6.7 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama

Śmieciarze w natarciu

OlsztynŚmieciarze w natarciu

Prawie 40 metrów sześciennych śmieci w trzy dni po zakończonej akcji Straży Leśnej „Czysty Las” na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie

Od początku roku obowiązuje prawny obowiązek segregowania i porządkowania śmieci w gospodarstwach przydomowych. Z założenia ma to ograniczać zaśmiecanie, zmniejszyć koszty utylizacji, a także poprawić odzyskiwanie surowców wtórnych i ich wprowadzanie do ponownego obrotu. Tylko dlaczego śmieci przybywa, szczególnie w lasach. Nawet mandaty karne nie są w stanie zniechęcić śmieciarzy, czego potwierdzeniem była przeprowadzona pod koniec kwietnia akcja pod kryptonimem „Czysty Las”. Tylko przez trzy dni działań ujawniono 126 wykroczeń, 71 osób pouczono, 17 sprawców ukarano mandatami na kwotę prawie 4 tysięcy złotych, zaewidencjonowano 21 przypadki zaśmiecania lasu, z których uczestnicy zebrali prawie 40 m3 odpadów. Kontroli poddano 103 pojazdy oraz wylegitymowano 120 osoby przebywające w tym czasie, w lesie.

Ponad 80% pozostawianych śmieci w lasach to śmieci użytkowe, a ostatnio nagminnie pozostałości demontowanych pojazdów – czego przykładem są śmieci ujawnione na terenie leśnictwa Blizin Nadleśnictwa Zaporowo (większość w pasie drogowym). Pomimo ciążącego obowiązku sprzątania śmieci i odpadów przez zarządców lub właścicieli dróg, to leśnicy są utożsamiani jako strona odpowiedzialna za porządkowanie. Dzięki dociekliwości strażników leśnych można było ustalić i takich śmieciarzy jak przytoczonym przykładzie, sprawę przekazano policji – już dwóch z sprawców ustalono i zostało ukaranych mandatami karnymi.

Czy obowiązek prawny do segregowania odpadów i śmieci wpłynie na spadek ilości odpadów odnajdowanych na terenie Lasów Państwowych i kosztów ponoszonych przez podległe jednostki (w ubiegłym roku olsztyńskie jednostki wydały ponad 1,5 mln złotych na sprzątanie lasów i zebrano prawie 9 tysięcy metrów sześciennych) dowiemy się zapewne na przełomie roku 2020/2021, jednak wynik zakończonych działań Straży Leśnej sugeruje co innego, że wzrośnie. Mniej śmieci to mniejsze ryzyko epidemiologiczne, sanitarne, czy też przeciwpożarowe. Równie dobrze środki wydatkowane na sprzątanie naszych lasów można przeznaczyć na cele związane z ograniczeniem aktualne panującej epidemii koronowirusa. Z tym apelem zwracamy się do Państwa o przemyślane postępowanie w lesie.

reklama
zamów reklamę

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane