fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 6 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Ideologia czy ludzie? – demonstracja przeciw dyskryminacji w Olsztynie

“Prawa człowieka to nie ideologia!” – pod takim hasłem spotkają się w ten czwartek, 25 czerwca, o godzinie 18:00 pod olsztyńskim ratuszem, aby zaprotestować przeciwko dyskryminacji osób LGBT+. 

Od ponad tygodnia w Polsce trwają protesty przeciwko słowom przedstawicieli władzy państwowej, którzy stwierdzili, że osoby LGBT+ nie są ludźmi. W Olsztynie cztery lokalne grupy: KOD, Olsztyński Marsz Równości, Ostra Zieleń, partia Lewica Razem również organizują demonstrację w ich obronie. Będą apelować o przestrzeganie praw człowieka nie tylko wobec osób LGBT+, ale również – w związku z petycją do władz Olsztyna o uchwalenie Samorządowej Karty Praw Rodzin – o niedyskryminowanie mieszkanek i mieszkańców miasta. Podkreślą także ataki na działaczy, przytaczając ostatnie sytuacje, w których aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego byli znieważani i szarpani podczas wieców wyborczych jednego z kandydatów na prezydenta Polski.

– Poseł PiS – członek sztabu wyborczego kandydata na prezydenta – w odniesieniu do społeczności LGBT+ powiedział, że powinniśmy skończyć słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. A ja uważam, że zwłaszcza teraz, w obliczu podobnych wypowiedzi członków władzy państwowej, mamy obowiązek głośno o prawach człowieka mówić i przypominać, że jakakolwiek dyskryminacja w życiu publicznym, także dyskryminacja w oparciu o orientację seksualną, jest całkowicie niedopuszczalna i nie do pogodzenia ani z Konstytucją RP, która stanowi, że wszyscy są wobec prawa równi, ani z podstawową ludzką przyzwoitością – twierdzi Marta Kamińska, Radna Miasta Olsztyna i przewodnicząca lokalnych struktur KOD-u. – Dlatego zachęcam wszystkich do wystąpienia w obronie naszych współobywateli, którym dzisiaj próbuje się odebrać godność, którzy muszą mierzyć się z mową nienawiści i nagonką ze strony osób sprawujących dzisiaj najważniejsze urzędy w państwie – dodaje.

Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości i członkini zarządu okręgu partii Lewica Razem w Olsztynie poparła słowa Marty i odniosła się do dokumentu, który w ostatnich dniach OMR wystosował do władz miasta. – Dowiedziałyśmy się, że do urzędu wpłynęła petycja o uchwalenie na terenie Olsztyna Samorządowej Karty Praw Rodzin autorstwa Ordo Iuris – fundacji, która odpowiada za próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, wobec której odbywały się tak liczne Czarne Protesty. U nas petycję o SKPR złożyła inna organizacja, której nie kojarzymy z lokalnych działań. Wiele osób nie wie czym jest ta uchwała, ale śmiało mogłabym porównać ją do łagodniejszej wersji uchwały anty-LGBT oraz powiedzieć, że jej zapisy mogą prowadzić do dyskryminacji osób mieszkających na terenie Olsztyna i wprowadzić atmosferę odbioru naszego miasta jako nietolerancyjnego wobec osób LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, osób transpłciowych, oraz wobec osób samotnie wychowujących dzieci lub miasta będącego biernym wobec aktów przemocy domowej. Jeżeli prawa człowieka są dla was ważne, przyjdźcie protestować z nami.

Ewelina Soroko, przewodnicząca Ostrej Zieleni na Warmii i Mazurach i współorganizatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Olsztynie również zachęca do udziału w wydarzeniu:

– Musimy protestować już teraz i nagłaśniać sytuacje łamania praw człowieka. Atakowane są nie tylko osoby LGBT+, ale również ci, którzy nie pasują do narzuconych przez władzę schematów. W ostatnich dniach doszło do wstrząsającej sytuacji wobec członkiń i członków Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Białymstoku. Uczestniczą oni w wiecach wyborczych w całej Polsce i poprzez banery pytają wszystkich kandydatów na prezydenta o ich program przeciwdziałający zmianom klimatu. Podczas wiecu wyborczego pana Andrzeja Dudy doszło do tego, że aktywistki i aktywiści MSK byli wyzywani i opluwani przez osoby, które przyszły poprzeć swojego kandydata. Nie chcę przytaczać tych wulgarnych słów. Najgorsza była jednak sytuacja, w której do jednej z dziewczyn, która trzymała baner, podszedł mężczyzna i podciągnął jej koszulkę tak wysoko, że obnażył jej pierś – opowiada. – Ataki zostały zgłoszone na policje. Nie zgadzajmy się na takie sytuacje. Nasza demonstracja odbędzie się w ten czwartek pod Ratuszem. Rozpoczynamy o 18:00. Przyjdźcie, jeśli jesteście przeciwni przemocy.

25.06.2020 (czwartek)

godz. 18:00

Plac Jana Pawła II

Olsztyn

Link do wydarzenia: www.facebook.com/events/888117535023970/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...

Już 50 000 Gości Restaurant Week! Festiwal potrwa do 5 lipca

Trwa największy w Polsce festiwal kulinarny Restaurant Week. Tak jak podczas ubiegłorocznej, rekordowej jesiennej edycji, także i teraz Goście nie zawiedli. Zainteresowanie wydarzeniem jest...

Miliardy na wsparcie przedsiębiorców i ochronę miejsc pracy

Już ok. 2,6 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego w ramach tarcz wspierających przedsiębiorców – antykryzysowej, finansowej i pomocowej. – Sama tarcza...