fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 2 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

We fromborskiej archikatedrze msza za Kopernika i kwiaty na jego grobie

Wiadomości We fromborskiej archikatedrze msza za Kopernika i kwiaty na jego grobie

W 477. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku odprawiono mszę w intencji astronoma oraz złożono kwiaty na jego grobie.

We mszy świętej uczestniczyli samorządowcy z Braniewa i Fromborka. „W tym roku z powodu pandemii uroczystości są skromniejsze. Nie ma na nich dzieci szkolnych czy turystów. Najważniejsze jednak, że pamiętamy o Koperniku i jego dziele” – powiedział proboszcz fromborskiej archikatedry ks. Jacek Wojtkowski.

Po mszy zorganizowano koncert organowy wykonaniu Pawła Kuchnickiego.

W czwartek przypada 477. rocznica śmierci i 10. rocznica ponownego pochówku kanonika Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku. Pochówek odbył się po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków. Identyfikacji tej dokonywano m.in. za pomocą badań DNA. Identyfikacja ta była możliwa w 2008 roku dzięki należącej do astronoma księdze Stöfflera. Materiał genetyczny pobrany z kilku włosów znalezionych w księdze w dwóch przypadkach okazał się identyczny z materiałem genetycznym osoby, której szczątki odnaleziono w katedrze fromborskiej.

Do 2005 roku Kopernik spoczywał w bezimiennym grobie we fromborskiej katedrze.

Rocznie katedrę we Fromborku odwiedza ok. 70 tys. turystów z Polski i świata. Grób Kopernika chętnie odwiedzają m.in. goście z Japonii.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł w 1543 we Fromborku, gdzie spędził wiele lat życia jako kanonik kapituły warmińskiej. Kopernik na Warmii pracował też w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x