Kolejki aut osób oczekujących na wymaz w kierunku zakażenia COVID-19 przed olsztyńskim szpitalem pulmonologicznym była tak duża, że zablokowana była ulica dojazdowa do szpitala, auta stoją w kolejce nawet na trasie dojazdu do placówki. Dyrekcja szpitala skierowała do pracy w punkcie wymazowym pracownice administracji – poinformowano w szpitalu.
Wicedyrektor placówki Teresa Sadowska-Wołkowicka powiedziała, że sytuacja w szpitalu płucnym przy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie „od kilku dni jest dramatyczna”.
„Jesteśmy oblężeni przez ludzi, którzy autami przyjeżdżają na pobranie wymazów. Mimo że nasz punkt w założeniach miał działać od godz. 10 do 14, to wczoraj zakończył pracę po godz. 16. Panie, które pobierają wymazy w tym czasie nie usiadły, nie zjadły, nie mogły wyjść do toalety. Jest to bardzo ciężka, heroiczna praca, a osoby zdenerwowane tym, że jest zablokowana ulica i tworzą się korki wzywają do nas policję. Jest nam naprawdę ciężko” – powiedziała Sadowska-Wołkowicka.
W związku z ogromnym oblężeniem punktu wymazowego dyrekcja szpitala skierowała do pracy w nim pracowników administracji. Wypełniają oni druki, podpisują probówki. „Poprosiliśmy o wsparcie także wojsko, mamy nadzieję, że sytuacja się poprawi” – powiedziała Sadowska-Wołkowicka. Dodała, że sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że część wykwalifikowanego personelu szpitala jest na kwarantannie.
Na wymazy w punkcie przy Jagiellońskiej przyjeżdżają osoby kierowane przez lekarzy rodzinnych, sanepid, pracownicy służb mundurowych.
„W Olsztynie jest kilka innych punktów wymazowych, nie ma potrzeby stania w długiej kolejce na Jagiellońskiej” – powiedział rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.
Punkty wymazowe w Olsztynie znajdują się też przy szpitalach: wojewódzkim, dziecięcym, uniwersyteckim i MSWiA. Godziny ich otwarcia i dokładne adresy widnieją na stronie warmińsko-mazurskiego NFZ.
We wtorek w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano kolejnych 166 zakażeń, kolejny dzień z rzędu najwięcej przypadków odnotowano w Olsztynie (we wtorek 54 kolejne osoby, w sumie obecnie zakażonych jest w tym mieście 549 osób).
W szpitalu pulmonologicznym znajduje się także oddział dla tzw. pacjentów covidowych. Sadowska-Wołkowicka powiedziała, że po niespełna tygodniu działalności oddział jest pełen. „Wczoraj wypisaliśmy jedną osobę, a w nocy przyjęliśmy kolejnych 5. W związku z tym kilka osób leży na salach covidowych, które wydzieliliśmy na oddziałach” – powiedziała Sadowska-Wołkowicka.
We wtorek w regionie jest 508 łóżek covidowych, z których zajęte są 183. Guzek powiedział , że w bieżącym tygodniu każdego dnia baza łóżkowa będzie poszerzana, leczeniem zakażonych w większej skali niż obecnie mają się zająć m.in. szpitale w Braniewie, Piszu i Mrągowie oraz w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie.
Obecnie w regionie do respiratorów podłączonych jest 17 pacjentów, wolnych jest 14 tzw. covidowych respiratorów.
We wtorek rzecznik wojewody poinformował, że z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 5 osób, w tym dwie w DPS w Grodzicznie, dwie w szpitalu w Elblągu i jedna w szpitalu w Ostródzie. Wszyscy mieli choroby współistniejące.
Komentarz NFZ:
Szanowni Państwo,
Informuję, iż sytuacja punktów wymazowych drive-thru na terenie naszego województwa jest w sposób ciągły monitorowana przez Warmińsko-Mazurski OW NFZ. Jesteśmy w stałym kontakcie z placówkami wykonującymi wymazy w kierunku COVID-19, reagujemy w trybie pilnym na wszelkie pojawiające się problemy, a także podejmujemy działania mające na celu usprawnienie wykonania tego typu badań pacjentom.
Sytuacja, którą Państwo opisują w artykule miała miejsce w poniedziałek, 19 października 2020 r. Wtedy to otrzymaliśmy informację o wydłużonej kolejce oczekujących przed punktem wymazowym drive-thru w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Natychmiast po otrzymaniu informacji skontaktowaliśmy się z dyrekcją placówki i podjęliśmy działania zmierzające do rozładowania kolejki oczekujących na wykonanie badania w kierunku COVID-19. Przede wszystkim do pomocy zostały zaangażowane Wojska Obrony Terytorialnej, dzięki którym pobieranie wymazów może odbywać się w tym punkcie.
Obecnie w województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje 27 punktów pobrań. Zlokalizowane są najczęściej przy szpitalach, izbach przyjęć lub większych placówkach. W samym Olsztynie jest 5 takich punktów. Dlatego tak ważne jest, by pacjent skontaktował się z punktem najpierw telefonicznie, by ustalić godzinę wykonania badania. Pozwala to na sprawniejszą organizację pobrań wymazów i co za tym idzie uniknięcie kolejek. Wybór konkretnego punktu należy wyłącznie do pacjenta, dlatego zachęcamy do sprawdzenia w wykazie, który jest dostępny na stronie www.nfz-olsztyn.pl , gdzie takie badanie można wykonać. W wykazie podane są także numery telefonów, pod które należy dzwonić.
Podkreślam, że nasz Oddział jest w stałym kontakcie z placówkami, które posiadają punkty drive-thru i aktualnie prowadzimy rozmowy dotyczące wydłużenia godzin pracy punktów wymazowych.
Są pewne zwroty grzecznościowe, Pan, Pani, dyrektor, itp. Autor tego artykułu zapomina o tym.Nie jest to pierwszy przypadek prostactwa dziennikarza (y) olsztyńskich mediów.
Może i są inne punkty, ale tu jedziesz bez jakichś telefonicznych zapisów na konkretną godzinę. W innych miejscach wyznaczą Ci termin za kilka dni. Zrobić wszędzie „bezzapisowy” punkt poboru wymazu i ludzie się rozjadą po kilku miejscach.