Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w czwartek w mocy wyrok uniewinniający prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej od zarzutów niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień.
Prokuratura we Włocławku zarzuciła prezes olsztyńskiej RIO, że w czasie pracy prowadziła szkolenia m.in. dla Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Warmińsko-Mazurskiego Centrum Edukacji Samorządowej, Stowarzyszenia Organizatorów i Menedżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia Regionu Warmińsko-Mazurskiego oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie. W ocenie prokuratury szkolenia te miały charakter prywatny, a prezes RIO pobierała za nie pieniądze, choć w tym czasie otrzymywała wynagrodzenie z RIO.
Z ustaleń prokuratury wynikało, że Iwona B.-B. uzyskała w ten sposób za każde szkolenie od kilkuset złotych do ponad 3 tys. zł.
W jednym przypadku prokurator uznał, że Iwona B. B nie tylko nie dopełniła swoich obowiązków świadczenia pracy, ale także przekroczyła swoje uprawnienia. Mianowicie, miała przeprowadzić szkolenie dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, tj. dla jednostki samorządu terytorialnego, czego zabrania ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych.
Iwonie B. B. został przedstawiony również zarzut przywłaszczenia kwoty ponad 13 tys. zł wynikającej z odpłatności za szkolenia przeprowadzone w 2013 roku dla dwóch podmiotów, w tym Najwyższej Izby Kontroli. W tych dwóch przypadkach oskarżona miała być delegowana do wykonywania obowiązków służbowych, a więc – w ocenie prokuratury – dochody z działalności szkoleniowej były dochodami budżetu państwa.
Ostatni, czwarty zarzut prokuratury wobec prezes olsztyńskiej RIO dotyczył wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w postaci polecenia wyjazdu służbowego.
Proces w tej sprawie rozpoczął się w 15 stycznia 2020 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Iwona B.-B. nie przyszła na rozprawę. W odczytanych przez sąd wyjaśnieniach nie przyznawała się do winy i mówiła, że jest niepełnosprawna i w związku z tym, według prawa, ma krótszy dzień pracy. Iwona B.-B. argumentowała, że rozliczała swój czas pracy tygodniowo i w związku z tym mogła jeden dzień w tygodniu mieć wolny, przeznaczała go na prowadzenie szkoleń.
Ponadto Iwona B.-B. w odczytywanych wyjaśnieniach zapewniała, że cześć spotkań, które prokuratura traktuje jako szkoleniowe, w rzeczywistości były spotkaniami służbowymi, w których uczestniczyła jako prezes RIO.
W lipcu Sąd Rejonowy uniewinnił prezes olsztyńskiej RIO od wszystkich zarzutów. Sąd Rejonowy uznał, że nie ma dowodów na to, aby oskarżona w związku z przeprowadzonymi szkoleniami nie przepracowała w RIO pełnego wymiaru czasu pracy. Tym samym nie było podstaw do uznania pobranego wynagrodzenia za nienależne. Sąd podkreślił, że oskarżona jako kierownik jednostki miała nienormowany, zadaniowy czas pracy. Do pracy przychodziła w godzinach urzędowania RIO, jak również w godzinach popołudniowych. Ponadto, czas pracy oskarżonej jako osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością, był skrócony o 1 godzinę dziennie.
Sąd stwierdził, że z uwagi na treść zapisów ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych Iwona B.B. nie powinna była zawierać umów z MOPS w Olsztynie i wykonywać pracę szkoleniową na rzecz takiej jednostki. Jednak w ocenie sądu, społeczna szkodliwość tego czynu była znikoma.
Apelację wniósł prokurator. Okazała się ona nieskuteczna.
„Sąd odwoławczy w ustnych motywach wyroku wskazał, że sąd pierwszej instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie dowodowe i w konsekwencji prawidłowo też ocenił zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy, co doprowadziło do wydania wyroku uniewinniającego oskarżoną od wszystkich zarzucanych jej czynów” – poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski, podkreślając, że czwartkowy wyrok jest prawomocny.