fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 2 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Za 23 mln zł Energa Operator wybuduje punkt zasilania w gminie Biskupiec

Wiadomości Za 23 mln zł Energa Operator wybuduje punkt zasilania w gminie Biskupiec

Za 23 mln zł Energa Operator wybuduje Główny Punkt Zasilania w miejscowości Fitowo w gminie Biskupiec. Nowa stacja ma się przyczynić do poprawy niezawodności dostaw energii elektrycznej w regionie – podała we wtorek w komunikacie Energa Operator.

Główne Punkty Zasilania (GPZ) to elementy sieci elektroenergetycznej (stacje), które odpowiadają za przekształcanie wysokiego napięcia na średnie oraz za dalszy rozdział energii elektrycznej o wymaganym napięciu do klientów. Odgrywają one kluczową rolę w procesie zapewnienia mocy i dostarczenia energii elektrycznej. Obecnie Energa Operator posiada ponad 270 takich punktów.

Nowobudowany w Fitowie obiekt zasili 202 stacje średnich napięć, które zaopatrują w prąd odbiorców z gmin: Biskupiec, Nowe Miasto Lubawskie, Łasin oraz Świecie nad Osą.

Główny Punkt Zasilania Fitowo powstaje w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w Enerdze Operatorze. Wyposażony będzie w nowoczesne systemy telesygnalizacji i telesterowania, które umożliwią dyspozytorom pełny zdalny nadzór nad stacją. Rozdzielnica średnich napięć, która znajdzie się w obiekcie, będzie zautomatyzowana oraz wyposażona w zabezpieczenia cyfrowe. Planowane pola rezerwowe zapewnią możliwość szybkiej realizacji zapotrzebowania na nową moc przyłączeniową. Rozdzielnię wysokich napięć zaprojektowano w układzie H5, który umożliwia zasilanie stacji z dwóch niezależnych linii, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

W związku z powstaniem stacji dotychczas istniejąca linia wysokiego napięcia podzielona zostanie na dwa odcinki – relacji Fitowo-Podlasek o długości ponad 7 km oraz Fitowo-Iława o długości około 18 km.

W ramach inwestycji wybudowanych zostanie około 20 km nowych linii średniego napięcia, które wraz z istniejącą już siecią utworzą 8 zasilanych ze stacji Fitowo ciągów linowych o długości ponad 230 km.

Ich powstanie zwiększy niezawodność dostaw energii elektrycznej, jak również, dzięki większym możliwościom rekonfiguracji sieci, ułatwi prowadzenie prac eksploatacyjnych bez konieczności pozbawiania zasilania odbiorców.

Nowa efektywniejsza konfiguracja sieci związana z powstaniem GPZ ograniczy również straty sieciowe związane z przesyłem energii elektrycznej.

Energa Operator sukcesywnie modernizuje swoją infrastrukturę, corocznie przeznaczając na ten cel około 1,3 mld zł. W ciągu ostatniego półtora roku toruński oddział spółki, na terenie działania, którego powstaje nowa stacja, przeznaczył na inwestycje w infrastrukturę ponad 200 mln zł.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x