fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 6 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Dostawca pizzy groził Piotrowi Grzymowiczowi. Nie może się zbliżać do prezydenta na odległość 100 metrów

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał prawomocny wyrok wobec Sergiusza P., który po zabójstwie Pawła Adamowicza w internecie kierował groźby pod adresem prezydenta Olsztyna. Sąd złagodził wyrok redukując do 1 roku karę pozbawienia wolności, a jej wykonanie warunkowo zawiesił na 2 lata.

Dzień po zabójstwie Pawła Adamowicza Sergiusz P. w lokalnym portalu informacyjnym napisał, że „kolejny powinien być” prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Policja szybko zatrzymała nadawcę gróźb, a w jego domu dodatkowo znaleziono narkotyki. Sergiusz P. na kilka miesięcy został aresztowany; Grzymowicz miał w związku z groźbami policyjną ochronę.

Pod koniec grudnia 2019 roku Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał Sergiusza P. na 1 rok i 2 miesiące pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także zakaz zbliżania się do Grzymowicza na odległość nie mniejszą niż 100 metrów w czasie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku.

Sąd wydając ten wyrok argumentował, że zachowanie oskarżonego musi spotkać się z właściwą reakcją. Podkreślał, że oskarżony, podobnie jak każdy inny użytkownik internetu, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że pozorna anonimowość w internecie nie gwarantuje bezkarności, a za swoje słowa należy ponosić odpowiedzialność.

„Sformułowania wzywające do pozbawienia innej osoby życia i nawołujące do nienawiści nie mogą być traktowane jako forma wyrażania dozwolonej krytyki, ani tym bardziej nie mogą być akceptowane, gdyż mogą wywołać skutki tragiczne, o czym świadczą chociażby wydarzenia z Gdańska i zabójstwo Pawła Adamowicza” – argumentował sąd.

Od grudniowego wyroku odwołał się obrońca Sergiusza P.

„Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił zaskarżony wyrok sądu I instancji w ten sposób, że złagodził do 1 roku karę łączną pozbawienia wolności, a jej wykonanie warunkowo zawiesił na okres dwóch lat tytułem próby, oddając w tym czasie oskarżonego pod dozór kuratora oraz zobowiązując go do wykonywania pracy zarobkowej i powstrzymywania się od używania środków odurzających. Ponadto Sąd Okręgowy skrócił do 2 lat orzeczony wobec oskarżonego zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość nie mniejszą niż 100 metrów” – poinformował w poniedziałek  rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Rzecznik sadu wyjaśnił, że Sąd Okręgowy łagodząc wyrok zwrócił uwagę m.in. na pozytywną prognozę kryminologiczno-społeczną Sergiusza P. „W ocenie sądu pozwala ona na złagodzenie orzeczonej wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności i zawieszenie jej wykonania. Oskarżony wyraził szczerą skruchę i przeprosił pokrzywdzonego, a przeprosiny zostały przyjęte. Ponadto Sergiusz P. pracuje i szkoli się zawodowo, a także ma bardzo dobrą opinię w miejscu pracy. Sąd wziął pod uwagę również pozytywne wyniki mediacji między oskarżonym a pokrzywdzonym. To wszystko składa się na przyjęcie realnego założenia, że w przyszłości nie będzie on naruszał porządku prawnego, a w szczególności popełniał przestępstw” – wyjaśnił rzecznik prasowy sądu. Media donosiły, że Sergiusz P. pracuje obecnie jako dostawca pizzy.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...