13 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Z nowym rokiem duże zmiany w komunikacji miejskiej

OlsztynZ nowym rokiem duże zmiany w komunikacji miejskiej

Przypominamy, że 1 stycznia wchodzi w życie nowy układ komunikacyjny Olsztyna, dzięki któremu mieszkańcy mają sprawniej poruszać się po mieście. Wiąże się on nie tylko z udogodnieniami, ale i sporymi zmianami. 

reklama

Nowy układ komunikacyjny to przede wszystkim nowy środek transportu – linie tramwajowe są sukcesywnie uruchamiane już od drugiej połowy tego miesiąca. 19 grudnia ruszyła pierwsza linia, a druga – 27 grudnia. Tramino na trasie trzeciej linii pojedzie ostatniego dnia roku.

W przypadku autobusów w nowym układzie ma wzrosnąć częstotliwość ich kursowania. Większość linii będzie jeździć w dni robocze co kwadrans. Poza tym więcej połączeń pojawi się wieczorami, w dni robocze wolne od nauki szkolnej oraz w dni świąteczne. Nowością będą również autobusy, które będą dowozić olsztynian do tramwajów. Te będą kursować z os. Generałów, Pieczewa oraz Tęczowego Lasu. Kolejnym novum będą autobusy z numerem 141, które połączą os. Generałów z fabryką Michelin (więcej TUTAJ).

Wypadek na budowie zajezdni tramwajowe. Dramatyczna akcja ratunkowa
reklama

Już za kilka dni z rozkładów zniknie również kilka linii autobusowych: 2, 15, 22, 24, 25, 34 i 35. Już wcześniej olsztynianie głośno protestowali przeciwko likwidacji popularnej piętnastki, która jeździła najdłuższą miejską trasą – z Jarot do Kortowa przez centrum. Urzędnicy zapowiadają jednak, że dzięki usprawnieniu olsztyńskiej sieci komunikacyjnej pasażerowie nie ucierpią z powodu wycofania niektórych linii.

Bardzo widoczną i jedną z najważniejszych zmian na ulicach naszego miasta będzie również modyfikacja numerowania poszczególnych linii. Dla tramwajów zarezerwowano przedział od 1 do 99, linie zwykłe oznaczone będą cyfrą “1” z przodu (czyli np. 117 zamiast obecnej 17), linie dowozowe do tramwajów cyfrą “2” (np. 201), a okresowe – “3” (np. 337). Będą też działać dwie linie nocne – N01 i N02.

Tramwaj – widmo. Czy pojedziemy jeszcze kiedyś linią nr 3?
reklama

Szczegółowe trasy linii, które będą działać w nowym układzie komunikacyjnym, można sprawdzić poniżej.

ZDZIT nowy_układ_-_schemat_dziennych_linii_miejskich_1.1

Poszczególne rozkłady i schematy linii w nowym układzie komunikacyjnym znajdziesz TUTAJ.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

41 KOMENTARZY

41 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ziew
1 stycznia 2016 23:02

Wylane. Czyli nadal rower najlepszą opcją. Samochód też mam. Bez zmian, albo tym albo tym, na pewno nie 'komunikacją’ bo ta jak nie komunikowała, tak tym bardziej nie komunikuje. I nie ja jeden.

karolina
1 stycznia 2016 22:32

PORAŻKA Jestem mieszkanką osiedla generałów, chociaż lepiej się nie przyznawać … co za wstyd… zostały usunięte dwie najważniejsze linie autobusowe (24 i 15). z tych lini korzystało najwięcej ludzi (może to boli?). co lepsze autobus dowożący ludzi do tramwajów (które mają ciągle jakieś awarie) oraz jeżdżący wyłącznie po osiedlu, będzie jeździł tylko w godzinach porannych (5-9) i „wieczorowych” (14-17) a co jeśli ktoś kończy o 18? e tam przejdzie sie Pan/Pani „kawałek”… szkoda, że nikt nie pomyślał o osobach niepełnosprawnych, starszych, o matkach z dziećmi oraz osobach po 8-9 (i więcej) godzinach w pracy/szkole … a co ze studentami, którzy… Czytaj więcej »

Popularne
Ogłoszenia
Tirem zawisł na budowie torowiska. Zakorkował Olsztyn
Olsztyn bez dodatkowych tramwajów. Do porozumienia nie doszło, szansa przepadła