fbpx
19 C
Olsztyn
czwartek, 13 maja, 2021
reklama

Premier: strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj

reklama

Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Premier wyjaśnił, że ten nakaz został wprowadzony w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie.

Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj – zapowiedział premier na konferencji prasowej zwołanej w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce. „Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach” – podkreślił premier.

Jak wyjaśnił, przyczyną tej decyzji jest fakt, że „już dziś w strefie żółtej jest około 100 powiatów”. „To jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach ruch, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (…), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich” – podkreślił Morawiecki. Ocenił, że wprowadzone rozwiązanie będzie „bardziej jasne dla wszystkich Polaków”.

reklama

Dzisiaj jesienia druga fala (pandemii) też do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany, kategoryczny, ale jednocześnie korzystając z doświadczeń, których nabraliśmy” – mówił szef rządu na konferencji prasowej. Jak dodał, chodzi o doświadczenia wynikające z działań podjętych w walce z pandemią wiosną, a także doświadczenia wynikające z analizy sytuacji w innych krajach oraz prace i rozmowy prowadzone w ramach UE.

„Za nami jest czas bardzo dużych wyrzeczeń. Wiosna tego roku to zamknięcie całej gospodarki, ogromne ryzyko i straty gospodarcze – straty gospodarcze zresztą na całym świecie – co przełożyło się także na sytuację gospodarczą w Polsce. Wtedy jak pamiętamy zadziałaliśmy błyskawicznie. Poprzez tarczę finansową, tarczę antykryzysową uratowaliśmy co najmniej trzy miliony miejsc pracy” – mówił Morawiecki.

Jak mówił premier udało się uratować gospodarkę w sposób bardzo widoczny, bo dziś dane Komisji Europejskiej pokazują, że recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w całej UE i na świecie. Jak dodał, pokazuje to, że „czas wyrzeczeń i czas rygorów był potrzebny”.

„Mamy około 500 wolnych respiratorów dla osób chorych na COVID-19, to stanowi prawie dwie trzecie wolnych respiratorów” – powiedział szef rządu na konferencji prasowej.

Oprócz tego – jak dodał – ponad 500 respiratorów znajduje się w magazynach. „(Mamy też) dalszą liczbę, która także jest dostępna i która wiąże się z zakupami respiratorów, których dokonaliśmy. To bardzo ważne, ponieważ to bezpieczeństwo, wiem, jest bardzo często tematem dyskusji, pytań” – zaznaczył Morawiecki.

Na konferencji prasowej szef rządu zwrócił uwagę na czwartkowy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem przekraczający 4 tys., czyli – zaznaczył – ok. 30 proc. więcej niż w środę.

„To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To jest już bardzo duża liczba i chcemy żeby ta liczba była ograniczona, żeby nastąpiło wypłaszczenie tej liczby, czyli chcemy zastosować podobną strategię choć w innych okolicznościach do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu” – mówił premier.

Morawiecki wskazał, że według ostatnich danych zmarło 76 osób, z tego 68 osób miało „bardzo poważne lub poważne współistniejące choroby”.

„Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 to 4138, czyli ponad 4 tys. Liczba dzisiaj dostępnych łóżek to ponad 9 tys., 9,5 tys. Przeprowadzamy obecnie działania, które spowodują, że w ciągu najbliższych kilku dni zwiększy się liczba dostępnych łóżek o kolejnych kilka tysięcy” – zapowiedział premier.

„Już z tych liczb wynika, że mamy łóżek blisko 60 proc., a więc sytuacja cały czas z punktu widzenia dostępności łóżek dla pacjentów jest bezpieczna. Chcemy jednak działać wyprzedzająco, zwiększać tę liczbę dostępnych łóżek we wszystkich miejscach w kraju, niejako uprzedzając negatywny scenariusz” – dodał Morawiecki.

Premier: strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj Premier: strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj Premier: strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj Premier: strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj Premier: strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kakadu

Nie wierze co te PE***y znowu wymyślili. Co za kraj…nic nie istnieje poza covid.

Realista

Niedługo będzie wszędzie czerwona strefa, następnie drugi tzw. lockdowm i w przyszłym roku rekordowy deficyt (ponad 100 mld) podwoi się co najmniej. Mali przedsiębiorcy upadną, średni pozwalniają i nadejdzie prawdziwy kryzys i zamieszki murowane. Przegięcie pały przez rząd realizuje się. Nie dajmy sobie odebrać resztek wolności!