fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

14 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Muzeum we Fromborku ponownie otwarte dla zwiedzających


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Zamknięte czasowo z powodu epidemii koronawirusa Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku od soboty zostało ponowne otwarte dla zwiedzających.

W związku ze znoszeniem ograniczeń dotyczących COVID-19 fromborskie muzeum udostępniło po dwumiesięcznej przerwie większość swoich obiektów, z wyjątkiem planetarium. Zwiedzać można wystawy w dawnym Pałacu Biskupim i Szpitalu św. Ducha, który jest jedynym zachowanym w Polsce obiektem szpitalnym niezmienionym od końca XVII wieku. Dostępny jest też ponownie Park Astronomiczny na Górze Żurawiej k. Fromborka.

Przy wejściach ustawiono pojemniki ze środkiem do dezynfekcji rąk, a na terenie obiektów muzealnych goście mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zwiedzający powinni też zachować pomiędzy sobą bezpieczną odległość – minimum dwóch metrów. Na sali ekspozycyjnej w dawnym Pałacu Biskupim może przebywać jednocześnie 20 osób, a w szpitalu św. Ducha do 30 osób. Zwiedzanie Parku Astronomicznego i nocne pokazy nieba odbywają się w grupach liczących do sześciu osób.

W dawnym pałacu biskupów warmińskich na wzgórzu katedralnym prezentowana jest obecnie wystawa z okazji 70-lecia muzeum, a także ekspozycja „Człowiek, osoba, persona. Portret w przestrzeni sakralnej” i „Mikołaj Kopernik na monetach i banknotach świata – ze zbiorów Oresta Paszkowycza”, która jest uważana za największą na świecie prywatną kolekcję kopernikanów.

W zespole poszpitalnym przy ul. Starej prezentowane jest z kolei wystawa ze zbiorów działu historii medycyny, naczynia aptekarskie z XVI-XX w., a także warmińskie malarstwo i rzeźba sakralna z XVII-XVIII w.

Jak zapowiedział dyrektor muzeum Mirosław Jonakowski, otwarcie fromborskiego planetarium i podjęcie działalności edukacyjnej będzie zależało od analizy bezpieczeństwa oraz dalszych decyzji władz centralnych.

Fromborskie muzeum odwiedza rocznie 130-150 tys. osób. W centrum zainteresowania tej instytucji jest Mikołaj Kopernik, jego życie i dzieło, na tle epoki i w kontekście miejsca, w którym spędził większość swojego życia i gdzie powstawało jego dzieło „De revolutionibus”. We wszystkich kolekcjach gromadzone są więc obiekty związane z wielkim astronomem i jego epoką, a także z upamiętnianiem jego osoby przez wieki.

Zgodnie z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego niektóre instytucje kultury, w tym muzea, galerie sztuki czy biblioteki mogły wznowić działalność już od 4 maja. Decyzję o ponownym otwarciu dla zwiedzających podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Muzeum we Fromborku wznowiło działalność jako jedno z pierwszych w regionie.

Jak wynika z zaleceń MKiDN, muzea i galerie sztuki powinny na pierwszym etapie otwierania m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Trwają dostawy środków ochrony dla szpitali i przedszkoli

Z magazynów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego rozwożone są środki ochrony osobistej, które trafiają do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego i przedszkoli. W zasobach, które najpierw dotarły w...

Ruszył program „Czyste Powietrze” 2.0

15 maja 2020 roku wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów. Podczas...

Konkurs