3.8 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024
reklama

Jak przygotować samochód do intensywnej eksploatacji po zimie?

Materiał zewnętrznyJak przygotować samochód do intensywnej eksploatacji po zimie?

Wiosna to dla wielu przede wszystkim czas, gdy dużo się dzieje. Po zimowym uśpieniu nadchodzi moment na to, by nadrobić wszelkie zaległości i z werwą wejść w nowy sezon – niektórzy robią to za pomocą porządków w domu, inni sieją ogród, a jeszcze inni – przygotowują samochód na dłuższe trasy i wyższe temperatury. Zanim jednak będzie możliwość udania się na wycieczkę, najważniejszy jest przegląd stanu auta.

Wiosenne porządki

Przygotowanie do nowego sezonu najlepiej rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia samochodu. Brud oraz błoto nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale często zasłaniają ubytki w lakierze. Zacznij od karoserii, a po oczyszczeniu blach znajdź czas na woskowanie – dzięki niemu Twoje auto znów zalśni.

Choć od kilku lat zapewne nie martwisz się śniegiem, pamiętaj, że, by zapobiec ślizganiu się auta w mroźniejsze dni, ulice są wysypywane piaskiem i solą. Po sezonie pozostają one na podwoziu i sprzyjają powstawaniu korozji, dlatego należy starannie się ich pozbyć. Zaleca się również zadbanie o uszczelki w drzwiach – smarując je wazeliną techniczną, zmniejszysz prawdopodobieństwo ich wykruszenia.

Nie można jednak zapomnieć o mechanizmach pojazdu, które wprawiają go w ruch. Jednym z rozwiązań jest dodatek do benzyny. Ceramizer CP wydłuża trwałość poszczególnych elementów układu zasilania paliwem, oczyszczając wtryskiwacze paliwa i usuwając nagar z komory spalania, denek tłoków i grzybków zaworów.

Bezpieczeństwo

Ze względu na niskie temperatury, trudne drogowe warunki i szybko zapadający zmrok, podczas zimy częściej korzysta się z hamulców. Dlatego w okresie wiosennym, kiedy będzie to już możliwe, wybierz się do serwisu i sprawdź system ESP/ABS. Poproś też o sprawdzenie stanu amortyzatorów i układu zawieszenia.

Zadbaj o płyny

Systematyczna wymiana płynów eksploatacyjnych to podstawa dobrostanu każdego pojazdu. Po dłuższym czasie większość z nich traci swoje właściwości smarne, co może skutkować szybszym zużywaniem się mechanizmów. Uzupełnienie lub wymiana płynu hamulcowego, płynu w układzie chłodzenia oraz oleju silnikowego to podstawa. Warto też zainwestować w dodatek do oleju Ceramizer CS, który zregeneruje powierzchnie trące silnika, wypełniając ubytki w strukturze metalu warstwą ceramiczno metalową oraz przygotuje tym samym mechanizmy m.in. na wiosenną eksploatację.

Pamiętaj o oponach

O wymianie opon z zimowych na letnie nadal się zapomina. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 7 stopni Celsjusza to znak, że czas zainwestować w letnie ogumienie. Jazda na zimowych oponach jest nie tylko nieekonomiczna – w końcu są one znacznie droższe – ale też niebezpieczna. W przypadku zimowego ogumienia często można zauważyć „pływanie” opon podczas wyższych temperatur. By temu zapobiec, dostosuj ogumienie do adekwatnej pory roku.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane