Które z zaproponowanych przez olsztynian projektów trafią do budżetu? O tym będziemy decydować we wrześniu. Teraz wnioskodawcy mają czas na promocję swoich pomysłów.
III edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego jest na półmetku. Mamy 139 projektów, jakie, zdaniem mieszkańców Olsztyna, powinny być zrealizowane w przyszłym roku.
– Na największą liczbę projektów osiedlowych mogą zagłosować mieszkańcy Śródmieścia i Pojezierza – mówi Łukasz Łukaszewski, przewodniczący zespołu koordynującego Olsztyński Budżet Obywatelski. – Na Zielonej Górce i w Kortowie właściwie wszystko jest jasne, bo mieszkańcy mają tam po jednym projekcie.
Głosowanie będzie bardzo proste, bo głosować można za pomocą telefonu, tabletu czy laptopa. Mieszkańcy, którzy preferują głosowanie tradycyjne, mogą zgłosić się do punktów, które będą zlokalizowane w bibliotekach miejskich, w Urzędzie Miasta i w Planetarium. Wszędzie tam można pobrać kartę do głosowania lub skorzystać z pomocy i zagłosować elektronicznie.
– Do osób, które nie wychodzą z domu lub mają problemy z poruszaniem się, możemy przyjechać i umożliwić głosowanie zarówno elektroniczne, jak i tradycyjne – dodaje Łukaszewski.
– Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego przekonuje mnie, że razem z mieszkańcami idziemy tą samą ścieżką rozwoju i myślenia o mieście – podkreśla prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – To wielka radość dla mnie i ważna wiadomość dla wszystkich tych wnioskodawców, których wnioski nie przeszły procedury, czy nie zdobędą większości głosów mieszkańców: Wasze pomysły też są ważne i stanowią dla nas, samorządowców, inspirację do działania i wyznaczają kierunek.
W tej edycji mamy aż 111 wniosków osiedlowych i 28 ogólnomiejskich. Głosowanie będzie trwało od 12 do 27 września. Wyniki poznamy 5 października.