fbpx
1 C
Olsztyn
czwartek, 1 grudnia, 2022
reklama

Animatorzy kultury apelują o długofalowa politykę kulturalną

WiadomościAnimatorzy kultury apelują o długofalowa politykę kulturalną

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Animatorzy Kultury z Warmii i Mazur wystosowali list otwarty do marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i radnych sejmiku, w którym apelują o długofalowe, systemowe rozwiązania na rzecz wsparcia sfery animacji i edukacji kulturalnej w regionie. Marszałek zapewnia, że już podjął w tej sprawie działania.

„Wnioski, postulaty i rekomendacje zawarte w dokumencie, szczególnie w odniesieniu do działań podejmowanych na rzecz animacji i edukacji kulturalnej w regionie Warmii i Mazur, są już przedmiotem naszej wnikliwej analizy. Szczegółowo przyglądamy się działaniom instytucji kultury podległych samorządowi województwa oraz rezultatom wynikającym z realizacji zadań statutowych, szczególnie związanych z zagadnieniami poruszanych w liście otwartym” – zapewniło biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Twórcy listu otwartego napisali, że „z zaniepokojeniem obserwujemy postępującą w ostatnich latach dysproporcję w dystrybucji środków finansowych w sferze kultury”.

Teatr w Olsztynie gra spektakle po polsku od 77 lat

„Gwałtownie rosną kwoty przeznaczane na działania imprezowo-eventowe (festiwale, doraźne uroczystości, festyny etc.), podczas gdy przedsięwzięcia edukacyjne i animacyjne, które powinny być traktowane jako inwestycja w lokalny potencjał kulturotwórczy, są przy podziale środków marginalizowane i dostają śladowe dofinansowania” – czytamy w liście upublicznionym przez olsztyński Miejski Ośrodek Kultury.

W ocenie animatorów kultury takie działania samorządu regionu i lokalnych samorządów mogą doprowadzić „do zapaści w sferze animacji społeczno-kulturowej i zaniku możliwości kreatywnych regionu”.

„Kulturę będziemy wyłącznie „importować” z zewnątrz, poświęcając własną tożsamość i podmiotowość na rzecz naśladowania i powielania wzorów kultury, najczęściej tej masowej – celebryckiej. Cierpi na tym szczególnie edukacja kulturowa dzieci i młodzieży. Warto przypomnieć, że młodzież masowo opuszcza nasz region, który nota bene ma jeden z najsłabszych wyników w edukacji w Polsce. Często z powodu braków możliwości samorealizacji, poczucia związku i identyfikacji z regionem” – oceniają animatorzy kultury.

Będzie świątecznie na Starym Mieście? Planowany jest Kiermasz

Ustosunkowując się do listu animatorów kultury Urząd Marszałkowski napisał, że samorząd województwa traktuje postulaty dotyczące kultury i edukacji bardzo serio. „Nota bene sam I Zlot Animatorów Warmii i Mazur sfinansowany został ze środków samorządu województwa w ramach wspierania rozwoju animacji i edukacji kulturowej Warmii i Mazur” – podkreślono.

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze