fbpx
-1 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Dostawca pizzy groził Piotrowi Grzymowiczowi. Nie może się zbliżać do prezydenta na odległość 100 metrów

WiadomościDostawca pizzy groził Piotrowi Grzymowiczowi. Nie może się zbliżać do prezydenta na...

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał prawomocny wyrok wobec Sergiusza P., który po zabójstwie Pawła Adamowicza w internecie kierował groźby pod adresem prezydenta Olsztyna. Sąd złagodził wyrok redukując do 1 roku karę pozbawienia wolności, a jej wykonanie warunkowo zawiesił na 2 lata.

reklama

Dzień po zabójstwie Pawła Adamowicza Sergiusz P. w lokalnym portalu informacyjnym napisał, że „kolejny powinien być” prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Policja szybko zatrzymała nadawcę gróźb, a w jego domu dodatkowo znaleziono narkotyki. Sergiusz P. na kilka miesięcy został aresztowany; Grzymowicz miał w związku z groźbami policyjną ochronę.

Pod koniec grudnia 2019 roku Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał Sergiusza P. na 1 rok i 2 miesiące pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także zakaz zbliżania się do Grzymowicza na odległość nie mniejszą niż 100 metrów w czasie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku.

reklama

Sąd wydając ten wyrok argumentował, że zachowanie oskarżonego musi spotkać się z właściwą reakcją. Podkreślał, że oskarżony, podobnie jak każdy inny użytkownik internetu, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że pozorna anonimowość w internecie nie gwarantuje bezkarności, a za swoje słowa należy ponosić odpowiedzialność.

„Sformułowania wzywające do pozbawienia innej osoby życia i nawołujące do nienawiści nie mogą być traktowane jako forma wyrażania dozwolonej krytyki, ani tym bardziej nie mogą być akceptowane, gdyż mogą wywołać skutki tragiczne, o czym świadczą chociażby wydarzenia z Gdańska i zabójstwo Pawła Adamowicza” – argumentował sąd.

reklama

Od grudniowego wyroku odwołał się obrońca Sergiusza P.

„Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił zaskarżony wyrok sądu I instancji w ten sposób, że złagodził do 1 roku karę łączną pozbawienia wolności, a jej wykonanie warunkowo zawiesił na okres dwóch lat tytułem próby, oddając w tym czasie oskarżonego pod dozór kuratora oraz zobowiązując go do wykonywania pracy zarobkowej i powstrzymywania się od używania środków odurzających. Ponadto Sąd Okręgowy skrócił do 2 lat orzeczony wobec oskarżonego zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość nie mniejszą niż 100 metrów” – poinformował w poniedziałek  rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Rzecznik sadu wyjaśnił, że Sąd Okręgowy łagodząc wyrok zwrócił uwagę m.in. na pozytywną prognozę kryminologiczno-społeczną Sergiusza P. „W ocenie sądu pozwala ona na złagodzenie orzeczonej wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności i zawieszenie jej wykonania. Oskarżony wyraził szczerą skruchę i przeprosił pokrzywdzonego, a przeprosiny zostały przyjęte. Ponadto Sergiusz P. pracuje i szkoli się zawodowo, a także ma bardzo dobrą opinię w miejscu pracy. Sąd wziął pod uwagę również pozytywne wyniki mediacji między oskarżonym a pokrzywdzonym. To wszystko składa się na przyjęcie realnego założenia, że w przyszłości nie będzie on naruszał porządku prawnego, a w szczególności popełniał przestępstw” – wyjaśnił rzecznik prasowy sądu. Media donosiły, że Sergiusz P. pracuje obecnie jako dostawca pizzy.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama