5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Jedna z najbardziej popularnych w Polsce piosenkarek zagra koncert pod Olsztynem

OlsztynJedna z najbardziej popularnych w Polsce piosenkarek zagra koncert pod Olsztynem

Kiermas Warmiński to żywa lekcja tradycji o naszej małej ojczyźnie, czyli Warmii. Tradycyjne Święto Plonu – od kilkunastu lat zajmuje ważne miejsce w kalendarzu imprez gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Od stuleci jest to uroczystość związana z odpustami i pielgrzymkami zwanymi tu łosierami (ofiarami), opisanymi przez tutejszego proboszcza Walentego Barczewskiego.

Znana piosenkarka na tegorocznym Kiermasie

Tegoroczny Kiermas Warmiński w Brąswałdzie będzie miał swoją jubileuszową 20. edycję i odbędzie się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września, czyli 6 września na malowniczej polanie nad Kanałem Łyny w Brąswałdzie.

– To jedyne duże wydarzenie gminne, które organizujemy w tym szczególnym i trudnym roku epidemii koronawirusa – mówi Daniel Zadworny, wójt Gminy Dywity. – Po pierwsze chcemy dać naszym mieszkańcom choć odrobinę radości i oddechu, po drugie impreza odbędzie się na rozległym terenie, co zminimalizuje ryzyko zarażenia się, a po trzecie Gminny Ośrodek Kultury pozyskał prawie 70 tys. zł dofinansowania na to wydarzenie z Narodowego Centrum Kultury.

Znana piosenkarka na tegorocznym Kiermasie

Ze względu na obostrzenia i panującą sytuacje w wydarzeniu w Brąswałdzie będzie mogło wziąć udział tylko 900 pierwszych osób, które zarejestrują się poprzez formularz dostępny na stronie GOK: http://www.gokdywity.eu/rejestracja/ lub jeśli zostaną wolne miejsca, to w dniu wydarzenia w punkcie rejestracyjnym w Brąswałdzie. Na terenie XX Kiermasu Warmińskiego będą obowiązywać zasady bezpieczeństwa takie, jak: obowiązkowa rejestracja, zakrywanie nosa i ust, dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu społecznego. Nad przestrzeganiem zasad czuwać będą zarówno organizatorzy, jak i firma ochroniarska, policja oraz strażacy.

Tegoroczny Kiermas zakłada odtworzenie obrzędów i tradycji przedwojennego Kiermasu Warmińskiego, tworząc okazję do spotkania i zadumy nad dawnymi mieszkańcami tych ziem, a także do integracji różnorodnych kultur, które na teren gminy Dywity napłynęły po wojnie. – W tygodniu przed Kiermasem odbędą się warsztaty: „Pieśni Maryjne”, „Wianki i Wianuszki” oraz „Wieniec Warmiński”, a podczas imprezy zaplanowano szereg konkursów:

Turniej sołectw na wesoło, wieniec dożynkowy, super plon, strach na wróble oraz wianki i wianuszki – mówi Angelika Stawisińska, dyrektor Gok Dywity.

Karty zgłoszeń, regulaminy i szczegółowe informacje na temat konkursów i warsztatów znajdują się na stronie internetowej Gok Dywity. Podobnie jak w ubiegłych latach Kiermas będzie podzielony na dwie części: obrzędowo- ludową oraz koncertową. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą o godz. 12:00 w kościele w Brąswałdzie, a potem zaplanowano przemarsz korowodu na miejsce imprezy. Na scenie pojawia się: Warnijsko Kapela, orkiestra dęta, Warmianki, będzie też spektakl „Wesele po warmińsku”. W części koncertowej zagra folkowa Mitra, z efektownym pokazem laserowym i znanymi przebojami zagranymi na skrzypcach elektrycznych pojawi się Agnes Violin, a na zakończenie Kiermasu z koncertem wystąpi znana i lubiana Cleo, której przeboje obejrzały dziesiątki milionów osób.

Znana piosenkarka na tegorocznym Kiermasie

Organizatorami Kiermasu są: Gok Dywity i Gmina Dywity, a partnerami Powiat Olsztyński i Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane