Z jakimi problemami borykają się starsi mieszkańcy Olsztyna, jakie działania powinien podjąć samorząd, by poprawić ich komfort życia, na co kłaść największy nacisk w polityce senioralnej – m.in. w tym władzom naszego miasta ma pomóc powołana właśnie Rada Olsztyńskich Seniorów.
Jak podaje ratusz, 25 osób będzie zasiadać w radzie przez dwa lata. Działacze zostali wybrani podczas walnego zgromadzenia przez przedstawicieli olsztyńskich organizacji działających na rzecz osób starszych. Po zatwierdzeniu składu rady przez prezydenta działacze wybiorą prezydium i będą spotykać się przynajmniej raz na kwartał. To do nich będą należeć decyzje, jakie działania byłyby z największą korzyścią dla środowiska 60+.
– Co ciekawe, olsztynianie będą mieć swego przedstawiciela w Obywatelskim Parlamencie Seniorów – informuje Elżbieta Stachurska z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Olsztyna. – Taka osoba zostanie wybrana spośród zasiadających w radzie i wybierze się do Warszawy na posiedzenie 1 października przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia uruchomiony został “Telefon życzliwości”. Dzwoniąc pod nr tel. 89 522 28 20 w poniedziałki, środy i czwartki między 13:30 a 15:30, olsztynianie mogą uzyskać porady prawne lub pomoc psychologiczną.
W Olsztynie mieszka teraz ok. 42 tys. osób, które ukończyły 60. rok życia. Większość, bo ok. 22 tys., to kobiety.