fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 12 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Jak przygotować samochód do intensywnej eksploatacji po zimie?

Wiosna to dla wielu przede wszystkim czas, gdy dużo się dzieje. Po zimowym uśpieniu nadchodzi moment na to, by nadrobić wszelkie zaległości i z werwą wejść w nowy sezon – niektórzy robią to za pomocą porządków w domu, inni sieją ogród, a jeszcze inni – przygotowują samochód na dłuższe trasy i wyższe temperatury. Zanim jednak będzie możliwość udania się na wycieczkę, najważniejszy jest przegląd stanu auta.

Wiosenne porządki

Przygotowanie do nowego sezonu najlepiej rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia samochodu. Brud oraz błoto nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale często zasłaniają ubytki w lakierze. Zacznij od karoserii, a po oczyszczeniu blach znajdź czas na woskowanie – dzięki niemu Twoje auto znów zalśni.

Choć od kilku lat zapewne nie martwisz się śniegiem, pamiętaj, że, by zapobiec ślizganiu się auta w mroźniejsze dni, ulice są wysypywane piaskiem i solą. Po sezonie pozostają one na podwoziu i sprzyjają powstawaniu korozji, dlatego należy starannie się ich pozbyć. Zaleca się również zadbanie o uszczelki w drzwiach – smarując je wazeliną techniczną, zmniejszysz prawdopodobieństwo ich wykruszenia.

Nie można jednak zapomnieć o mechanizmach pojazdu, które wprawiają go w ruch. Jednym z rozwiązań jest dodatek do benzyny. Ceramizer CP wydłuża trwałość poszczególnych elementów układu zasilania paliwem, oczyszczając wtryskiwacze paliwa i usuwając nagar z komory spalania, denek tłoków i grzybków zaworów.

Bezpieczeństwo

Ze względu na niskie temperatury, trudne drogowe warunki i szybko zapadający zmrok, podczas zimy częściej korzysta się z hamulców. Dlatego w okresie wiosennym, kiedy będzie to już możliwe, wybierz się do serwisu i sprawdź system ESP/ABS. Poproś też o sprawdzenie stanu amortyzatorów i układu zawieszenia.

Zadbaj o płyny

Systematyczna wymiana płynów eksploatacyjnych to podstawa dobrostanu każdego pojazdu. Po dłuższym czasie większość z nich traci swoje właściwości smarne, co może skutkować szybszym zużywaniem się mechanizmów. Uzupełnienie lub wymiana płynu hamulcowego, płynu w układzie chłodzenia oraz oleju silnikowego to podstawa. Warto też zainwestować w dodatek do oleju Ceramizer CS, który zregeneruje powierzchnie trące silnika, wypełniając ubytki w strukturze metalu warstwą ceramiczno metalową oraz przygotuje tym samym mechanizmy m.in. na wiosenną eksploatację.

Pamiętaj o oponach

O wymianie opon z zimowych na letnie nadal się zapomina. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 7 stopni Celsjusza to znak, że czas zainwestować w letnie ogumienie. Jazda na zimowych oponach jest nie tylko nieekonomiczna – w końcu są one znacznie droższe – ale też niebezpieczna. W przypadku zimowego ogumienia często można zauważyć „pływanie” opon podczas wyższych temperatur. By temu zapobiec, dostosuj ogumienie do adekwatnej pory roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...