fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Adrian Zandberg pod Olsztynem wspierał protestujących mieszkańców wsi

reklama

W piątek, 25 września Adrian Zandberg i Bartosz Grucela, członek zarządu krajowego Razem spotkali się z mieszkańcami Bukwałdu (gmina Dywity), którzy protestują przeciwko planom budowy żwirowni.

Mieszkańcy wsi Bukwałd, Barkweda, Brąswałd i Kajny protestują przeciwko planom uruchomienia kopalni żwiru i wyznaczeniu drogi wywozu urobku przez ich wsie. Budowa oznaczałaby obniżenie poziomu wód, dewastację przyrody, a także zniszczenie cennych obiektów architektonicznych, zaliczanych do dziedzictwa kulturowego regionu. W sąsiedztwie planowanego miejsca wydobycia żwiru znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków, do którego trafia rocznie około 1000 pacjentów. Po rekonwalescencji wiele z nich pozostaje pod opieką pracowników ośrodka. Budowa kopalni żwiru oznaczałaby likwidację Ośrodka.

Sołtyska wsi, Bogumiła Brewka, walczy o powstania na terenie gminy obszaru krajobrazu chronionego. W ten sposób okoliczne wsie zostałyby zabezpieczone przed dewastacją.

reklama

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w świetlicy wiejskiej w Bukwałdzie. – Zysk biznesmena nie może być ważniejszy od jakości życia mieszkańców i ochrony przyrody. Niestety, w wielu miejscach samorządy godzą się na niszczenie środowiska. Mam nadzieję, że tu, w Bukwałdzie, dzięki mobilizacji lokalnej społeczności, uda się tych zniszczeń uniknąć – mówił Adrian Zandberg. Poseł zadeklarował, że podejmie interwencję w tej sprawie. Zwróci się m.in. do samorządu o ujawnienie korespondencji z inwestorem, o którą, jak dotąd bezskutecznie upominali się mieszkańcy. – Takie plany nie powinny być trzymane w tajemnicy przed mieszkańcami – mówił Zandberg.

Czytaj też:  W Olsztynie wójt gminy Stawiguda wjechał w radiowóz

Warmińska partia Razem od kilku miesięcy wspiera protesty przeciwko kopalni w gminie Dywity. W sierpniu przed urzędem gminy w Dywitach odbył się protest uliczny pod hasłem “Żwirownia to katastrofa ekologiczna i społeczna”. Wzięli w nim udział mieszkańcy okolicznych wsi.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama