Prezes sądu okręgowego w Olsztynie zwróciła się do przewodniczących wydziałów tego sądu, jak również do prezesów sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego o kierowanie większej liczby spraw do mediacji. Mediacja w dobie zagrożenia koronawirusem nabiera szczególnego znaczenia- wyjaśnił w czwartek rzecznik sądu okręgowego Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
„Mając na uwadze m.in. bezpieczeństwo stron oraz oszczędność czasu, zachęcamy do podejmowania mediacji online. Sytuacja epidemiologiczna w kraju i konieczność zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa zmusiły sądy powszechne do wprowadzenia licznych ograniczeń w swojej dotychczasowej działalności. Jednak taka sytuacja nie wyklucza możliwości wykorzystywania pozasądowych metod rozwiązywania konfliktów w drodze mediacji prowadzonej w formie elektronicznej, za pośrednictwem programów i komunikatorów internetowych, umożliwiających przeprowadzenie wideokonferencji online”- wyjaśnił sędzia Dąbrowski-Żegalski.
Podkreślił, że istotne jest to, iż mediatorów gotowych na podjęcie się mediacji online nie brakuje. Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej 17 kwietnia poinformowało sąd okręgowy w Olsztynie o rozpoczęciu ogólnopolskiego projektu sądowych i pozasądowych mediacji online. Dołączono także listę ponad 150 stałych mediatorów, w tym kilku z Olsztyna, którzy są już przygotowani do prowadzenia mediacji w takiej formie – wskazał rzecznik sądu okręgowego w Olsztynie.
Podkreślił, że prezes sądu okręgowego w Olsztynie na prośbę Ministerstwa Sprawiedliwości 21 kwietnia zwróciła się do przewodniczących wydziałów tutejszego sądu, jak również do prezesów sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego o kierowanie większej liczby spraw do mediacji.
„W czasie, gdy nie są wyznaczane terminy rozpraw i posiedzeń jawnych nie spowoduje to dodatkowego wydłużenia czasu trwania postępowań w tych sprawach, lecz daje szansę na usprawnienie postępowań, a niejednokrotnie nawet zakończenie sporu” – podkreślił sędzia Olgierd Dąbrowski- Żegalski.
Przypomniał, że dzięki mediacji strony sporu mogą uniknąć stresu związanego z koniecznością udziału w postępowaniu sądowym. Poza tym proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany, gdzie uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury. Tymczasem mediacja pozwala zakończyć spór szybko i niewielkim kosztem, a także – co jest równie ważne – w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony, bez poczucia porażki. Natomiast w przypadku wydania orzeczenia sądowego rozstrzygnięcie sporu nie zawsze kończy konflikt, a często jeszcze go potęguje- wyjaśnił.