14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Prezes sądu odpowiedziała ws. odsunięcia sędziów od obowiązków

OlsztynPrezes sądu odpowiedziała ws. odsunięcia sędziów od obowiązków

W czwartek do rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych zostanie wysłana odpowiedź prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie na pismo z prośbą o rozważenie zarządzenia natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych siedmiorga sędziów tego sądu – poinformował SO.

reklama

Jak przypomniał w komunikacie przesłanym rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski, prezes tego sądu sędzia Danuta Hryniewicz otrzymała 22 kwietnia pismo zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędziego Michała Lasoty.

Pismo zawierało informację o prowadzeniu czynności wyjaśniających w sprawie możliwego popełnienia w dniu 7 stycznia 2020 r. przewinień dyscyplinarnych przez siedmioro z ośmiu sędziów orzekających w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym olsztyńskiego SO.

reklama

“Ich przewinienie, zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, miało polegać na zasiadaniu w składzie Sądu Okręgowego w Olsztynie i uczestniczeniu w wydaniu postanowień w siedmiu sprawach odwoławczych, w treści których zakwestionowana została skuteczność powołania sędziego, jak i istnienie stosunku służbowego sędziego” – wyjaśnił rzecznik SO.

W piśmie sędzia Lasota informował, że siedmioro tych sędziów wezwał do złożenia pisemnych oświadczeń, wskazując, że swoim zachowaniem mogli oni w sposób oczywisty i rażący obrazić przepisy prawa, jak i uchybić godności urzędu.

“Sędzia Michał Lasota, oceniając, że zasadnym byłoby natychmiastowe odsunięcie tych siedmioro sędziów od wykonywania obowiązków służbowych, w tym samym piśmie zwrócił się do pani prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie z prośbą o rozważenie zarządzenia natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych siedmioro sędziów tutejszego sądu” – dodał Dąbrowski-Żegalski.

reklama

Rzecznik olsztyńskiego SO poinformował również, że w czwartek prezes Hryniewicz sporządziła odpowiedź na to pismo i jeszcze w tym samym dniu zostanie ono wysłane rzecznikowi dyscyplinarnemu.

“Jednocześnie, mając na względzie dobre obyczaje, powstrzymam się z ujawnieniem opinii publicznej treści tej odpowiedzi do czasu, gdy adresat otrzyma to pismo i będzie miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Nadmienię tylko, że prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie do chwili obecnej nie podejmował żadnych decyzji personalnych z zakresu nadzoru administracyjnego wobec sędziów IX Wydziału Cywilnego Odwoławczego” – zaznaczył sędzia Dąbrowski-Żegalski.

O podjęciu przez swojego zastępcę czynności wyjaśniających w sprawie sędziów z Sądu Okręgowego w Olsztynie informował w komunikacie z 18 stycznia rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab.

Chodziło o skierowanie do Sądu Najwyższego siedmiu pytań prawnych dotyczących tego, czy ważne są orzeczenia wydane przez sędziów nominowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Takie pytania skierowało siedem trzyosobowych składów orzekających w siedmiu różnych sprawach odwoławczych rozpoznawanych w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym.

Według rzecznika dyscyplinarnego, olsztyńscy sędziowie “przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, że przyznając sobie kompetencje do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposobu powołania na jej wniosek sędziego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wydali postanowienia o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu zagadnień prawnych”.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia