fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 31 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

We fromborskiej archikatedrze msza za Kopernika i kwiaty na jego grobie


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

W 477. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku odprawiono mszę w intencji astronoma oraz złożono kwiaty na jego grobie.

We mszy świętej uczestniczyli samorządowcy z Braniewa i Fromborka. „W tym roku z powodu pandemii uroczystości są skromniejsze. Nie ma na nich dzieci szkolnych czy turystów. Najważniejsze jednak, że pamiętamy o Koperniku i jego dziele” – powiedział proboszcz fromborskiej archikatedry ks. Jacek Wojtkowski.

Po mszy zorganizowano koncert organowy wykonaniu Pawła Kuchnickiego.

W czwartek przypada 477. rocznica śmierci i 10. rocznica ponownego pochówku kanonika Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku. Pochówek odbył się po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków. Identyfikacji tej dokonywano m.in. za pomocą badań DNA. Identyfikacja ta była możliwa w 2008 roku dzięki należącej do astronoma księdze Stöfflera. Materiał genetyczny pobrany z kilku włosów znalezionych w księdze w dwóch przypadkach okazał się identyczny z materiałem genetycznym osoby, której szczątki odnaleziono w katedrze fromborskiej.

Do 2005 roku Kopernik spoczywał w bezimiennym grobie we fromborskiej katedrze.

Rocznie katedrę we Fromborku odwiedza ok. 70 tys. turystów z Polski i świata. Grób Kopernika chętnie odwiedzają m.in. goście z Japonii.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł w 1543 we Fromborku, gdzie spędził wiele lat życia jako kanonik kapituły warmińskiej. Kopernik na Warmii pracował też w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

Dlaczego warto studiować w Elblągu a nie w Olsztynie?

Konkurencyjna oferta edukacyjna i doskonała baza dydaktyczna – tym kusi przyszłych kandydatów na studia Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna. Jeszcze parę lat temu pomysł studiowania w Elblągu...

W Olsztynie powstaje niesamowite osiedle. To będą pierwsze tak prośrodowiskowe mieszkania

Coraz więcej ekologicznych rozwiązań w olsztyńskim budownictwie mieszkaniowym. Nowe pro ekologiczne osiedle znanego dewelopera już w sprzedaży. Nasze miasto, rozbudowuje się, powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Konkurs