fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 13 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

We fromborskiej archikatedrze msza za Kopernika i kwiaty na jego grobie

W 477. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku odprawiono mszę w intencji astronoma oraz złożono kwiaty na jego grobie.

We mszy świętej uczestniczyli samorządowcy z Braniewa i Fromborka. „W tym roku z powodu pandemii uroczystości są skromniejsze. Nie ma na nich dzieci szkolnych czy turystów. Najważniejsze jednak, że pamiętamy o Koperniku i jego dziele” – powiedział proboszcz fromborskiej archikatedry ks. Jacek Wojtkowski.

Po mszy zorganizowano koncert organowy wykonaniu Pawła Kuchnickiego.

W czwartek przypada 477. rocznica śmierci i 10. rocznica ponownego pochówku kanonika Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku. Pochówek odbył się po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków. Identyfikacji tej dokonywano m.in. za pomocą badań DNA. Identyfikacja ta była możliwa w 2008 roku dzięki należącej do astronoma księdze Stöfflera. Materiał genetyczny pobrany z kilku włosów znalezionych w księdze w dwóch przypadkach okazał się identyczny z materiałem genetycznym osoby, której szczątki odnaleziono w katedrze fromborskiej.

Do 2005 roku Kopernik spoczywał w bezimiennym grobie we fromborskiej katedrze.

Rocznie katedrę we Fromborku odwiedza ok. 70 tys. turystów z Polski i świata. Grób Kopernika chętnie odwiedzają m.in. goście z Japonii.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł w 1543 we Fromborku, gdzie spędził wiele lat życia jako kanonik kapituły warmińskiej. Kopernik na Warmii pracował też w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę

Od 1 lipca 2020 można składać wnioski o dofinansowanie w Programie Priorytetowym „Moja Woda”. Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i...

Piknik dla mieszkańców olsztyńskiego osiedla Libero. Pierwszy budynek od firmy Budlex już oddany

W ostatni weekend redakcja Twojego Kuriera Olsztyńskiego zawitała na piknik z okazji ukończenia pierwszego (z czterech) budynku inwestycji Libero. Firma Budlex debiutuje w naszym...

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...