Czy niemieckie sądy przejmą sprawy sądowe dotyczące „polskich obozów”? Istnieje takie realne zagrożenie.
W grudniu 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie prawomocnie nakazał, aby niemiecka telewizja ZDF umieściła na głównej stronie jej serwisu internetowego przeprosiny dla Karola Tendery – byłego więźnia Auschwitz za użycie określenia „polskie obozy” wobec obozów zagłady Auschwitz i Majdanek.
Wyrok został przekazany do wykonania w RFN. Sądy w Moguncji, a następnie w Koblencji uznały, że ZDF musi przeprosić Karola Tenderę. Stanowi to obowiązek prawny co do wzajemnego uznawania i wykonywania orzeczeń między państwami członkowskimi, który jest obecnie określony w art.39 wersji przekształconej rozporządzenia Bruksela I.
ZDF wniosła skargę do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe (niemiecki SN). FTS wydał oburzające orzeczenie uznając, że ZDF nie musi przepraszać Karola Tendery, gdyż rzekomo „byłoby to sprzeczne z porządkiem publicznym wezwanego państwa członkowskiego” (art.45 ust.1 lit.a rozporządzenia, wcześniej art.34 ust.1 rozporządzenia WE).
Zdaniem autorytetów prawniczych, zarówno polskich (prof. Aurelia Nowicka) jak i niemieckich (prof. Burkhard Hess, Instytut Maxa Plancka) orzeczenie to rażąco złamało prawo unijne. Odmowa wykonania wyroku jest sprzeczna z porządkiem prawnym państw członkowskich UE.
Olsztyńskie Stowarzyszenie Patria Nostra wystosowało petycję do wiceszefowej KE, Very Jourovej.
Wezwało do podjęcia niezwłocznych działań w celu zapewnienia wykonania wyroku polskiego sądu na terenie Niemiec.
Zgodnie z art. 258 TFUE, w przypadku naruszenia prawa UE przez państwo członkowskie, Komisja Europejska może wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.
Komisja Europejska odmówiła podjęcia działań w sprawie petycji Stowarzyszenia. Patria Nostra nie godzi się z tym postanowieniem. Wzajemne uznawanie wykonalności wyroków jest jedną z fundamentalnych wartości na których zbudowany jest porządek prawny Unii Europejskiej. Istnieje ryzyko, że nieuznanie wyroku polskiego sądu w przedmiotowej sprawie może stworzyć niebezpieczny precedens
nieuznawania wyroków przez inne państwa członkowskie.
Stąd apel o wsparcie petycji złożonej do Komisji Europejskiej w sprawie niewykonywania przez Niemcy prawa UE, mimo obowiązku wzajemnego uznawania i wykonywania orzeczeń między państwami członkowskimi. Petycji ma charakter oficjalnej skargi na urzędowym formularzu KE.
Instrukcja postępowania:
Skargę można złożyć wypełniając elektroniczny formularz skargi, dostępny pod
adresem ec.europa.eu/assets/sg/report-a-breach/complaints_pl
W tym celu pobierz wzór wypełnionej już skargi przygotowany przez Stowarzyszenie
Patria Nostra patrianostra.org.pl
Skargę można też wysłać pocztą tradycyjną na adres:
European Commission Secretary-General
B-1049 Bruksela BELGIA;
W tym celu pobierz wzór skargi przygotowany przez Stowarzyszenie Patria Nostra
patrianostra.org.pl, podaj swoje dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania) i koniecznie podpisz się czytelnie.
Szczegóły w załączonym komunikacie oraz na stronie internetowej Patria Nostra.
Nie potrafimy do tego zmusić naszych własnych polityków, a próbujemy zagranicznych! Dobre!
Zastosować zasadę wzajemności i tyle.