fbpx
32 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021
reklama

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem szuka świadków obchodów 550-lecia bitwy

reklama
Wyślij przez
0

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem apeluje do wszystkich, którzy w 1960 roku brali udział w obchodach 550-lecia bitwy o podzielenie się z muzealnikami pamiątkami i wspomnieniami z tamtego wydarzenia.

„Rok 1960 to już historia. Jako muzealnicy chcemy dbać o rejestrację wydarzeń minionych, tak rozumiemy nasze zadanie” – powiedział dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymon Drej.

W 1960 roku pod Grunwaldem stał już pomnik upamiętniający wiktorię z 1410 roku. Z ustaleń muzealników z Grunwaldu wynika, że z całego kraju autobusami i ciężarówkami zwieziono młodzież i dorosłych, by świętować 550-lecie zwycięstwa nad Krzyżakami. „Do zebranych tłumów przemawiał sam Wiesław Gomułka, w uroczystościach uczestniczyło wielu ambasadorów” – powiedział Drej. Dodał, że są też relacje o „uroczystych przelotach samolotów nad polem bitwy”.

reklama

„Ponieważ stosunki polsko-niemieckie nie były wówczas uregulowane np. w odniesieniu do granicy na Odrze i Nysie rocznica bitwy pod Grunwaldem była wykorzystana propagandowo. Był to propagandowy etap wykorzystywania zwycięstwa nad Krzyżakami, jednak trzeba pamiętać, że to także element kształtowania się etosu grunwaldzkiego” – dodał Drej.

W ocenie Dreja uroczystości z 1960 roku „bez wątpienia miały siermiężny, propagandowy charakter”. „To nie oznacza jednak, że mamy nie zebrać świadectw, jak to wyglądało. Wiemy, że niektóre dzieci właśnie wtedy po raz pierwszy w życiu spróbowały lodów, dowieziono też oranżadę” – dodał Drej.

Pracownicy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem opracowali ankietę z pytaniami do uczestników uroczystości z 1960 roku. Chcieliby nagrać ich wspomnienia, spisać je, proszą też o udostępnianie im pamiątek z tamtych wydarzeń, np. odznak, czy dyplomów. „Budujemy nową siedzibę muzeum, na pewno znajdziemy miejsce, by te wspomnienia, świadectwa zaprezentować” – zapewnił dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Od ponad 20 lat na Polach Grunwaldu w rocznicę bitwy z 1410 organizowano rekonstrukcję bitwy. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa imprezę odwołano.


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze