27 C
Olsztyn
piątek, 9 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyn w czerwonej strefie. Co to oznacza?

WiadomościOlsztyn w czerwonej strefie. Co to oznacza?

Stolica Warmii i Mazur od soboty (17 października) znajdzie się w tzw. strefie czerwonej. To oznacza obowiązywanie bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.

reklama

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19, rząd podjął decyzję o rozszerzeniu strefy o najbardziej zaostrzonym rygorze. W związku z tym w naszym mieście wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa, które będą dotyczyć gospodarki, życia społecznego, edukacji, kultury i sportu.

Wśród najważniejszych zmian są:
* ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych (do pięciu na jedną kasę);
* punkty gastronomiczne będą działać między 6:00 a 21:00;
* zgromadzenia publiczne z udziałem maksymalnie 10 osób;
* zakaz organizacji imprez okolicznościowych (od 19.10);
* imprezy sportowe bez udziału publiczności, a kulturalne – do 25 proc. widzów;
* szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczanie zdalne.

reklama

[szczegółowe zasady – gov.pl]

Inne ograniczenia to m.in. zawieszenie działalności siłowni. Ograniczona zostanie także liczba miejsc w pojazdach komunikacji zbiorowej.

reklama

– W naszym przypadku dostępnych będzie 30 proc. wszystkich miejsc w autobusach lub tramwajach – informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. – Będziemy starać się najbardziej obciążone linie w godzinach szczytu wzmocnić dodatkowymi autobusami i tramwajami.

Nadal obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej (np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej), a także w przestrzeni otwartej (na ulicy, na bulwarach, na cmentarzach). Obowiązkowe jest też utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

– Apeluję o przestrzeganie wszystkich zasad – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Przede wszystkim tych, które dają szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Nasze, miejskie służby na bieżąco monitorują sytuację związaną z pandemią.

Źródło: Olsztyn.eu

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
kombi
18 października 2020 16:15

a jakie zasady dotyczą projektów unijnych w których biorą duże grupy osób? Ich nie obowiązuje zakaz gromadzenia sie, pracy zdalnej itp?

Popularne
Ogłoszenia