fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 18 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Sąd odroczył proces strażaka ws. nieumyślnego spowodowania śmierci podwładnego

Wiadomości Sąd odroczył proces strażaka ws. nieumyślnego spowodowania śmierci podwładnego

Do 4 września sąd rejonowy w Kętrzynie odroczył w piątek proces strażaka, który odpowiada m.in. za nieumyślne spowodowanie śmierci podczas ćwiczeń podwładnego. Sąd chce zapoznać się z opinią uzupełniającą do dokumentacji lekarskiej oskarżonego Marcina L.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie w piątek kontynuował proces Marcina L. oskarżonego w związku ze śmiertelnym wypadkiem młodego strażaka podczas ćwiczeń na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Sąd przesłuchał w piątek podczas wideokonferencji biegłych lekarzy psychiatrów i psychologa, którzy sporządzili sądową opinię psychiatryczno-psychologiczną dotyczącą oskarżonego.

Obrońca Marcina L. w trakcie rozprawy złożył wniosek o dopuszczenie opinii uzupełniającej przez biegłych, po zapoznaniu się biegłych z aktualną dokumentacją lekarską oskarżonego. Z tego też powodu sąd odroczył rozprawę do 4 września.

Marcin L. odpowiada przed sądem za niedopełnienie obowiązków służbowych czego skutkiem była śmierć strażaka, za podżeganie do składania fałszywych zeznań oraz za składanie fałszywych zeznań.

14 czerwca 2018 r. na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie odbywało się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej i ratownictwa wysokościowego, dotyczącego zasad użycia i praktycznego przygotowania skokochronu do pracy. Szkolenie, w którym uczestniczyło sześciu strażaków, prowadził młodszy kapitan Marcin L.

Według ustaleń prokuratora, Marcin L. w trakcie tych zajęć miał dopuścić do tego, aby podlegli mu strażacy oddawali skoki na napełniony powietrzem skokochron, choć przepisy bezpieczeństwa i higieny służby strażaków wyraźnie tego zakazują. W rezultacie jeden z funkcjonariuszy po oddaniu skoku z dachu garażu na skokochron doznał rozległych obrażeń głowy i zmarł miesiąc później 14 lipca.

Dodatkowo, Marcin L. bezpośrednio po wypadku miał nakłonić pięciu podległych mu strażaków biorących udział w szkoleniu do ustalenia wspólnej wersji, która by potwierdzała, że skoki z wysokości na skokochron nie były wówczas oddawane. W wyniku takiego działania Marcina L. pięciu strażaków podczas przesłuchania w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie, zdaniem śledczych, złożyło fałszywe zeznania. Sam Marcin L. miał również złożyć fałszywe zeznania.

Marcin L. w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale złożył wyjaśnienia.

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie toczy się proces przeciwko pięciu strażakom podejrzanym o złożenie fałszywych zeznań. Kolejną rozprawę zaplanowano 1 lipca.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x