-2 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kolejne muzea otwarte dla zwiedzających

WiadomościKolejne muzea otwarte dla zwiedzających

Od wtorku ponownie otwarte zostały dla zwiedzających kolejne instytucje kultury na Warmii i Mazurach; muzea w Elblągu, Działdowie i Piszu oraz park etnograficzny w Olsztynku. Nadal obowiązują jednak rygory sanitarne związane z epidemią koronawirusa.

reklama

Pierwsze muzea w regionie już w ubiegłym tygodniu wznowiły działalność po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej koronawirusem. Teraz takie decyzje podjęły kolejne placówki. Wszystkie one wprowadziły nowe zasady zwiedzania i specjalne rygory sanitarne, m.in. udostępniono jedynie wybrane wnętrza ekspozycyjne i ograniczono liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w obiektach. Nadal zawieszone są wykłady, warsztaty i zajęcia edukacyjne.

Od wtorku otwarte – w ograniczonym zakresie – jest Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, które czynne będzie codziennie w godz. 9-17. Zwiedzającym udostępniono wyłącznie teren parkowy. Możliwe jest zwiedzanie wystaw plenerowych oraz zabytkowych budynków z zewnątrz, bez wchodzenia do wnętrz. Salon wystawowy oraz Dom Mrongowiusza ze względu na interaktywny charakter wystaw pozostają zamknięte.

reklama

We wtorek ponownie otwarto też Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu. Czas zwiedzania został skrócony do godz. 12-18. Ze względu na konieczność przeprowadzania dezynfekcji przewidziano półgodzinną przerwę, która będzie wyznaczana na bieżąco, zależnie od frekwencji. Do odwołania niedostępne są atrakcje multimedialne: „Historia tu i teraz”, „Przeszłość tuż za rogiem”, „Hologram” i „Escape room”.

Również od wtorku czynne jest Muzeum Pogranicza w Działdowie, gdzie można zwiedzać interaktywną wystawę państwa Zakonu Krzyżackiego przy pl. Mickiewicza i stałą wystawę „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza” przy ul. Zamkowej. Wyłączone ze zwiedzania zostają dwie sale: kaplica i refektarz zamkowy.

reklama

Przyjmowanie gości wznowiło w tym dniu także Muzeum Ziemi Piskiej. Ekspozycję można oglądać od wtorku do piątku w godz. 9-11 i 13-15. W obiekcie jednocześnie może przebywać pięcioro zwiedzających.

Z kolei od 15 maja będzie dostępne dla zwiedzających Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Placówka ma być otwarta w godz. 10-18, a wewnątrz obiektu będzie mogło przebywać jednocześnie do 34 osób. Również od 15 maja planowane jest otwarcie Muzeum W Ostródzie.

Najprawdopodobniej od 19 maja zostanie udostępnione do zwiedzania Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz jego oddziały w Lidzbarku Warmińskim i Morągu. Początkowo miało nastąpić to o tydzień wcześniej, ale termin opóźnił się z „przyczyn proceduralnych”.

„Otwarcie kolejnych naszych oddziałów w Mrągowie i Szczytnie planujemy na 9 czerwca. Mamy nadzieję, że jeszcze przed latem udostępnimy także: Dom Gazety Olsztyńskiej, Muzeum Przyrody w Olsztynie i Galerię Zamek w Reszlu” – zapowiedziała dyrekcja muzeum.

Zgodnie z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego niektóre instytucje kultury, w tym muzea, galerie sztuki czy biblioteki mogły wznowić działalność już od 4 maja. Decyzję o ponownym otwarciu dla zwiedzających podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Muzeum we Fromborku wznowiło działalność jako jedno z pierwszych w regionie.

Jak wynika z zaleceń MKiDN, muzea i galerie sztuki powinny na pierwszym etapie otwierania m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia