-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pierwsze grupy pielgrzymów na Szlaku Świętej Warmii

WiadomościPierwsze grupy pielgrzymów na Szlaku Świętej Warmii

W Bałdach na szlaku, którym przed wiekami wjeżdżali na Warmię jej biskupi, gościły w sobotę rano dwie pierwsze grupy pielgrzymkowe. Szlak, który łączy 16 najciekawszych obiektów sakralnych regionu promowany jest przez olsztyńskie starostwo powiatowe.

reklama

Pielgrzymi zwiedzali trakt biskupi w Bałdach z samego rana, gdy było jeszcze chłodno i mgliście. Mimo chłodu i wilgoci pielgrzymi z zaciekawieniem słuchali o tym, jak wielkie znaczenie miało to miejsce przed wiekami, podziwiali głazy, które ustawiono przy trakcie dla upamiętnienia kolejnych warmińskich biskupów.

Z Bałd turyści pojechali do kolejnych sakralnych miejsc Świętej Warmii, m.in. do Gietrzwałdu.

reklama

Szlak Świętej Warmii stworzyło i promuje olsztyńskie starostwo powiatowe mając nadzieję, że pomoże on branży turystycznej w trudnym okresie pandemii.

reklama

Nazwa nowego szlaku nawiązuje do unikalnego charakteru historycznej Warmii, czyli – położonego pomiędzy Fromborkiem, Reszlem a Olsztynem – obszaru dawnej kapituły warmińskiej. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego stanowiła ona katolicką enklawę w protestanckich Prusach. Jak ujął to papież Jan Paweł II, „była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii”.

O historii regionu świadczy obecnie przede wszystkim bogate dziedzictwo architektury sakralnej, której zagęszczenie jest tutaj znacznie większe niż w innych częściach kraju. Na Warmii znajduje się ponad 2,5 tys. zabytkowych obiektów sakralnych. Wśród nich jest sanktuarium w Gietrzwałdzie, jedyne w kraju, oficjalnie uznane przez Kościół miejsce objawień Matki Boskiej czy Święta Lipka, nazywana Częstochową Północy.

Szlak Świętej Warmii tworzy 16 „stacji” – miejsc pielgrzymkowych, sanktuariów i innych obiektów sakralnych związanych z historią biskupstwa warmińskiego. Szlak zaczyna się w Bałdach, nazywanych wrotami Warmii, przez które przybywali z Warszawy do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następnie są: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie, które było pierwszą historyczną stolicą regionu.

Olsztyńskie starostwo przygotowało książkowy przewodnik po Świętej Warmii, także w formacie audiobooka.

W działania powiatu, promujące Szlak Świętej Warmii, zaangażowały się inne lokalne samorządy i firmy – np. jedna z piekarni przygotowała „warmiński chleb pielgrzyma”. Przedsięwzięcie objął patronatem metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne