fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 14 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Nowy film z kontrowersyjnej interwencji. Paulina nazwała policję „Gestapo”, czy teraz przeprosi?

We wtorek (07.04.2020) policyjny patrol pieszy wykonywał na ul. Sikorskiego czynności związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Policjanci zauważyli i podjęli interwencję wobec 22-letniej kobiety, która w ocenie policjantów swoim zachowaniem naruszyła ograniczenia dotyczące przemieszczania się.

Od niedawna w przestrzeni internetowej upowszechniany jest film z próby wylegitymowania przez policję mieszkanki Olsztyna. Kobieta krzyczy na nim, że policjant powalił ją na ziemię i nie pozwolił usiąść. „Miałam złamany kręgosłup, co pan robi?” – krzyczy zatrzymana. W dalszej części filmu słychać, jak policjant tłumaczy, że jego działanie to efekt zachowania kobiety, która nie chciała się wylegitymować i chwytała policjanta za ręce.

W piątek olsztyńska komenda miejska, w której pracuje nagrany policjant wydała oświadczenie, w którym czytamy, że umieszczony w internecie film został „powycinany” tak, że nie oddaje przebiegu zdarzenia.

W internecie duże kontrowersje wzbudza filmik nagrany podczas tej interwencji. Wiele komentujących jest zbulwersowanych słowami jakie wypowiada policjant: „Masz szczęście, że nie jesteś facetem, bo już byś nie była taka ładna”, „To nie jest internet, to nie jest TVN. To jest prawdziwe życie”.

Okazuje się, że to nie jedyne nagranie z kontrowersyjnej interwencji. Całe zdarzenie nagrała Telewizja Olsztyn, bo zdarzenie miało miejsce pod ich redakcją. Jak to wszytko przebiegało? Trzeba obejrzeć materiał i wyciągnąć wnioski.

Warto jednak przypomnieć całą historię i jak owa sensacja rozwijała się w internecie.

8 kwietnia – pojawia się nagranie z telefonu

Filmik zdobywa szybko popularność w internecie.

10 kwietnia – policja wydaje oświadczenie

Publikujemy wersję policji w calości:

W internecie duże kontrowersje wzbudza filmik nagrany podczas tej interwencji. Wiele komentujących jest zbulwersowanych słowami jakie wypowiada policjant: „Masz szczęście, że nie jesteś facetem, bo już byś nie była taka ładna”, „To nie jest internet, to nie jest TVN. To jest prawdziwe życie”. Jak się okazało zatrzymaną jest znana zawodniczka sztuk walki mieszkająca i trenująca w Olsztynie.

Według wersji policji funkcjonariusze podeszli do 22-latki, wylegitymowali się i po podaniu podstawy prawnej interwencji poprosili ją o okazanie dokumentu tożsamości. Już od samego początku interwencji 22-latka była arogancka wobec policjantów i nie chciała wykonać ich poleceń. Nie chciała okazać dokumentu tożsamości, twierdząc jednoznacznie, że nie posiada go przy sobie. Policjanci poinformowali ją, jakie konsekwencje mogą wiązać się z takim zachowaniem, jednak to nie poskutkowało, więc na miejsce został skierowany patrol zmotoryzowany, by w razie konieczności kobieta mogła zostać przewieziona do komendy.

Po przyjeździe radiowozu na miejsce, kobieta w dalszym ciągu nie chciała okazać dokumentu tożsamości, który w ocenie policjantów posiadała przy sobie. Pomimo wielokrotnych wezwań do zachowania zgodnego z prawem 22-latka nie reagowała na polecenia policjanta. Gdy policjant poinformował ją, że dokona kontroli bagażu (plecaka) należącego do 22-latki, m.in. po to aby sprawdzić czy są tam jej dokumenty, został chwycony przez nią za nadgarstek. Kobieta próbowała wyrwać plecak z rąk policjanta, by uniemożliwić mu zajrzenie do środka. Wówczas policjanci nabrali uzasadnionego podejrzenia, że kobieta może posiadać w plecaku przedmioty, które usiłuje ukryć przed nimi.

Policjant ponownie wezwał ją do zachowania zgodnego z prawem i ostrzegł o możliwości użycia wobec niej środków przymusu bezpośredniego. Gdy to nie poskutkowało, policjant używając w sposób adekwatny do okoliczności siły fizycznej obezwładnił 22-latkę i przeprowadził kontrolę jej rzeczy. Jak się okazało w plecaku znajdował się portfel z dowodem osobistym kobiety, a ponadto woreczek strunowy z zawartością suszu roślinnego. Badanie narkotestem potwierdziło, że była to marihuana, której posiadanie jest zabronione. Kobieta została zatrzymana, przewieziona do KMP w Olsztynie i osadzona w policyjnym areszcie. Dopiero wówczas 22-latka się uspokoiła. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że 22-latka jest zawodniczką sztuk walki i była w drodze na trening. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna się powstrzymać od takich form aktywności na czas epidemii.

W związku z licznymi komentarzami – szczególnie w przestrzeni internetowej – oraz informacjami, jakie zostały przesłane m.in. do Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, a które dotyczyły interwencji policjantów tej jednostki podjętej w dniu 7 kwietnia 2020 roku w Olsztynie przy ul. Sikorskiego, za stosowne uznaliśmy publiczne odniesienie się do tej sprawy.

W związku z licznymi komentarzami – szczególnie w przestrzeni internetowej – oraz informacjami, jakie zostały przesłane m.in. do Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, a które dotyczyły interwencji policjantów tej jednostki podjętej w dniu 7 kwietnia 2020 roku w Olsztynie przy ul. Sikorskiego, za stosowne uznaliśmy publiczne odniesienie się do tej sprawy. Wynika to m.in. z faktu, że fragment tej interwencji został nagrany przez jej uczestniczkę, a film został następnie opublikowany w Internecie. Nagranie zawierające jedynie subiektywnie wybrany przez autorkę fragment interwencji, wywołało liczne komentarze osób, które ta sprawa zainteresowała. Komentarze te, często nienadające się do cytowania ze względu na wulgarny charakter oraz treści obraźliwe w stosunku do policjantów oraz Policji w ogóle, powstały w oparciu o niepełny obraz przebiegu interwencji, jej uczestników i sposobu zakończenia.

Dlatego, aby uniknąć dodatkowych wątpliwości i niesprawiedliwych ocen wystawianych policjantom przez osoby, które swoją wiedzę na ten temat opierają jedynie na subiektywnie wybranym i opublikowanym fragmencie nagrania przedstawiamy opis tej interwencji.

Nagranie fragmentu interwencji, które zostało opublikowane w Internecie i rozpowszechnione za pośrednictwem m.in. portali społecznościowych, nie obrazuje wszystkich okoliczności tej interwencji. Fragmenty rozmowy policjanta z kobietą są wyrwane z kontekstu i nadinterpretowane przez komentujących. Wypowiedzi policjanta wynikają ze wszystkich okoliczności w jakich doszło do interwencji, takich jak jej miejsce, czas i uczestnicy. A tego opublikowane nagranie nie zawiera.

Przypominamy, że policjant może użyć siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających w przypadku stawiana biernego lub czynnego oporu przez osobę, wobec której interweniuje. Należy również pamiętać o tym, że na obywatelu spoczywa ustawowy obowiązek okazania interweniującym funkcjonariuszom dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Wszystkie okoliczności tej interwencji zostaną dokładnie zbadane. Komendant Miejski Policji w Olsztynie przesłane w tej sprawie materiały potraktował jako skargę na czynności policjanta i w trybie czynności zgodnych z kodeksem postępowania administracyjnego, okoliczności interwencji policjanta zostaną wyjaśnione i sprawdzone zostanie to, czy nie doszło do naruszenia przepisów i procedur w tym zakresie.

Jednocześnie informujemy, że publikowanie filmów z interwencji Policji może rodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

W tym przypadku 22-latka nie poinformowała policjantów o celu przetwarzania tych danych (art. 13 RODO). Stanowisko w tym zakresie podzielił Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku C-345-17 z dnia 14 lutego 2019 roku, który w treści zawarł wskazanie, że „przetwarzaniem danych osobowych jest także nagrywanie policjantów podczas wykonywania przez nich czynności służbowych (przyjmowania zeznań) oraz późniejsze opublikowanie nagrania w Internecie — bo zarejestrowany przez kamerę obraz i dźwięk pozwala ustalić tożsamość tych osób, przez co stanowi on dane osobowe”.

Informujemy również, że osoby, które w swoich komentarzach zawierają groźby karalne wobec innych osób, bądź będą nakłaniały do popełnienia przestępstwa, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną takiego zachowania.

Oficer Prasowy KMP w Olsztynie
podkom. Rafał Prokopczyk

11 kwietnia swoje oświadczenie publikuje zatrzymana dziewczyna Paulina Ilnicka

Pełna treść oświadczenia:

W związku z nierzetelnym przeprowadzeniem funkcjonariusza podległego pod Komendanta Powiatowego Policji z Olsztyna, interwencji w dniu 7 kwietnia 2020 r. około godziny 17, oświadczam, iż jestem zawodniczką sztuk walki, przygotowuję się do zawodów w reprezentacji. W dniu interwencji przed godziną 17 wyjechałam z domu na rowerze, aby dojechać do sali treningowej w Olsztynie przy ul. Sikorskiego, gdzie trenuję. Z uwagi na wprowadzoną kwarantannę prowadzę treningi on-line. Mam własny klucz do Sali i korzystam z niej w określonych godzinach. Ponieważ przyjechałam przed czasem usiadłam na znajdującym się 50 metrów dalej murku, aby zaczekać. Wkrótce podjechali strażnik miejski z policjantką. Poinformowałam ich, że jadę do pracy. Na pytanie kim jestem podałam swoje dane, które zweryfikowali. Niestety, oni się nie przedstawili. Sprawdzili, że nie jestem poszukiwana i że nie podlegam obowiązkowi kwarantanny. Następnie wystawili mi mandat w kwocie grzywny 500 PLN — jak stwierdzili za chodzenie bez celu. Odmówiłam jego przyjęcia. Policjantka wezwała patrol policji. Przyjechał patrol drogówki. Policjant, który przedstawił się na nagraniu, zapytał mnie jak się nazywam. Wylegitymowałam się i dodałam, że odmawiam przyjęcia mandatu, bowiem nie przekroczyłam granic obowiązującego prawa. Wyjęłam telefon i rozpoczęłam nagrywanie sytuacji. Kiedy wyjmowałam telefon, policjant spytał mnie, po co mi telefon. Powiedziałam, że będę nagrywała. W tym momencie policjant przekraczając granice prawa złapał mój plecak, w którym były moje osobiste przedmioty związane z zaplanowanym treningiem. Aby ochronić moje prawa przed nieuzasadnionym i bezkarnym ich naruszeniem odruchowo chwyciłam go za rękę. Po to aby nie dotykał mojego prywatnego mienia. W efekcie tego zostałam przez niego przewrócona na ziemię i kolanem przycisnął mi kręgosłup sprawiając mi ból, który odczuwam do dzisiejszego dnia. Nie protestowałam i nie próbowałam się wyrywać, jedynie co prosiłam, żeby policjant przesunął kolano na pośladki, zaznaczając kolejny raz, że miałam złamany kręgosłup. Nadmieniam, że posiadam dokumentację o dwukrotnym wcześniejszym złamaniu kręgosłupa. Przyciskając mnie kolanem, nadal na kręgosłup, otworzył mój plecak i wyrzucił wszystkie moje rzeczy. Następnie zakuł mnie w kajdanki. Następnie przeszukał mój portfel. Po czym okazał mi torebkę z zawartością najprawdopodobniej roślinną. Na komendzie powiedziano mi, że była to ilość 0.014 grama i na tej podstawie przeszukali również moje mieszkanie. Oświadczam, że nigdy nie zażywałam żadnych nielegalnych substancji i ta torebka nigdy przy mnie nie była. Jestem gotowa do przeprowadzenia testów na wykrycie śladów narkotyków w organizmie, aby potwierdzić swoje słowa. Zostałam przewieziona do Komendy Powiatowej Policji. Powiadomiono moją matkę. Gdy przybyła do Komendy policjanci oczernili mnie mówiąc jej, że jestem naćpana. Nie przeprowadzono żadnych testów. Moje prywatne mienie niezbędne do treningów nie zostało mi zwrócone. Nadmieniam, że Oficer Prasowy KMP w Olsztynie podkom. Rafał Prokopczyk bezczelnie kłamie, że przystępując do interwencji zostałam poinformowana o jej podstawie prawnej. Prawdą jest natomiast twierdzenie, że przeszukania mienia osobistego dokonał policjant. Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt. 5 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U.2020.0.360 t.j.) Policjanci wykonując czynności, o których mowa w art. 14, mają prawo: (…) dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary. Właściwe jest przypomnienie policjantom treści art. 14 tejże ustawy: 1. W granicach swych zadań Policja wykonuje czynności: operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe w celu: 1) rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, przestępstw skarbowych i wykroczeń; 2) poszukiwania osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości, zwanych dalej osobami poszukiwanymi”; 3) poszukiwania osób, które na skutek wystąpienia zdarzenia uniemożliwiającego ustalenie miejsca ich pobytu należy odnaleźć w celu zapewnienia ochrony ich życia, zdrowia lub wolności, zwanych dalej „osobami zaginionymi”. (…) 3. Policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. (…) Należy nadmienić, że składający oświadczenie w imieniu policji podkom. Rafał Prokopczyk w jego dalszej części znów kłamie, że zostałam poinformowana o możliwości użycia wobec mnie środków przymusu bezpośredniego. Nic takiego nie miało miejsca. Natomiast prawdą jest że policjant przeprowadził kontrolę osobistą. Należy podnieść, że niezbędną przesłanką podjęcia czynności kontroli osobistej przez policjanta jest stwierdzenie przez niego zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Ustawodawca zróżnicował przesłanki umożliwiające legitymowanie i dokonywanie kontroli osobistej, o czym wielu policjantów nie wie, co jest skutkiem kształcenia ich do zawodu nie przez prawników, ale przez innych policjantów nieposiadających udokumentowanej wiedzy prawniczej. To tak, jakby porównywać leczenie zęba u dentysty a u kowala. Obydwaj usuną ząb, ale nie znaczy że kowal usunie ten właściwy. Dlatego, aby podnieść wiedzę policji, tj. poprawić to, czego nieprzygotowani merytorycznie do służby policjanci często nie wiedzą, pouczam panów policjantów, że sposób dokonywania kontroli osobistej precyzuje rozporządzenie wydane na podstawie art. 15 ust. 8 Ustawy o Policji. Zgodnie z normą zawartą w tym przepisie Kontrola osobista powinna być przeprowadzona z poszanowaniem godności osoby kontrolowanej, przez osobę tej samej płci. Ponadto obowiązkiem policjanta jest dopuszczenie do kontroli osoby trzeciej wskazanej przez osobę kontrolowaną. Odstąpienie od ww. reguł jest ściśle określone w niżej cytowanych przepisach i nie pozostawia policjantom dowolności interpretacji. Jedynie w przypadku wskazanym w § 16 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2005 r. w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów, mamy do czynienia z katalogiem otwartym przesłanek (zwrot „w szczególności”) dotyczącym sytuacji, w których kontrola musi być przeprowadzona niezwłocznie. Wtedy kontrola może być dokonana w dowolnym miejscu, przez policjanta odmiennej płci. Przesłanka niezwłocznego przeprowadzenia kontroli może być też podstawą odmowy uczestniczenia osoby trzeciej w kontroli, przy założeniu, że jej obecność utrudniałaby lub uniemożliwiałaby przeprowadzenie kontroli w sposób niezwłoczny. Przybliżmy treść przepisów rozporządzenia: § 2. 1. Policjant, który przystępuje do czynności służbowych (…) jest obowiązany podać swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności służbowej. § 16. 1. Policjant przy przeprowadzaniu kontroli osobistej wykonuje kolejno następujące czynności: 1) określone w § 2 ust. 1 (…) 2) sprawdza zawartość odzieży osoby kontrolowanej i przedmioty, które znajdują się na jej ciele, nie odsłaniając przykrytej odzieżą powierzchni ciała; 3) sprawdza zawartość podręcznego bagażu oraz innych przedmiotów. które posiada przy sobie osoba kontrolowana; 4) odbiera osobie kontrolowanej posiadaną broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi; 5) legitymuje osobę kontrolowaną. 2. Kontrolę osobistą powinien przeprowadzać policjant: 1) tej samej płci, co osoba kontrolowana: 2) w miejscu niedostępnym w czasie wykonywania kontroli dla osób postronnych. 3. Jeżeli kontrola osobista musi być przeprowadzona niezwłocznie, w szczególności ze względu na okoliczności mogące stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, może jej dokonać policjant płci odmiennej, także bez zachowania warunku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, ze szczególnym uwzględnieniem art. 15 ust. 6 4. Osoba poddana kontroli osobistej może przybrać do tej czynności osobę przez siebie wskazaną. Policjant jest obowiązany dopuścić osobę wskazaną do udziału w czynności, chyba że jej obecność utrudniałaby lub uniemożliwiałaby przeprowadzenie czynności. 5. Policjant może przybrać do obecności przy kontroli osobistej osobę trzecią. jeżeli uzna to za konieczne dla uzyskania celu kontroli. Jak wynika z § 2 ust. 1 Rozporządzenia w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 5 Ustawy o Policji, policjant który chce przystąpić do czynności kontroli osobistej ma obowiązek wyjaśnić dlaczego jego zdaniem zaistniała przesłanka uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Nie ma tutaj pola na dowolność, a przekroczenie uprawnień przez policjanta w tym zakresie może być przesłanką złożenia zażalenia do prokuratora na podstawie art. 15 ust. 7 Ustawy o Policji lub wystąpienie z powództwem cywilnym w związku z naruszeniem lub zagrożeniem naszych dóbr osobistych. Co więcej, policjant wykazał się totalną ignorancją obowiązujących norm regulujących przeprowadzanie interwencji, co jest winą osób przygotowujących go do służby i egzaminujących go. Policjant, aby mógł właściwie wykonywać nałożone na niego obowiązki ustawowe, powinien posiadać wiedzę w dziedzinie prawa, i to nie tylko prawa karnego. Nie bez znaczenia pozostaje znajomość przepisów postępowania administracyjnego. Policja w zakresie wskazanym przepisami prawa administracyjnego jest organem prowadzącym postępowanie administracyjne. Źródłem poznania zasad przeprowadzania postępowania administracyjnego są przepisy Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.). Postępowanie administracyjne powinno się toczyć z poszanowaniem zasad sformułowanych w k.p.a. (tj. w szczególności zasady przestrzegania prawa materialnego i procesowego w postępowaniu — art. 7 k.p.a., zasady pogłębiania zaufania uczestników postępowania administracyjnego do władzy publicznej — art. 8 k.p.a., zasady informowania stron — art. 9 k.p.a., czynnego udziału stron w postępowaniu — art. 10 k.p.a., zasady przekonywania w postępowaniu administracyjnym — art. 11 k.p.a., szybkości postępowania — art. 12 k.p.a.), tym niemniej dla niniejszego zagadnienia kluczowego znaczenia nabiera zwłaszcza zasada wyrażona w art. 11 k.p.a., zgodnie z którą organy administracji publicznej powinny wyjaśniać stronom zasadność przesłanek, którymi kierują się przy załatwianiu sprawy. Podstawowym celem tego przepisu jest doprowadzenie do wykonania przez strony decyzji bez potrzeby stosowania środków przymusu.

Jako, że policjant dokonujący interwencji w mojej ocenie nie wie, jak należy wskazać podstawę prawną, informuję, że decyzję administracyjną — tj. akt jednostronny o charakterze władczym -można oprzeć wyłącznie na przepisie prawa o charakterze powszechnie obowiązującym. Co do zasady, przepisy prawa procesowego nie mogą być samoistną podstawą prawną decyzji administracyjnej (wyjątkiem jest np. art. 105 k.p.a.). Podstawę prawną należy wskazać precyzyjne, tj. wszystkie powszechnie obowiązujące przepisy (wraz ze wskazaniem konkretnego artykułu, paragrafu, punktu itd.), które były podstawą rozstrzygnięcia (tj. zarówno przepisy prawa materialnego, jak i procesowego) wraz z podaniem źródła ich publikacji. Organ powinien wskazać wszystkie zmiany przywoływanego aktu prawnego do dnia wydania decyzji (a tym samym unikać stosowania klauzuli „ze zmianami”). Niepodanie podstawy prawnej lub powołanie się na niewłaściwy przepisy powoduje, że decyzja jest wadliwa. Należy bowiem odróżnić sytuację wydania decyzji bez podstawy prawnej od wydania decyzji bez powołania podstawy prawnej, która obiektywnie istnieje, a jedynie w wyniku uchybienia organu nie została zamieszczona lub została zamieszczona w sposób wadliwy. Samo bowiem niezamieszczenie w decyzji podstawy prawnej nie stanowi przesłanki stwierdzenia nieważności wydanej w ten sposób decyzji. Ponieważ stanowi to uchybienie przepisom postępowania administracyjnego. Może skutkowa, uchyleniem decyzji administracyjnej tytko w razie stwierdzenia, że miał istotny wpływ na wynik sprawy (por. wyrok N. z dnia 16 kwietnia 1997 r., I SAIKr 970/96). Może to nastąpić w następstwie wniesienia odwołania od decyzji (art. 138 S 2 k.p.a.) bądź skargi sądu administracyjnego (ad. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (0z.U. 2012.270 – j.t. ze un, -dalej P.P.s.a., Jeżeli natomiast podstawa prawna nie istnieje, decyzja jako wydana z podstawy prawnej jest decyzją nieważną, którą to nieważność winien stwierdzi organ na mocy z art. 156 § 1 pkt 2 kp.a. bądź sad administracyjny na mocy art. 145 1 pkt 2 p.p.ps.a. w zw. z art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.

Rozumiem, że policja ma teraz dużo pracy i ciąży na nich duży obowiązek, jednakże mój przypadek nie jest jedyny. Nie miejsce i pora aby opisywać nierzetelne działania Policji tak wobec obywateli jak też wewnątrz tej instytucji. Może pora rozpaczać dyskusję nad zmianą wadliwie działającej służby i powołanie formacji podlepiaj bezpośrednio pod Prokuratorów, którzy posiadają większą wiedzę i przygotowanie do zabezpieczenia przestrzegania prawa niż w mojej ocenie niekompetentni komendanci – ich niekompetencja jest dowiedzione poprzez to,  że nie panują nad swoimi podwładnymi i ich zachowaniem. Bo nie wierzę, żeby wydawali swoim podkomendnym rozkazy łamania prawa. Ja nigdy nie miałam problemów z prawem i jest mi bardzo przykro, że spotkała mnie takie okoliczności, minęło kilka dni a ja nadal nie mogę się pozbierać

Czy pan policjant dyskryminuje z uwagi na płeć, skoro stwierdził, że gdybym była mężczyzną potraktowałby mnie inaczej?  Nieuzasadniona przemoc wobec kobiety zasłaniając się mundurem… Poza tym  policjant podczas interwencji, nie byt przepisowo umundurowany. Gdzie czapeczka?

Uważam, te należy tą sprawę wyjaśnić i tym policja wykaże się honorem i wyda zgodne z prawdą oświadczenie  korygujące nieprawdę napisaną w jej poprzednim oświadczeniu.

Jak wynika z paragrafu 2 ust. 1 Rozporządzenia w zw. art. 15 ust. 1 pkt 5 Ustawy o Policji , policjant który chce przystąpić do czynności kontroli osobistej ma obowiązek wyjaśnić dlaczego jego zdaniem zaistniała przesłanka uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Nie ma tutaj pola na dowolność, a przekroczenie uprawnień przez policjanta w tym zakresie może być przesłanką złożenia zażalenia do prokuratora na podstawie art. 15 ust. 7 Ustawy o Policji lub wystąpienie z powództwem cywilnym w związku z naruszeniem lub zagrożeniem naszych dóbr osobistych, oraz złożeniem do prokuratury doniesienia o popełnieniu przestępstwa z art. 231 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U.2019.0.1950 t.j.): § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. wraz z wnioskiem o bezwzględne ściganie i ukaranie sprawcy, jak również o pogwałcenie wielu przepisów prawa międzynarodowego w tym konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale o tym porozmawiamy na wokandzie.

14 kwietnia Paulina Ilnicka wydaje kolejne oświadczenie oraz publikuje wyniki badań

W komentarzu wrzucam Wam wyniki z dzisiejszych badań w laboratorium, odnośnie oszczerstw, że byłam naćpana:) Polska Policja zapraszam po odbiór wyników! – napisała na Facebooku

28 kwietnia pojawia się nowe nagranie z zatrzymania dziewczyny w Olsztynie

Powodem interwencji miała być odmowa okazania dokumentu tożsamości. Paulina podaje własną wersję wydarzeń. W internecie wylał się ogromny hejt na funkcjonariuszy zarzucając im nadużywanie uprawnień. Faktycznie niektóre teksty policjanta są rażące i nie powinny paść. Potem sama zatrzymana w internecie publikując oświadczenia zaatakował polską policję zarzucając, że są jak Gestapo. Wszystkie trzy filmiki obejrzało miliony polaków. Wiele osób nie przebierało w komentarzach wierząc w wersję Pauliny i osądzając policjantów. Internetowa afera żyła własnym życiem, a internauci wydali własne wyroki.

Sytuacja jednak się rozwija, bo Telewizja Olsztyn ujawniła niepublikowane do tej pory nagrania.

Na nagraniu widać jak policjant znajduje w portfelu woreczek z suszem roślinnym oraz dowód osobisty. Policja dokładnie tłumaczy jak przebiegała interwencja oraz kontrowersyjne słowa policjanta „nie wierzgaj, bo złamię ci rękę”.

Przeczytaj także:

 

48 KOMENTARZE

 1. W tym oświadczeniu ta dziwna pani nieustannie zadaje tylko pytania i stawia swoje żądania, oczekuje wyjaśnień, odpowiedzi, przeprosin. Czyta przepisy ale nie potrafi ich zrozumieć. Typowa roszczeniówa

  3
  6
 2. I bardzo dobrze jej jak nie potrafi się zachować to jestem za takim traktowaniem. Lubi się jarać to teraz trzeba za to odpowiedzieć dziewczynko.

  5
  7
 3. Skandal !!! kobieta zawodniczka sztuk walki otrzymująca stypendium została złapana na łamaniu obowiązującej kwarantanny, na posiadaniu narkotyków, łamaniu prawa. Kto sponsoruje takich pseudosportowców.

  30
  7
 4. Film tu przedstawiony tak naprawdę nic nie pokazuje i trochę późno na wybielanie się przez policję. Policja i wcześniej była agresywna i chamska i wielokrotnie nadużywała uprawnień. Pozostawię bez komentarza postępowanie przełożonych na przestępstwa policji. Co do komentarza Prawda się obroni to sama forma tekstu wskazuje na przedstawiciela strony zainteresowanej wybielenie. Są inne sposoby kontroli czy nawet egzekwowania przepisów prawa przez organ podlegający społeczeństwu. Nie gryz ręki, która Cię karmi. Oczekuję ze osoby podlegające społeczeństwu będą odpowiednio testowane psychologicznie i pod kątem agresji.

  9
  12
 5. Problemem tego kraju jest to, że duża ilość osób zawsze wie najlepiej i za nic ma swoje obowiązki widząc tylko prawa. W tyłkach się poprzewracalo od tego dobrobytu. Żenujaca dziewczyna, może kiedyś dorosnie…

  19
  5
 6. Na nagraniu nie widać jak policjant znajduje w portfelu woreczek z suszem roślinnym oraz dowód osobisty. Na nagraniu nic nie widać, ale rozumiem że TVO będzie płacić odszkodowanie za pomówienie dziewczyny jeżeli się okaże że nie jest w stanie udowodnić że dziewczyna posiadała narkotyki i że te nie zostały podrzucone.

