fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 26 listopada, 2022
reklama

Ponad 3,8 mld złotych wydaliśmy z unijnej kasy [GALERIA]

GaleriePonad 3,8 mld złotych wydaliśmy z unijnej kasy

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego powoli podsumowuje Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury 2007-2013. Do wykorzystania pozostało jeszcze kilkaset milionów złotych.

Okazją do podsumowań była gala w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (nowy obiekt także został sfinansowany z RPO Warmia i Mazury 2007-2013), na której przyznawano nagrody w konkursie na najlepszy projekt zrealizowany w ramach RPO.

– Zgłoszono 107 projektów, dwadzieścia z nich wyróżniliśmy, a dziesięć zostanie nagrodzonych – informuje Jerzy Gontarz z firmy Smartlink, współorganizator konkursu.

Nim jednak wręczono wyróżnienia władze województwa podsumowały sześć lat funkcjonowania programu.

– Wstąpienie do Unii Europejskiej było dla nas długo wyczekiwanym momentem, bo wiedzieliśmy, że w ślad za tym pójdzie dofinansowanie mocnego euro – mówi Gustaw Marek Brzezin, wicemarszałek województwa. – Prawdziwy boom wniosków o dofinansowanie mieliśmy w 2009 roku. Na tę chwilę możemy powiedzieć, że około 90 proc. środków już wykorzystaliśmy. Zostały rezerwy w trzech osiach priorytetowych: przedsiębiorczości, turystyce, środowisku przyrodniczym.

Bożena Wrzeszcz-Zwada, dyrektorka departamentu zarządzania programami rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim informowała: – Do tej pory sfinansowane zostały 2067 wnioski na kwotę 3,86 mld złotych z łącznej kwoty 4,5 mld złotych, które mieliśmy przeznaczone na RPO Warmia i Mazury 2007-2013.

Podczas gali wspomniano także o nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Jeszcze nie wiadomo, ile środków dostanie nasz region, ale wiadomo, że Polska otrzyma 105 miliardów euro, z czego prawie 73 miliardy euro na politykę spójności, wyrównującą różnice w rozwoju Unii.

Lista wyróżnionych projektów w konkursie „Patent na projekt”:

  • Rozbudowa Techno-Parku
  • e- Pacjent – Rozbudowa systemu usług elektronicznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie
  • Budowa Wodnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego
  • Ochrona głównych szlaków komunikacyjnych przed zagrożeniami i skutkami katastrof drogowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego
  • Budowa ekologicznej mini przystani żeglarskich wraz z systemami odbioru i segregacji odpadów na wybranych obszarach regionu warmińsko-mazurskiego
  • GrandHotel TIFFI 5*
  • Wzrost atrakcyjności turystycznej regionu nadzalewowego poprzez wybudowanie w Hotelu Warmia centrum rekreacyjno-sportowego
  • Unowocześnienie przedsiębiorstwa „Kaczkan”
  • e-Szczytno – budowa bezprzewodowej sieci teleinformatycznej
  • Remont i adaptacja budynku kuchni i pralni Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie na ośrodek rehabilitacji

Ponad 3,8 mld złotych wydaliśmy z unijnej kasy [GALERIA] Unia Europejska Galerie, Wiadomości

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze