fbpx
22 C
Olsztyn
środa, 16 czerwca, 2021
reklama

Koniec mentola, czyli wyzwanie dla branży tytoniowej

reklama
Wyślij przez
0

Polski rynek, będący jednym z największych producentów wyrobów tytoniowych w Europie, przejdzie wielką zmianę. Jej powodem stanie się nowa unijna dyrektywa, dotycząca zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, która wejdzie w życie 20 maja tego roku. Wycofanie popularnych mentoli, stanowiących blisko 30-procentowy udział w rynku, spowodować może ogromne zamieszanie oraz sprawi, że ucierpi polski eksport.

Ostatnie paczki aromatyzowanych wyrobów będzie można kupić w Polsce i całej Unii Europejskiej 19 maja. Od dnia następnego ich sprzedaż będą zabronione, a jedynymi legalnymi produktami o aromacie mentolowym będą urządzenia podgrzewające tytoń oraz papierosy elektroniczne.

Podgrzewacze tytoniu typu IQOS, jak i e-papierosy, gwarantują palaczom dostarczenie pożądanej dawki nikotyny do organizmu, będąc dostępnymi w kilku wariantach smakowych, m.in. mentolowych. Warto zaznaczyć, że po 20 maja br. jedynymi produktami zawierającym tytoń, urozmaiconymi o aromat mentolowy, będą tylko wkłady do podgrzewaczy tytoniu.

reklama

Wielu z palaczy mentoli rozpoczęło już poszukiwania rozwiązań problemu, który ich dotknie. Mentolowe papierosy charakteryzują się tym, że dają palaczom „świeżość”. Niektórzy z nich już od kilku miesięcy robią zapasy jeszcze dostępnych na rynku paczek, z kolei inni myślą, jak zdobyć je zza granicy. Niestety, to zadanie nie będzie takie proste – sprzedaż i kupno zostaną zakazane na terenie całej Unii Europejskiej. Może się to przyczynić do rozwoju tzw. szarej strefy, jak i do nielegalnego rozprowadzania papierosów.

Czy w związku z tym, że mentole znikną z rynku – zmniejszy się też liczba palaczy? Niektórzy eksperci twierdzą, że jest to prawdopodobne, ponieważ mentolowe papierosy są przyjemniejsze w paleniu, niż bezsmakowy tytoń, a co za tym idzie – część osób może całkowicie zrezygnować z palenia papierosów. Na to liczy Unia Europejska, która dzięki wprowadzonej dyrektywie liczy na spadek uzależnień. Ich poprzednia decyzja, dotycząca wprowadzenia na opakowania papierosów zdjęcia negatywnych skutków palenia papierosów w 2017 roku, została wzbogacona oraz urosła do rangi całkowitego zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Ale czy przyniesie pożądany skutek? Przekonamy się już wkrótce.


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze