fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 3 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Czarne chmury nad losem Szkoły Muzycznej w Dywitach? Rodzice 360 dzieci mogą spać spokojnie

Dekadę temu podolsztyńskie Dywity znalazły się na łamach wszystkich znaczących mediów. We wrześniu 2010 r. zainaugurowała działalność pierwsza w Polsce Powiatowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Była to inicjatywy ówczesnego starosty Mirosława Pampucha, dywickiego radnego Janusza Cieplińskiego, radnej powiatowej Bożeny Wojarskiej oraz wójta gminy Dywity, Jacka Szydło.

Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.
– Szkoła odniosła olbrzymi sukces frekwencyjny. Zainteresowanie rozwijaniem pasji muzycznych było olbrzymie, a poziom nauczania niezwykle wysoki – opowiada obecny starosta olsztyński, Andrzej Abako. – Niebawem Dywitom pozazdrościły inne miejscowości z powiatu. I tak, z biegiem lat, powstały filie szkoły w Biskupcu, Olsztynku, Barczewie i Dobrym Mieście.

Niestety, po kilku latach okazało się, że nad filiami zawisły czarne chmury.
– Departament Artystyczny Ministerstwa Kultury wprowadził prawo, zakazujące prowadzenia filii. To było jak kubeł zimnej wody. Długo zastanawialiśmy się, co z tym fantem zrobić. Wszystko jednak zmierzało do tego, że musimy się po prostu dostosować, czyli zamknąć filie. Nie mogłem się z tym pogodzić – kontynuuje Andrzej Abako.
Przyczyną tej decyzji MK były nadużycia finansowe, jakich dopuścili się wójtowie kilku gmin z południa Polski, korzystając z mechanizmu, jakim były dotacje na prowadzenie filii.

W filiach dywickiej szkoły uczy się około 360 dzieci. System działał doskonale i szkoda było zaprzepaścić te lata pracy, nauki, rozwijania pasji. Jednak Starostwo nie mogło w żaden sposób znaleźć oparcia i zrozumienia w Departamencie Artystycznym Ministerstwa Kultury. Negocjacje trwały ponad 3 lata.
– Widmo zamknięcia filii było bardzo realne. Byłem wręcz zmuszony przepisami, żeby to zrobić. Na szczęście nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji. Dzięki poparciu i współpracy z mec. Lechem Obarą, poseł Iwoną Arent, wojewodą Arturem Chojeckim oraz Jerzym Szmitem i Zofią Romaszewską udało się odwrócić nieuniknione – nie kryje radości starosta.

W czasie trwającej kampanii wyborczej Olsztyn odwiedził wicepremier Piotr Gliński.
– Znalazł on czas i sposobność, aby wysłuchać o problemach szkoły, która nawiasem mówiąc była wielokrotnie sprawdzana, kontrolowana. Do jej działania nie było najmniejszych zastrzeżeń. Powiedziałem wicepremierowi, że zaproponowano nam …stworzenie 5 odrębnych szkół. Wciąż obowiązywała opcja, że filie nie mają racji bytu. Jednak 5 szkół to także 5 dyrekcji, 5 administracji, rozbicie wspólnych orkiestr dętych czy symfonicznych, czyli olbrzymie, niepotrzebne koszty – wyjaśnia Andrzej Abako.

Dodajmy, że w dywickiej szkole muzycznej i jej filiach łącznie uczy się 560 dzieci. Placówki ściśle ze sobą współpracują, podejmują wspólne inicjatywy.
– Na szczęście wicepremier Gliński zrozumiał nasze argumenty i moją ideę. Zaproponował nowelizację prawa! Istnienie filii powiatowych szkół muzycznych będzie odbywało się za zgodą ministerstwa. Zajmie się tym poseł Iwona Arent. Jeszcze raz chciałbym podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do uratowania istnienia filii. To bardzo ważne dla dzieci, młodzieży i ich rodziców, a także dla życia kulturowego w miejscowościach powiatu – podsumowuje starosta Abako.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...

Już 50 000 Gości Restaurant Week! Festiwal potrwa do 5 lipca

Trwa największy w Polsce festiwal kulinarny Restaurant Week. Tak jak podczas ubiegłorocznej, rekordowej jesiennej edycji, także i teraz Goście nie zawiedli. Zainteresowanie wydarzeniem jest...

Miliardy na wsparcie przedsiębiorców i ochronę miejsc pracy

Już ok. 2,6 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego w ramach tarcz wspierających przedsiębiorców – antykryzysowej, finansowej i pomocowej. – Sama tarcza...