Sześć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem kredytów zatrzymało CBŚP. Podejrzani mieli posługiwać się fałszywą dokumentacją, a czterech z nich ponadto prać brudne pieniądze. Straty pokrzywdzonych spowodowane działaniami grupy wynoszą co najmniej 4,4 mln zł.
Jak poinformowały w piątek CBŚP oraz Prokuratura Krajowa, wśród pokrzywdzonych działalnością grupy znalazły się m.in. banki, firmy leasingowe, faktoringowe oraz ubezpieczeniowe. Łącznie 9 podmiotów gospodarczych. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu.
Zatrzymania są wynikiem akcji przeprowadzonej w ostatnich dniach na terenie województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, łódzkiego oraz podlaskiego przez policjantów z rzeszowskiego CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z innych miast. Zatrzymani to mieszkańcy Mazowsza, Warmii i Mazur oraz województwa świętokrzyskiego w wieku od 24 do 66 lat.
Jak poinformowały w piątek w komunikatach CBŚP i PK, z dotychczas zgromadzonych w sprawie dowodów wynika, że członkowie grupy przestępczej utworzyli kilka spółek, które miały działać w branży handlowej, ale w większości nie prowadziły one faktycznej działalności gospodarczej, ale pozorowały współpracę gospodarczą między sobą.
„W tym celu członkowie grupy wystawiali faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a także wielokrotnie transferowali te same środki finansowe pomiędzy spółkami. Działania te miały uwiarygodnić +przedsiębiorstwa+ w oczach banków i innych instytucji finansowych oraz skłonić je do udzielenia kredytów, pożyczek, leasingów, a także przyznania limitów faktoringowych” – przekazano w komunikatach.
Dodano, że członkowie grupy w większości nie mieli zamiaru wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań finansowych.
„W ten sposób doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych, a dotychczas ustalona przez śledczych wartość strat wynosi co najmniej 4,4 miliona złotych” – wyliczyli śledczy. Dodano, że w proceder mogło być zaangażowanych osiem spółek.
Ponadto członkowie grupy podejrzani są o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie co najmniej 1,6 miliona złotych.
Podczas zatrzymań policjanci przeszukali także miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby spółek, a także biura rachunkowe – łącznie 23 obiekty. Zabezpieczyli tam dokumentację oraz sprzęt elektroniczny.
„Wszystkie zabezpieczone przedmioty będą teraz poddane szczegółowej analizie przez śledczych” – zaznaczyło CBŚP.
Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła działać od 2014 roku do marca 2020 roku na terenie Warszawy, gdzie zajmowała się wyłudzeniami kredytów i pożyczek, przywłaszczeniami samochodów, a także praniem pieniędzy.
Podejrzani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Tarnobrzegu łącznie 22 zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i posłużenia się fałszywą dokumentacją. Ponadto czterem osobom przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.
Za zarzucane przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania.