Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kawy. Dla jednych to poranny lub towarzyski rytuał, dla innych – prawdziwy zastrzyk energii zawarty w kofeinie, który pozwala na efektywność pracy i wydajność w ciągu dnia.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Ziarna kawowca, z których powstaje kawa, początkowo znane były w Etiopii, jeszcze przed naszą erą. Dzięki Arabom kawa trafiła na Bliski Wschód, by w szesnastym wieku pojawić się w Europie. Od dziewiętnastego wieku z towaru luksusowego stała się powszechnie dostępnym towarem.
Ekspresowa kawa z kapsułek
Współcześnie nie trzeba iść do kawiarni by rozkoszować się smakiem wybornej kawy. Producenci ekspresów do kawy prześcigają się w tworzeniu funkcjonalnych urządzeń gwarantujących wysoką jakość napoju i pełnię aromatu. Na rynku znajdziemy między innymi oferty ekspresów przelewowych, kolbowych, kombinowanych (łączących cechy dwóch powyższych), automatycznych, czy właśnie kapsułkowych. Te ostatnie są wyjątkowo łatwe i intuicyjne w obsłudze – wystarczy umieścić w urządzeniu kapsułkę z kawą i wcisnąć guzik, by po chwili cieszyć się wybornym aromatem włoskiej kawy.
Ekspres kapsułkowy to idealne rozwiązanie dla ludzi zabieganych, ceniących swój czas, którzy w szybki i prosty sposób, nie mając umiejętności baristy, chcą mieć na wyciągnięcie ręki kawę o wysokim standardzie. W dodatku zyskują ten komfort za relatywnie niską cenę – ekspresy kapsułkowe dostaniemy już za niecałe dwieście złotych.
Kawa, ale tylko z syropem
Dziś nie trzeba być kawoszem lubującym się w klasycznym smaku czarnego trunku, by sięgnąć po tę używkę. Dzięki syropom do kawy (występujących w coraz to liczniejszych wariantach smakowych) szybko można urozmaicić gorący napoj o ulubiony aromat. Na chłodne dni mogą być to słodkie smaki, jak orzech, amaretto, słony karmel, kokos, czekolada. W lato bardziej sprawdzą się nuty owocowe, jak brzoskwinia, arbuz, liczi. Niektóre z syropów do kawy aż proszą się o spróbowanie, oferując tak zaskakujące kompozycje smakowe jak brownie, tort Szwarwaldzki, creme brulee czy bergamotka.
Kawa bez kofeiny? Da się zrobić!
Są sytuacje, w których spożywanie dużych ilości kofeiny jest niewskazane dla organizmu. Kofeiny w nadmiernych ilościach powinny unikać kobiety w ciąży, ponieważ kofeina może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do poronienia. Kofeina pobudza produkcję soków żołądkowych, dlatego zażycie jej w nadmiarze nie jest wskazane dla osób z dolegliwościami jelitowymi. Z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą (np. z obawy przed uzależnieniem) przyjmować dużej ilości kofeiny, powstała kawa bezkofeinowa. Jest to zdrowa i bezpieczna opcja, która pozwala cieszyć się aromatem i smakiem kawy bez ryzyka skutków ubocznych, jakie pociąga za sobą spożycie kofeiny. Kawa bezkofeinowa właściwie nie różni się smakiem od kawy tradycyjnej, jest jedynie delikatniejsza, mniej kwaśna i mniej gorzka. To doskonała alternatywa dla osób cierpiących na bezsenność, choroby krążenia i nerek, czy przyszłe mamy, które chcą cieszyć się smakiem tradycyjnej kawy, ale nie wprowadzać do organizmu kofeiny.