24 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sąd utrzymał areszt kierowcy, który potrącił kobietę oraz półtoraroczne bliźnięta

SzczytnoSąd utrzymał areszt kierowcy, który potrącił kobietę oraz półtoraroczne bliźnięta

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił zażalenia obrońców kierowcy podejrzanego o potrącenie w Szczytnie kobiety i półtorarocznych bliźniąt; jedno zmarło – tymczasowe aresztowanie zostało utrzymane. Postanowienie sądu jest prawomocne.

reklama

Do wypadku doszło 25 kwietnia przy ulicy Władysława IV w Szczytnie. Kierowca, jadąc z nadmierną prędkością, stracił panowanie nad samochodem i uderzył w wózek z 1,5-rocznymi bliźniętami. Dzieci były z babcią. Wszyscy trafili do szpitala. Jedno z dzieci po 9 dniach zmarło w wyniku ciężkich obrażeń. Drugi chłopczyk w stanie ciężkim wciąż przebywa na oddziale intensywnej terapii szpitala dziecięcego w Olsztynie.

28 kwietnia sąd rejonowy w Szczytnie rozpoznając wniosek miejscowej prokuratury rejonowej nie zastosował tymczasowego aresztowania wobec Adama D. podejrzanego o spowodowanie wypadku. Sąd uznał, że wobec zebranych już dowodów, podejrzany pozostając na wolności nie będzie miał możliwości w bezprawny sposób utrudniać toczącego się postępowania karnego. Według sądu wystarczą wolnościowe środki zapobiegawcze.

reklama

Sąd Okręgowy w Olsztynie, na skutek wniesionych przez prokuratora i pełnomocnika oskarżycielki posiłkowej zażaleń na tę decyzję 12 maja zmienił zaskarżone postanowienie, stosując wobec podejrzanego areszt na 3 miesięcy. W uzasadnieniu SO wskazał, że stopień społecznej szkodliwości tego czynu jest bardzo wysoki, a co za tym idzie istnieje realna obawa wymierzenia sprawcy surowej kary, a to z kolei rodzi domniemanie, że podejrzany pozostając na wolności może podejmować próby bezprawnych działań destabilizujących prawidłowy tok postępowania.

Na postanowienie olsztyńskiego SO zażalenie złożyli obrońcy podejrzanego Adama D. Podnieśli też zarzuty o charakterze procesowym związane z decyzją zastosowania tego środka zapobiegawczego na posiedzeniu bez udziału stron.

reklama

W piątek sąd okręgowy, w składzie powiększonym do trzech sędziów i na posiedzeniu z udziałem stron, nie uwzględnił zażaleń obrońców i utrzymał w mocy stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Adama D.

Sąd w pełni podzielił stanowisko pierwszego składu orzekającego o potrzebie stosowania wobec Adama D. najsurowszego ze środków zapobiegawczych na tym etapie śledztwa – poinformował rzecznik SO w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia