11 C
Olsztyn
piątek, 9 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Borsuk, zając, dziki, bielik, myszołowy, błotniak i bociany po kuracji w leśnym szpitalu

BartoszyceBorsuk, zając, dziki, bielik, myszołowy, błotniak i bociany po kuracji w leśnym...

Z dwóch leśnych „szpitali” prowadzonych przez olsztyńskich leśników w ciągu dwóch ostatnich dni wyszło, wyleciało i wyskakało spore stado pacjentów. Wśród nich był borsuk, zając, dziki, bielik, myszołowy, błotniak i bociany.

reklama

– Zwierzęta, które trafiają do ośrodka mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Także weterynaryjną. Kiedy tylko nadają się do wypuszczenia na wolność natychmiast to robimy – zapewnia Dariusz Krzyżanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek, które w Napromku koło Lubawy prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

30 lipca z tego leśnego „szpitala” na łono natury powróciło kilka zwierząt. Wśród nich był zając o imieniu Uszaty, który do Napromka trafił wiosną tego roku. Do lasu wrócił także borsuk, którego przed śmiercią uratowali leśnicy z Nadleśnictwa Bartoszyce. Kilka tygodni temu znaleźli go przy zwłokach matki, która została przejechana przez samochód. Młody borsuk trafił do ośrodka Nadleśnictwa Olsztynek, gdzie nabrał sił i podrósł na tyle, by mógł sobie poradzić bez pomocy ludzi. – Nie ukrywam, że to naprawdę wspaniałe uczucie móc przywrócić tym zwierzętom wolność – mówi Lech Serwotka, leśniczy Leśnictwa Napromek.

reklama

31 lipca „wypisy” otrzymali z kolei pacjenci kurujący się w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna. Ten leśny „szpital” prowadzą leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn. Jak sama nazwa ośrodka wskazuje specjalizują się w leczeniu ptaków drapieżnych. Pomoc znajdują tu jednak nie tylko bieliki, myszołowy, czy orliki. 31 lipca z Dąbrówki wyleciały m.in. trzy tegoroczne bociany.

– Wszystkie wypadły z gniazda i bez naszej pomocy, by nie przeżyły. Wypuszczamy je właśnie teraz, by do 15 sierpnia zdążyły dołączyć do bocianiego sejmiku i wraz z innymi przedstawicielami swojego gatunku odleciały na zimę do Afryki – tłumaczy Paweł Bednarczyk, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Olsztyn, który opiekuje się ptakami z Dąbrówki. Wojciech Abramczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn dodaje, że ośrodek w Dąbrówce koło Olsztyna działa już od siedemnastu lat. – Co roku do zdrowia w naszym ośrodku wraca około 30 ptaków – informuje nadleśniczy.

reklama

rak

Borsuk, zając, dziki, bielik, myszołowy, błotniak i bociany po kuracji w leśnym szpitalu dziki Bartoszyce, Galerie, Olsztyn, Wiadomości

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia