fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 27 lutego, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Jest decyzja prokuratury odnośnie głośnej „afery” w Szpitalu Wojewódzkim

Wiadomości Jest decyzja prokuratury odnośnie głośnej "afery" w Szpitalu Wojewódzkim

Z powodu „braku znamion czynu zabronionego” Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe odmówiła wszczęcia śledztwa ws. narażenia pracowników szpitala wojewódzkiego w Olsztynie przez dyrekcję placówki na zakażenie koronawirusem.

Chodzi o zorganizowanie szkolenia dla personelu medycznego z udziałem osoby, u której stwierdzono zakażenie.

Zawiadomienie w sprawie szkolenia złożyli anonimowo pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, w ocenie których organizując szkolenie dyrekcja placówki naraziła ich na zakażenie koronawirusem. „Postępowanie dyrekcji szpitala zostało ocenione jako w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami i nie sprowadziło konkretnego i realnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób” – powiedział szef prokuratury Olsztyn-Południe Daniel Brodowski.

Prokurator Brodowski poinformował, że w czasie postępowania przygotowawczego ustalono, że w zorganizowanym 25 marca szkoleniu w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie brało udział 56 osób. Obowiązywał już wówczas zakaz zgromadzeń liczniejszych niż 50 osób i w ocenie osób składających zawiadomienie do prokuratury tak duża liczba uczestników była złamaniem prawa.

„Szkolenie dotyczyło sposobu zakładania kombinezonu chroniącego przed COVID-19” – wyjaśnił Brodowski i podkreślił, że „szkolenie zostało zorganizowane w sposób prawidłowy i było konieczne dla właściwego przygotowania pracowników na zagrożenie epidemiologiczne”.

Dzień po szkoleniu u jednej z lekarek biorących w nim udział stwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym szpital poinformował o tym Państwowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego 15 osób trafiło na kwarantannę, a 47 zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Rzecznik prasowy szpitala Przemysław Prais zapewniał wówczas, że mimo tych decyzji szpital pracował normalnie.

„Jak ustalono po 25 marca nie stwierdzono żadnego zachorowania na COVID-19 wśród personelu i pacjentów szpitala wojewódzkiego, w tym uczestników szkolenia” – poinformował prokurator Brodowski.

W czasie, gdy zorganizowano szkolenie w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano ponad 50 przypadków zakażenia koronawirusem.

Szpital wojewódzki w Olsztynie jest placówką samorządu województwa. Urząd Marszałkowski publicznie nie zajął w tej sprawie stanowiska.

Sprawę opisał portal Onet.

Więcej w artykule:

Afera w Szpitalu Wojewódzkim. Zakażeni koronawirusem lekarze, a dyrektor to lekceważy?

Afera w szpitalu. Dyrektor Irena Kierzkowska wydała oświadczenie. Czy Onet mija się z prawdą?

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x