1 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Półroczne podsumowanie działań olsztyńskiego Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą

WiadomościPółroczne podsumowanie działań olsztyńskiego Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą

Do zadań wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej należy m.in. identyfikowanie, monitorowanie, analizowanie i prognozowanie obszarów zagrożonych przestępczością gospodarczą… Każdego dnia, policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą zajmują się wielowątkowymi sprawami, które w swojej zawiłości często przekraczają granice naszego województwa. Mimo trudnej sytuacji związanej z COVID-19, policjanci z wydziału PG odnotowali wzrost wykrywalności przestępstw kryminalnych a także znacznie zwiększyli kwotę zabezpieczonego mienia.

reklama

W minionym półroczu, policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, odnotowali 30% wzrost wykrywalności przestępstw gospodarczych. Funkcjonariusze w pierwszym półroczu 2020 roku wszczęli 458 postępowań przygotowawczych. Najwięcej z nich, bo aż 304 dotyczyło oszustw gospodarczych. Informatyzacja życia społecznego powoduje, że większość spraw załatwiamy online, robiąc zakupy czy płacąc rachunki. Niestety naszą wzmożoną aktywność w sieci wykorzystują również przestępcy. W okresie od stycznia do czerwca 2020 roku odnotowali 231 przestępstw komputerowych. Ponadto, od początku b.r., funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli mienie o wartości ponad 600 tys. zł.

Sprawy, którymi m.in. od początku roku zajmował się wydział zwalczający przestępczość gospodarczą:

reklama

Oszukali w Internecie 22 osoby – zostali zatrzymani

Do olsztyńskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy wykorzystując Internet oszukali 22 osoby. 21 i 25-latek na fałszywych akcjach internetowych oferowali rzeczy, które nigdy nie trafiły do odbiorców. Działając w ten sposób młodzi mężczyźni oszukali 22 osoby, wyłudzając od nich łącznie ponad 10 tys. zł. Teraz sprawcy oszustw ze swojego zachowania będą musieli wytłumaczyć się przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym może im grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

reklama

Okazja do zarobienia szybkich pieniędzy? Uważaj – to może być pułapka!

Coraz częściej zdarza się, że do przestępczego procederu oszustów działających metodą „na wnuczka” werbowani są przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe. Niczego nieświadomi przewoźnicy, przyjmują zlecenie transportu kopert z dokumentami, w których w rzeczywistości znajdują się pieniądze wyłudzone od starszych osób. Z reguły, osoba świadcząca usługi transportowe za wykonanie usługi otrzymuje większe niż zwykle wynagrodzenie. Przewoźniku! Dokładnie sprawdź zleceniodawcę – okazja do zarobienia szybkich pieniędzy może okazać się pułapką!

Oszuści nie śpią!

W dalszym ciągu na terenie naszego kraju swój przestępczy proceder uprawiają oszuści, którzy w celu wyłudzenia pieniędzy są w stanie zrobić wszystko. Co chwilę, przestępcy wymyślają coraz to nowe metody, dzięki którym zdobywają zaufanie swojej ofiary i wykorzystują jej łatwowierność w celu wyłudzenia od niej niejednokrotnie oszczędności całego życia. Metody działania oszustów znane są m.in. pod legendą „na policjanta”, „na pracownika poczty polskiej”, „na wnuczka”… . Nie unikniemy ryzyka bezgranicznie ufając i stosując się do instrukcji, którą oszust z reguły przekazuje telefonicznie. S

Internetowy oszust usłyszał zarzuty

Do sądu w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 27-latkowi, który wykorzystując dane osobowe swojego kolegi próbował wyłudzić kredyty o łącznej wartości blisko 18 tysięcy złotych. Informacje pozyskał włamując się na jego pocztę e-mail. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.Sprawa miała swój początek w czerwcu 2019 roku, wówczas do olsztyńskiej jednostki Policji zgłosił się 31-latek, który twierdził, że nieznany sprawca włamał się na jego konta internetowe i zmienił do nich hasła, uniemożliwiając właścicielowi korzystanie z nich. Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie szybko ustali i dotarli do sprawcy. Okazał się nim 27-letni kolega pokrzywdzonego. Z ustaleń śledczych wynika, że kilka miesięcy wcześniej 31-latek pożyczył znajomemu swojego laptopa, na którym posiadał zapisane loginy i hasła do różnych kont m.in. email czy portali społecznościowych oraz rachunku bankowego. Mężczyzna postanowił wykorzystać uzyskane dane do zaciągnięcia 11 kredytów w różnych instytucjach finansowych na łączną kwotę blisko 18 tysięcy złotych. Przy składaniu wniosków internetowych o pożyczki sprawca posłużył się również skanami dokumentów pokrzywdzonego, które były zapisane na jego poczcie email. Ponadto 27-latek zmienił hasła i loginy do kont internetowych, aby 31-letni pokrzywdzony nie miał do nich dostępu.

Dwie interwencje strażaków na ul. Wańkowicza. Jedna zakończyła się tragicznie

Policja ostrzega przed oszustwami metodą „na BLIK-A”

Policja ostrzega o kolejnej metodzie działania oszustów. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polegała na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Wczoraj jedna z poszkodowanych osób straciła w ten sposób 1000 złotych. Przestępcy wymyślają co raz to nowe metody oszustwa. Jedna z form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty. Następnie oszuści proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.

