fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 3 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Większość studentów do końca roku akademickiego będzie uczyć się zdalnie

Większość zajęć na polskich uczelniach do końca letniego semestru odbywać się będzie zdalnie. Pierwsze, bardzo nieliczne zajęcia dla studentów w laboratoriach ruszą pod koniec maja, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Od 18 maja znika część ograniczeń związanych z obowiązkiem świadczenia pracy przez pracowników na terenie uczelni i placówek PAN. Już wcześniej resort nauki zapowiedział, że 25 maja br. przywrócona zostanie możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych na ostatnich latach studiów. Ministerstwo zaznaczyło jednak, że powrót na uczelnie będzie wymagał uprzedniego oszacowania ryzyka związanego z funkcjonowaniem tych placówek w okresie epidemii COVID-19, a następnie bieżącego monitorowania i korygowania tych decyzji.

Z informacji uzyskanych wynika, że pierwsze zajęcia dla studentów w laboratoriach – z zachowaniem szczególnych środków ostrożności – ruszą pod koniec maja. Jednak większość zajęć na uczelniach będzie się nadal odbywała zdalnie.

Władze poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego (UEP) i Akademii Wychowania Fizycznego (AWF) w Poznaniu podjęły decyzje, by do końca semestru wszystkie zajęcia odbywały się w trybie zdalnym. Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki przekazał w poniedziałek, że zmiany organizacyjne w bieżącym roku akademickim zostaną ogłoszone najpóźniej do 24 maja.

Z kolei rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz, powołując się na zalecenie władz uczelni – poinformowała, że wszystkie zajęcia, egzaminy, zaliczenia i obrony różnego typu dyplomów mają się odbywać zdalnie, on-line. Od 25 maja z uczelnianych obiektów będzie mogła natomiast korzystać większa niż dotąd liczba pracowników naukowych. Uczelnia chce też stopniowo przywracać możliwość osobistego załatwiania przez studentów i pracowników spraw administracyjnych przy zachowaniu stosownych zasad bezpieczeństwa.

Na Politechnice Wrocławskiej nadal nie będą się obywały wykłady w formie stacjonarnej. Zalecana jest też zdalna realizacja ćwiczeń, seminariów oraz egzaminów. Jednak od 25 maja PWr będzie stopniowo uruchamiać zajęcia dla studentów w laboratoriach. „Każdy z wydziałów, ze względu na specyfikę swoich laboratoriów, będzie indywidualnie określał zasady, na jakich będą odbywać się zajęcia” – powiedziała  rzeczniczka Politechniki Wrocławskiej Agnieszka Niczewska. Laboratoria mają być organizowane w maksymalnie małych grupach studentów, a siatka zajęć ma być ułożona pod kątem studentów ostatnich lat, którzy w tym roku mają uzyskać dyplom.

Rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego dr Ryszard Balicki powiedział, że dziekani poszczególnych wydziałów przygotowują wytyczne dotyczące uruchomienia zajęć w laboratoriach. „Pozostałe zajęcia raczej będą kontynuowane w formie zdalnej” – sprecyzował.

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym nadal obowiązuje kwietniowe zarządzenie rektora w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród członków społeczności WUM. Zgodnie z nim zawieszenie zajęć dydaktycznych kontaktowych potrwa do dnia 30 września 2020r. „Nie mamy innych wewnętrznych regulacji zmieniających obecne zasady działania” – podkreśliła rzecznik prasowy uczelni Marta Wojtach. Podobnie jest w przypadku Uniwersytetu Warszawskiego. „Wszystkie te zajęcia, które odbywają się przez internet, będą się odbywać zdalnie do końca semestru” – poinformowała Katarzyna Łukaszewska z biura prasowego uczelni.

Do 29 maja wszystkie zajęcia dydaktyczne dla studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych są odwołane, z wyjątkiem zajęć prowadzonych zdalnie, a tych mamy blisko 90 proc.” – dodaje Izabela Koptoń-Ryniec z Politechniki Warszawskiej. Do 30 czerwca odwołane są natomiast wszystkie imprezy, wydarzenia i konferencje na tej uczelni.

„Od 11 maja możliwe jest wykonywanie badań naukowych przez doktorantów i realizacja prac dyplomowych przez studentów” – wskazała rzecznik prasowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Anna Żmuda-Muszyńska. Od poniedziałku natomiast możliwe jest prowadzenie obron prac dyplomowych oraz działalność kół naukowych, na warunkach określonych przez prorektora ds. studenckich. W poniedziałek funkcjonowanie rozpoczęła również Biblioteka Główna AGH.

We wtorek 19 maja ministerstwo nauki zapowiedziało, że planuje wydanie rozporządzenia dotyczącego pracy uczelni do 30 września br.

Na stronie UWM na chwile obecną nie zostały opublikowane informacje w tej sprawie.

ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

  1. Kto liczyć umie to nie da darmozjadom. powinno sie od września zreformuje oświatę, zlikwiduje karty nauczyciela i inne wynalazki stanu wojennego. Będzie wolny rynek. To szkoły będą walczyć o uczni którzy w zamian udostępnią im bon edukacyjny. Pensjenauczycielskie stanowią prawie 90% kosztów szkoły co jest ewenementem na rynku pracy na całym świecie, a wiecie dlaczego? Bo w normalnych firmach jedna osoba wykonuję pracę, do której zgodnie z Kartą Nauczyciela potrzeba prawie 3,5 osoby na etacie nauczycielskim. Do tego osobom takim płaci się przez dwa miesiące w roku za to, że nie wykonują swojej pracy w wakacje, mają wolne praktycznie bez przerwy, a to rekolekcje, a to ferie zimowe, a to przerwy świąteczne . W efekcie szkoła pełna jest pracowników ale nie ma komu pracować. Ponadto zapisy KN praktycznie uniemożliwiają zwolnienie nauczyciela więc dochodzi do patologii, nie ma rywalizacji, każdy jest świętą krową. Porównajcie sobie ilość L4 w szkołach i zwykłych firmach… Wielu z was odejdzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...

Już 50 000 Gości Restaurant Week! Festiwal potrwa do 5 lipca

Trwa największy w Polsce festiwal kulinarny Restaurant Week. Tak jak podczas ubiegłorocznej, rekordowej jesiennej edycji, także i teraz Goście nie zawiedli. Zainteresowanie wydarzeniem jest...

Miliardy na wsparcie przedsiębiorców i ochronę miejsc pracy

Już ok. 2,6 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego w ramach tarcz wspierających przedsiębiorców – antykryzysowej, finansowej i pomocowej. – Sama tarcza...