Kredyt konsolidacyjny to dzisiaj jeden z najchętniej nabywanych produktów bankowych. To wyjątkowe zobowiązanie, którego istotą wcale nie jest finansowe wsparcie w postaci środków pieniężnych. Chodzi raczej o zwiększenie komfortu kredytobiorcy w ramach spłaty wcześniej zaciągniętych już zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny łączy w sobie co najmniej dwa kredyty różnego rodzaju, zaciągnięte w jednym albo w różnych instytucjach bankowych. Po co dokonuje się konsolidacji kredytów? Jakie korzyści czerpie z tego kredytobiorca? Na jakich warunkach i jak bierze się kredyt konsolidacyjny? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Kredyt konsolidacyjny – jak go zaciągnąć?
W obliczu pandemii koronawirusa, kiedy zalecana jest społeczna izolacja, produkty i usługi nabywane drogą online zyskały ogromną popularność. Nie inaczej jest w przypadku współpracy z bankami, dlatego kredyt konsolidacyjny online cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. Taki produkt daje możliwość nabycia finansowego wsparcia bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy internetowe łącze, by móc połączyć dotychczas wzięte kredyty. Czy kredyt konsolidacyjny przez internet jest lepszy od tego zaciąganego stacjonarnie? W wielu przypadkach tak, bo instytucje bankowe stawiające na nowoczesność, a więc bankowość mobilną, chcą w ten sposób zachęcać swoich potencjalnych klientów do korzystania z platform w sieci i generowania kontaktów pośrednich z obsługą banku.
Co więcej, z takiego rozwiązania cieszą się Polacy, którzy zresztą są uznawani za pionierów, jeśli pod uwagę weźmiemy chęć i częstotliwość wykorzystywania internetowych opcji w ramach współpracy z bankami. Stajemy się coraz bardziej wygodni, nie chcemy tracić czasu na wizyty w bankach i stanie w długich kolejkach. W czasach rozprzestrzeniania się koronawirusa możliwość brania kredytu konsolidacyjnego przez internet wiąże się również z zapewnieniem optymalnego bezpieczeństwa.
Warto także podkreślić, że kredyt konsolidacyjny przez internet może być brany szybciej, przy minimum formalności i więcej potencjalnych klientów ma szansę, by go otrzymać. W wielu przypadkach nie jest generowany raport BIK, a bank nie żąda zaświadczeń o zarobkach. Weryfikowane są za to wpływy na prowadzonym online rachunku bankowym. Tyle wystarczy, by uznać potencjalnego klienta za w pełni wiarygodnego i móc udzielić mu kredytu. Cieszy również fakt, że wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny przez internet może odbywać się w dowolnym miejscu oraz o dogodnej porze bez żadnych ograniczeń.
Kredyt konsolidacyjny online – w którym banku wnioskować?
Żaden ekspert finansowego rynku nie podejmie się wskazanie jednej, konkretnej instytucji, w której warto nabywać kredyt konsolidacyjny. Gdzie najlepiej go nabywać? Wiele zależy od indywidualnych preferencji, oczekiwań oraz możliwości spłaty kredytobiorcy. Do tego pod uwagę należy brać zmieniające się trendy na rynku usług bankowych oraz politykę kredytową konkretnych instytucji bankowych, z których każda prowadzi własną.
Kredyt konsolidacyjny musi być “szyty na miarę” potrzeb i wymagań, ma odpowiadać oczekiwaniom kredytobiorcy, a przede wszystkim musi być opłacalny finansowo. Bierze się go przecież po to, by usprawnić zarządzanie własnymi finansami i nierzadko odzyskać płynność finansową.
Doskonałym narzędziem, które pomoże podjąć racjonalną decyzję o wyborze konkretnego kredytu konsolidacyjnego, jest ranking kredytowy. Ten rzetelny, aktualny i wiarygodny znajdziemy na portalach internetowych o tematyce finansowej. W takich zestawieniach uwzględnione zostają kluczowe czynniki, jakie mają znaczenie dla atrakcyjności oraz opłacalności danego zobowiązania. Bez względu na indywidualne potrzeby klienta banku, zawsze uwzględniać warto oprocentowanie, przedłużenie okresu współpracy z nowym bankiem, wysokość comiesięcznej raty, prowizje za udzielenie kredytu i całkowite koszty takiego zobowiązania, w tym odsetki za ewentualną zwłokę w spłacie. Kredyt konsolidacyjny należy zaciągać dopiero wtedy, gdy wynik kosztowy jest niższy aniżeli spłata kredytów na dotychczasowych warunkach.
Z rankingu kredytowego dowiedzieć się można nie tylko, które zobowiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne finansowo, ale również patrząc na warunki jego udzielania. Parametrem uwzględnianym w tego rodzaju porównaniach jest między innymi forma zaciągania. Należy wybierać więc banki, które oferuję kredyt konsolidacyjny online. Co ciekawe, dzisiaj taką opcję oferuje już większość instytucji bankowych. W niektórych przypadkach banki dopiero teraz wprowadziły takie rozwiązanie, kiedy w obliczu pandemii koronawirusa zaleca się pozostawanie w domach. Inne proponowały taką opcję już dawno i trzeba przyznać, że mają w tym zakresie spore doświadczenie, a ich internetowe platformy są wręcz intuicyjne.