fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 29 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Warmińskie Żurawie staną w Parku Centralnym

Wiadomości Warmińskie Żurawie staną w Parku Centralnym

Jego prace znajdują się m.in. w Nowym Jorku, czy na lotnisku w Szymanach. Teraz rzeźba wybitnego, olsztyńskiego artysty Izydora Borysa stanie także w Parku Centralnym.

– To znany i utalentowany rzeźbiarz. Jeden z ważniejszych artystów swojego pokolenia – podkreśla Gabriela Konarzewska, dyrektorka Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków w olsztyńskim magistracie – za swoje prace był wielokrotnie nagradzany, m.in. we Francji czy Kanadzie.

Rzeźba, którą już wkrótce będzie można podziwiać w Olsztynie to Warmińskie Żurawie. Pierwsza taka rzeźba autorstwa Izydora Borysa stanęła na lotnisku w Szymanach. Rzeźba w Parku Centralnym będzie kontynuacją jego autorskiego projektu. Dlaczego to właśnie żuraw został wybrany jako symbol piękna natury i krajobrazu Warmii? Jest ptakiem bardzo rzadkim, objętym ochroną gatunkową w całej Europie. W Polsce jest ściśle chroniony już od 1949 r.  To właśnie ten ptak szczególnie upodobał sobie region Warmii i Mazur, który zasiedla nawet 2300 par. To więcej niż jedna trzecia wszystkich żurawi lęgowych występujących w naszym kraju (maksymalną populacje szacuje się na 6400 par). Żurawie najefektowniej wyglądają w stadach. Od połowy marca do końca kwietnia, a także od połowy sierpnia do połowy października gromadzą się na tradycyjnych, często istniejących od lat noclegowiskach, dając niezwykłe przyrodnicze spektakle. Miejsca te są punktami jesiennych zgrupowań lokalnych populacji, ale też centrami odpoczynku lub nawet dłuższego popasu stad wędrownych. Szacuje się, że podczas szczytu jesiennych przelotów na Warmii i Mazurach przebywa ok. 25–30 tys. żurawi.

– Chcemy przenieść żurawie symbolizujące piękno przyrody z pól do miasta i ozdobić Olsztyn sztuką rzeźbiarską przyciągającą turystów oraz uatrakcyjniającą spacery mieszkańcom Olsztyna – dodaje Konarzewska – Wykonanie rzeźby z trwałych materiałów  gwarantuje zarówno walory estetyczne i trwałość projektu, dzięki czemu rzeźba na stałe wpisze się w przestrzeń publiczną Olsztyna.

Rzeźba do końca roku stanie w rejonie wejścia do Parku Centralnego od strony ul. Pieniężnego.

Przeczytaj także:

Podziel się opinią
ŹródłoUM Olsztyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: