Zapewnienie ogrzewania i ciepłej wody mieszkańcom Olsztyna to najważniejszy cel powstania nowej ciepłowni. Inwestycja już jest realizowana przy ul. Lubelskiej.
Rozpoczęte zadanie jest jest kluczowe nie tylko dla stolicy Warmii i Mazur oraz jej mieszkańców, ale też całego regionu. To – poza dostawami ciepła – domknięcie systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
– W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z dofinansowaniem unijnym, ciepłownię zbuduje oraz przez kolejnych 25 lat będzie eksploatować spółka Dobra Energia dla Olsztyna – przypomina prezydent miasta, Piotr Grzymowicz. – Przyjęcie takiego modelu pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz zarządzania nim i finansowania na partnera prywatnego.
W ciągu najbliższych 18 miesięcy ma powstać szczytowa kotłownia gazowo-olejowa. Główna część ciepłowni na paliwo alternatywne pozyskiwane z wysokokalorycznych odpadów, które nie mogą być składowane na wysypiskach, ma zostać zrealizowana w ciągu 36 miesięcy.
Łączny koszt budowy i eksploatacji Ekociepłowni to kwota blisko 3 miliardów złotych. Za powstanie obiektu odpowiada znana w Olsztynie firma Strabag, a za część technologiczną – firma Doosan.
Zwykła spalarnia śmieci