  5
  9
   • Jak nagrania z kamer, które powinni mieć ze sobą jakimś przypadkiem nie ujmą kluczowych w sprawie rzeczy, lub znowu znikną w wyniku jakiejś totalnie przypadkowej „awarii”, to owszem.

 7. Darmowej promocji siksy ciąg dalszy. Jest już rozpoznawana, więc jest celebrytką. Nie ważne jak się mówi, ważne że się mówi. Czekam na konfrontację w ringu z policjantem. Zobaczymy kto komu złamie rękę…
  Osobiste kamery interwencyjne policjantów powinny być obowiązkowe. Nagrania innej celebrytki ostatnio można było obejrzeć na amerykańskich stanowych stronach.

  7
  4
 8. Jaka głupia… Aż żal jej słuchać. Naruszyła przepis w związku z zakazem przemieszczania się, nie udzieliła dowodu, więc tutaj podstawa prawna jest do czynności. Łapiąc za rękę Policjanta mogła się spodziewać, że tak się skończy. Kontrola osobista też prawidłowa i znaleziono woreczek z suszem, a nikt nie powiedział, że była naćpana… Laska nie potrafi przyznać się do winy i szuka kozła ofiarnego oraz atencji.

  18
  8
 9. A może tak niejaki red nauczyłby się wreszcie języka polskiego? Co do szkoły miało się pod górkę? a oto przykład który zaraz poprawicie – Wszystkie trzy filmiki obejrzało miliony polaków.

 10. Co to za gowno jest. Ten film nie pokazuje ani momentu wyciagniecia „suszu” z portfela ani nie pokazuje calego zajscia.. MANIPULACJA! MANIPULACJA! MANIPULACJA! Radze wam straznicy texasu okielznac swoje emocje bo to sie na was odbije ze zdwojona sila!

  11
  5
 11. Podobne tłumaczenia policji były w sprawie tortur przy zeznaniach w komendzie miejskiej. Spekulacje o takich sytuacjach pojawiały się wcześniej i każdy to bagatelizował, do czasu aż ofiarą stał się syn kogoś postawionego wyżej. Zaczęło się od postawienia 16 policjantom aktu oskarżenia i koniec końców skończyło 30tys. złoty zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego.

  8
  2
 12. kazdy odpowiada za swoje czyny i slowa . ona ze nie poddala sie legitymowaniu a policjant musi miec podstawe do rewizji. po wypowiedzi juz bys taka ladna nie byla bedac mezczyzna znaczy to ze policjant jest bardzo brutalny podczas interwencj, zalecalbym badania na poziom agresji u funkcjonariusza

  8
  3
 13. Dziewczyno, naprawdę, ogarnij się. Obejrzałam twoje oświadczenia, wszystkie czytane. Naprawdę teraz próbujesz się wybielić, a wystarczyło się nie rzucać tak. Nagle jesteś wielką „ofiarą” policji. A wcześniej taka butna byłaś. Żenujące…

  14
  7
 14. Cala pokazana prawda ?… tylko akurat zaczęli nagrywać jak już leżała skuta ? Panowie.. to nie TVPis żeby ciemnotę wciskać a ze telewizja Olsztyn jest pro TVPis to już chyba wszyscy wiemy o co chodzi.

  6
  3
 15. Brawo Polska Policja, małolata jest potencjalnym nosicielem wirusa nawet sama o tym może nie wiedzieć. Efekty bezstresowego, bezkonsekwencyjnego życia młodzieży prowadzi do poczucia wśród nich, że im się tylko należy i nie mają obowiązków( nie wszyscy oczywiście)

  10
  5
 16. Jeżeli to pocięte nagranie jest pokazywane chronologicznie, to mamy :
  1. 34 sekunda, policjant na planie szuka czegos intensywnie w kieszeniach, po czym wyciąga przezroczystą torebkę z lewej kieszeni gabarytami przypominającą znalezioną torebka przy kobiecie.
  2. 34 sekunda wyjęcie i sprawdzanie dowodu osobistego.
  3. 1.28 widzimy torebkę z suszem trzymaną przy potrfelu przeszukiwanej, w żadnym razie nie widać, aby była ona wyjmowana z portfela.
  Skoro policja twierdzi, że w tym samym miejscu był susz i dowód, dlaczego nie zostało to wyjęte w tym samym czasie?

  5
  6
 17. Od 2017 roku susz konopny jest legalny CBD rozumiem że ten akurat był nielegalny z zawartością thc? Po nagraniu wykminiłeś. Haha taki wywód chuj strzelił bo nie wiesz co w koło ciebie się dzieje halo budzimy się 🙂

 18. Nagranie jest pocięte i przeplatane dobrymi radami policjantów. Dla mnie to manipulacja i próba wybielenia policji. Skoro jest nagranie z całego zajscia, to poproszę o jego całosc. W innym przypadku jest to kłamliwa próba odwrócenia sytuacji. Ciekawe też, że można tak sobie każdego obywatela, rzucić na ziemię, zakuć w kajdanki i przeszukać bez żadnego powodu.

  54
  52
  • Według policji kobieta miała złapać za rękę policjanta i to już daje podstawę by taką osobę zakuć prewencyjnie w kajdanki. Nagraniem w całości dysponuje pewnie prokuratura i to ona będzie oceniać czy zachowanie policjantów było właściwe.

   2
   3
  • !! Powodem było że jak twierdzi ta pani w swoim filmie , złapała policjantka za rękę . Wiec miał pełne prawo aby założyć jej kajdanki

   3
   2
  • Nie kazdego.. tylko tego, ktory nie stosuje sie do polecen interweniujacego policjanta. Mozna bylo na spokojnie wyjasnic, dlaczego sie tu przebywa, wylagitymowac sie a nie rznąc jakas gwiazde i udawac kozaka. Bezstresowe wychowanie sie klania.

   4
   3
  • Dlatego trzeba sie dowiedzieć na jakim etapie jest śledztwo. Paulina złożyła zawiadomienie do sadu i prokuratury. Niech sie wypowie jakie zarzuty ciaza na policjantach . Przy jej zeznaniach prokuratura rozniesie policję. Wg jej słów oni zrobili wszystko bezprawnie. Kolezanka mi mówiła ze jej adwokat złożył zawiadomienie

   2
   3
  • Nie bez powodu, każdy kto był kiedykolwiek sprawdzany wie jak to przebiega, najpierw jest proszony o opróżnienie kieszeni, jak odmówi policjant wzdycha, zaczyna marudzić i sam opróżnia kieszenie klienta, jak przeszkadza idą kajdanki, jak się szarpie będzie gleba.
   Nie dała dowodu, postanowili poszukać, reszty się domyśla, to nie takie trudne.

   4
   2
 19. Tak myślałem ze ta młoda dama kłamała. Wybielic sie chciała , zamiast jak osoba dorosła przyznać sie i głowę popiołem posypać. Nie lubie psiarni, fanem nie jestem . Ale czytałem gdzieś ze ten policjant ma sporo lat służby i nigdy karany nie był. Mało tego kilka razy z uwagi na towarzystwo kontrolował mnie po cywilnemu. Zawsze żartował i luźno rozmawiał . Pani Ilnicka dwóch oświadczeniach pomowila go . Taka honorowa, sportowiec. Jak ona moze z orzelkiem na sercu występować . Bez różnicy czy to pies czy nie . Za podrzucenie narkotyków pewnie wyrzucili by go z pracy ,gdyby nie ten film który ktoś z boku nagrał. Zero honoru. Na zawodach tez po przegranej zarzuci rywalowi ze jest na dopale albo ze jej cos wlali. Jest słaba

  76
  39
  • Od 2017 roku susz konopny jest legalny CBD rozumiem że ten akurat był nielegalny z zawartością thc? Po nagraniu wykminiłeś. Haha taki wywód chuj strzelił bo nie wiesz co w koło ciebie się dzieje halo budzimy się 🙂

   1
   4
  • A gdzie tu jest idioto udowodnione ze klamala. Intelekt debila, wierzy w to co ktos powie, bo tak powie. Przeciez w tym materiale od siedmiu bolesci nie ma zadnych dowodow na to co mowia policjanci, jest tylko powtarzanie tego co policja mowila. No ale jesli faktycznie wystarczy ci powtarzac klamstwo, aby stalo sie dla ciebie prawda i nie potrzebujesz dowodow to ziemia jest skazana na samozaglade.

   Pokazcie pelne nagranie, a uwierze. A teksty dziennikarskie takie jak „znalezione w jej portfelu marichuane” bez pokazania UDOWODNIENIA ze policjant faktycznie z tego portfela ten woreczek wyjmuje, jest KURWA PIERDOLONYM KLAMSTWEM!

   2
   5
  • Dokładnie. Małolacie we łbie się pomieszało. Pogrążyła samą siebie. To jest sportowiec? Żenada i tona mułu. Sam jestem sportowcem Aikido, siłownia. Gdzie u niej pokorą, kultura. Masakra. W USA wystarczy żeby rękę podniósła na gliniarza i skończyło by się zastrzeleniem a w najlepszym wypadku paralizatorem. Ktoś napisał jej jakieś oświadczenie, które czyta z kartki, wygląda jakby wciągnęła nosem z 5 kresek amfy. Inteligencją nie grzeszy, nie wspominając że jest tępa jak dzida.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...