66-latek odpowie za nielegalne pobieranie renty po zmarłym bracie

Do sądu w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 66-letniemu mężczyźnie, który jest podejrzany o przywłaszczenie pieniędzy. Sprawa dotyczy nieuprawnionego pobierania świadczenia należnego innej osobie. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wyjaśnili okoliczności przestępstwa polegającego na nieuprawnionym pobieraniu świadczenia należnego pewnemu seniorowi. Za życia mężczyzna wyraził zgodę, aby przysługująca mu renta od jednego z prywatnych ubezpieczycieli wpływała na konto bankowego jego brata. Z ustaleń śledczych wynika, że po śmierci ubezpieczonego przez około 1,5 roku w dalszym ciągu na konto jego brata wpływały pieniądze.

27-latek udawał brata, bo chciał uniknąć odpowiedzialności za kradzież zabawek i słodyczy

Olsztyńscy policjanci zatrzymali 27-latka podejrzanego o kradzieże sklepowe. Mężczyzna chcąc uniknąć odpowiedzialności podał policjantom dane swojego o 18 lat starszego brata. Interweniujący funkcjonariusze nie dali się zwieść i ustali prawdziwe personalia 27-latka z Olsztyna. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty kradzieży. Jego łupem padły m.in. dziecięce klocki i czekoladowe bombonierki. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. W ubiegły wtorek (05.05.2020) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kradzieży w jednej z drogerii na terenie miasta. Natychmiast na miejsce został wysłany policyjny patrol. Z relacji pracownika ochrony wynikało, że mężczyzna ukradł kosmetyki o wartości ponad 300 złotych. Po przekroczeniu linii kas nie płacąc za towar, został ujęty przez ochroniarza i przekazany funkcjonariuszom.

Lokalny wątek tajemniczej akcji na Bałtyku. Co Hiszpanie robili w Iławie?

Poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości włamał się na konto bankowe – grozi mu 10 lat więzienia

Policjanci z Dywit wyjaśnili okoliczności i ustalili sprawcę kradzieży i kradzieży z włamaniem na konto bankowe. Okazało się, że ofiarą przestępstwa w tym przypadku padł znajomy 34-latka. Ponadto sprawdzenie w systemach informatycznych wykazało, że sprawca kradzieży był również poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary 137 dni pozbawienia wolności. Zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa do Posterunku Policji w Dywitach wpłynęło na początku maja i dotyczyło kradzieży karty płatniczej oraz włamania na konto bankowe. Sprawą natychmiast zajęli się funkcjonariusze, którzy szybko ustalili i zatrzymali sprawcę obu przestępstw. Okazał się nim 34-letni znajomy zgłaszającego, który najpierw poprosił pokrzywdzonego o pomoc w wykonaniu remontu jego mieszkania a następnie w trakcie prac budowlanych pod jego nieobecność i z otwartego samochodu ukradł kartę płatniczą. 34-latek, za pomocą skradzionej karty dokonał płatności zbliżeniowej w jednym ze sklepów. Pokrzywdzony od razu, gdy się zorientował, że padł ofiarą przestępstwa zgłosił sprawę policjantom z Dywit.

Oszukał mieszkankę Ostrowca Świętokrzyskiego metodą „na policjanta” – zatrzymali go olsztyńscy policjanci

Olsztyńscy wywiadowcy, ustalili miejsce przebywania i doprowadzili do zatrzymania młodego mężczyzny podejrzewanego o oszustwa metodą „na policjanta”. 26-latek podszywając się pod funkcjonariusza publicznego oszukał mieszkankę Ostrowca Świętokrzyskiego i wyłudził od niej kwotę 40 tys. zł. Policyjni wywiadowcy, namierzyli podejrzewanego o oszustwo mężczyznę i zatrzymali go w chwili, gdy przemieszczał się on swoim samochodem. O zatrzymaniu sprawcy przestępstwa, mundurowi poinformowali swoich kolegów z ostrowieckiej policji , którzy z podejrzanym wykonali czynności procesowe. 26-letni mieszkaniec Olsztyna, decyzją Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

To kilka przykładów spraw, które rozwiązali policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Najgłośniejszą sprawą, w którą zaangażowali się wszyscy policjanci z wydziału PG dotyczyła interwencji w Radysach, gdzie policyjni śledczy sprawdzali prawidłowość prowadzenia schroniska dla zwierząt – przeczytasz o tym wkrótce w magazynie „POLICJA 997”. Należy zauważyć, że w wielu przypadkach, zadania z którymi mierzą się każdego dnia funkcjonariusze wydziału PG są wielowątkowe. Sprawcy przestępstw, którzy działają na szkodę m.in. naszych mieszkańców w wielu przypadkach nie pochodzą nawet z naszego województwa, lecz nie jest to żadne ograniczenie dla policjantów z wydziału PG.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Pierwsze w 2023 roku ślubowanie nowych policjantów garnizonu warmińsko-mazurskiego