fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 15 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Kolejne muzea otwarte dla zwiedzających

Od wtorku ponownie otwarte zostały dla zwiedzających kolejne instytucje kultury na Warmii i Mazurach; muzea w Elblągu, Działdowie i Piszu oraz park etnograficzny w Olsztynku. Nadal obowiązują jednak rygory sanitarne związane z epidemią koronawirusa.

Pierwsze muzea w regionie już w ubiegłym tygodniu wznowiły działalność po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej koronawirusem. Teraz takie decyzje podjęły kolejne placówki. Wszystkie one wprowadziły nowe zasady zwiedzania i specjalne rygory sanitarne, m.in. udostępniono jedynie wybrane wnętrza ekspozycyjne i ograniczono liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w obiektach. Nadal zawieszone są wykłady, warsztaty i zajęcia edukacyjne.

Od wtorku otwarte – w ograniczonym zakresie – jest Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, które czynne będzie codziennie w godz. 9-17. Zwiedzającym udostępniono wyłącznie teren parkowy. Możliwe jest zwiedzanie wystaw plenerowych oraz zabytkowych budynków z zewnątrz, bez wchodzenia do wnętrz. Salon wystawowy oraz Dom Mrongowiusza ze względu na interaktywny charakter wystaw pozostają zamknięte.

We wtorek ponownie otwarto też Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu. Czas zwiedzania został skrócony do godz. 12-18. Ze względu na konieczność przeprowadzania dezynfekcji przewidziano półgodzinną przerwę, która będzie wyznaczana na bieżąco, zależnie od frekwencji. Do odwołania niedostępne są atrakcje multimedialne: „Historia tu i teraz”, „Przeszłość tuż za rogiem”, „Hologram” i „Escape room”.

Również od wtorku czynne jest Muzeum Pogranicza w Działdowie, gdzie można zwiedzać interaktywną wystawę państwa Zakonu Krzyżackiego przy pl. Mickiewicza i stałą wystawę „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza” przy ul. Zamkowej. Wyłączone ze zwiedzania zostają dwie sale: kaplica i refektarz zamkowy.

Przyjmowanie gości wznowiło w tym dniu także Muzeum Ziemi Piskiej. Ekspozycję można oglądać od wtorku do piątku w godz. 9-11 i 13-15. W obiekcie jednocześnie może przebywać pięcioro zwiedzających.

Z kolei od 15 maja będzie dostępne dla zwiedzających Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Placówka ma być otwarta w godz. 10-18, a wewnątrz obiektu będzie mogło przebywać jednocześnie do 34 osób. Również od 15 maja planowane jest otwarcie Muzeum W Ostródzie.

Najprawdopodobniej od 19 maja zostanie udostępnione do zwiedzania Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz jego oddziały w Lidzbarku Warmińskim i Morągu. Początkowo miało nastąpić to o tydzień wcześniej, ale termin opóźnił się z „przyczyn proceduralnych”.

„Otwarcie kolejnych naszych oddziałów w Mrągowie i Szczytnie planujemy na 9 czerwca. Mamy nadzieję, że jeszcze przed latem udostępnimy także: Dom Gazety Olsztyńskiej, Muzeum Przyrody w Olsztynie i Galerię Zamek w Reszlu” – zapowiedziała dyrekcja muzeum.

Zgodnie z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego niektóre instytucje kultury, w tym muzea, galerie sztuki czy biblioteki mogły wznowić działalność już od 4 maja. Decyzję o ponownym otwarciu dla zwiedzających podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Muzeum we Fromborku wznowiło działalność jako jedno z pierwszych w regionie.

Jak wynika z zaleceń MKiDN, muzea i galerie sztuki powinny na pierwszym etapie otwierania m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...