Olsztyńscy Terytorialsi wzięli udział w akcji porządkowania miejsc pamięci uczestników walk o wolną Polskę, odwiedzili groby spoczywających tam żołnierzy m.in. w Olsztynie, Nidzicy oraz Szczytnie. W ramach Żołnierskiej Pamięci terytorialsi 45 blp odwiedzili również uczestniczkę Powstania Warszawskiego sanitariuszkę Barbarę Burczyńską, która opowiedziała żołnierzom o swoich przeżyciach.
„Miałam wtedy 17 lat. Powstanie zastało mnie na ul. Żabiej 7. Ze względu na ostrą walkę nie mogłam wrócić do domu, przenocowałam u kuzynki. Na drugi dzień o 6:00 rano zgłosiłam się do domu i punktu sanitarnego. Punkt ten mieścił się przy ul. Ciepłej 10 gdzie mieszkałam, zaraz po przyjściu dostałam nosze i poszłam z kolumną po rannych. Pierwszego, jakiego przyniosłam był mój kolega żołnierz Armii Krajowej- zmarł. Został pochowany tak jak przystało na żołnierza.” – tak wspomina pierwszy dzień Powstania Pani Barbara.
Dodaje po chwili „o Wybuchu Powstania uprzedzały małe dzieci biegające po ulicach Warszawy i powtarzające słowa „o siedemnastej, o siedemnastej…” – Każdy wiedział co to znaczy” Pani Barbara, dla najbliższych „Isia” po opuszczeniu Warszawy i wieloletniej wędrówce w poszukiwaniu swojego miejsca i spokoju osiedliła się w malutkiej mazurskiej wsi koło Piecek.
„Widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się bezgranicznie identyfikujemy i wobec, których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja ich misji i przekazywanie ich przesłania kolejnym pokoleniom żołnierzy. Takie spotkanie jest dla nas cennym źródłem informacji naocznych świadków i lekcją żywej historii” – zaznacza szer. Sabina Mazurek, żołnierz 45 blp
Żołnierze 4.W-MBOT 1 sierpnia biorą udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem ofiar Powstania Warszawskiego w całym województwie warmińsko-mazurskim. W godzinę „W” złożyli kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przy ul. Sybiraków w Olsztynie.
Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycję Żołnierzy Armii Krajowej i identyfikują się z jej misją.
Nie zapominają, że o Niepodległość trzeba dbać i ją pielęgnować. Symboliczne zapalenie znicza, uporządkowanie żołnierskich mogił, terenów przy pomnikach i tablic pamiątkowych jest wyrazem szacunku i wdzięczności za wolną Polskę.