fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Olsztyńskie szkoły niepubliczne w pandemii. Biorą czesne i siedzą cicho

WiadomościOlsztyńskie szkoły niepubliczne w pandemii. Biorą czesne i siedzą cicho

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pojawia się temat szkół niepublicznych, które podobnie jak publiczne funkcjonują teraz w ograniczonym zakresie. Nie rezygnują jednak z opłat za czesne, w tym opłat za posiłki, mimo że uczniowie nie chodzą do szkoły.

reklama

Na skrzynkę alarm@tko.pl otrzymaliśmy wiadomość od matki jednego z uczniów, która zgłosiła nam problem.
– Mam dziecko, które uczęszcza do jednej ze szkół niepublicznych do klasy podstawowej i muszę z przykrością przyznać, że nie zostało nam obniżone czesne za szkołę, chociażby o opłatę za posiłki przygotowywane przez szkołę – skarży się jedna z matek. – Próbowaliśmy kontaktować się z innymi niepublicznymi szkołami, lecz nie chcą z nami rozmawiać. Nie możemy dowiedzieć się, jak to wygląda w innych szkołach. Szkoły, jak i rodzice, znaleźli się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Jednak pobieranie w całości czesnego wydaje się bardzo niesprawiedliwe. My też nie dostaniemy całej pensji, gdyż kryzys dopada każdego. Oczywiste jest, że szkoły muszą opłacić nauczycieli i pracowników, jednak słyszymy, że dotacje na podstawowe szkoły niepubliczne nie zostaną zmniejszone.

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie

W Olsztynie władze miasta dotują obecnie 9 niepublicznych szkół podstawowych (w tym jedną specjalną), oraz 7 niepublicznych liceów ogólnokształcących oraz kilkanaście placówek dla dorosłych: 4 niepubliczne szkoły podstawowe oraz 14 niepublicznych liceów ogólnokształcących. Na obecny rok szkolny podstawówki (dla dzieci i dorosłych) otrzymały 6,4 mln złotych, a licea ogólnokształcące 3,5 mln zł z kasy miasta. Dotacje są przyznawane m.in. na pokrycie wydatków bieżących placówki, wynagrodzenia, zakup mebli, sprzętu rekreacyjnego, pomocy dydaktycznych itd. Zapytaliśmy rzeczniczkę Urzędu Miasta, czy ratusz wstrzymał dotacje dla szkół niepublicznych. – W związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania systemu oświaty dotowanie niepublicznych szkół podstawowych i licealnych nie zostało wstrzymane – zapewnia Marta Bartoszewicz.

reklama

Próbowaliśmy dotrzeć do dyrekcji pięciu placówek (część wskazała nasza Czytelniczka, część wybraliśmy losowo): Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Piątka”, Niepublicznej Szkoły Absolwent, Korczakowskiej Szkoły Marzeń, Niepublicznej Szkoły Podstawowej Art School i Centrum Edukacji Oskar. Mimo wysłanych maili, telefonów żadna z placówek nie chciała odpowiedzieć na nasze pytania i, podobnie jak nasza Czytelniczka, odbiliśmy się od ściany. Widocznie szkoły, mimo że wydatkują publiczne pieniądze, uznały, że nie muszą nikomu z niczego się tłumaczyć.

Energa-Operator wesprze szkołę z Olsztyna

AKTUALIZACJA

reklama

Wracamy do tematu. Niepubliczna Szkoła „Absolwent” i Korczakowska Szkoła Marzeń: obniżyliśmy czesne

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama