fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 14 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Nie palmy trawy! Strażacy z Olsztyna też biorą udział w akcji ratowania Parku Narodowego

Cała Polska żyje pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, w którym w wielkich cierpieniach umierają zwierzęta, ginie roślinność i cały ekosystem. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie też biorą udział w akcji ratowania Parku.

Wspomagamy działania kolegów z województwa Podlaskiego, którzy walczą z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wczoraj, czyli 22 kwietnia, z terenu powiatu olsztyńskiego do walki z tym bardzo dużym pożarem wyjechało pięć pojazdów ratowniczo-gaśniczych wraz z pompą wysokiej wydajności, a także 14 strażaków-ratowników – mówi st. kpt. Łukasz Jasiński, oficer prasowy KM PSP w Olsztynie.

A wszystko zaczęło się od wypalania trawy… Niestety, na terenie powiatu olsztyńskiego także nie brakuje nieodpowiedzialnych i bezmyślnych podpaleń. Od początku lutego do dziś zastępy Państwowej Straży Pożarnej, a także druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej brali udział w gaszeniu 118 takich pożarów. W samym kwietniu wyjeździli już na prawie osiemdziesiąt takich akcji. A ich liczba systematycznie rośnie.

W ubiegłym roku w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż prawie 56 tysięcy było pożarami traw i nieużytków rolnych, co stanowi ponad 1/3  wszystkich pożarów. Na terenie powiatu olsztyńskiego na przełomie zimy i wiosny Komenda Miejska PSP w Olsztynie rokrocznie odnotowuje wzrost tego typu zdarzeń. Wypalanie traw niesie za sobą wiele zagrożeń ekologicznych. Jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów, podczas których giną chronione gatunki roślin, owady, zwierzęta, ptaki. Wyjaławia się gleba. Do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki i innych trujących związków. Wzrost pożarów traw angażuje dodatkowo duże ilości sił ze strony naszej formacji. Podobnie więc jak w roku ubiegłym, tak i w tym Państwowa Straż Pożarna przy współudziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Lasów Państwowych prowadzi kolejną edycję kampanii społecznej „STOP POŻAROM TRAW” – kontynuuje st. kpt. Ł. Jasiński.

Celowe, choć bezmyślne podpalanie traw to nie jedyne zagrożenie. Masowe w ostatnich dniach wycieczki do lasów także mogą być przyczyną pożaru. Wystarczy chwila nieuwagi.

Po kilku tygodniach narodowej kwarantanny wszystkim nam brakuje słońca i powietrza. Nic dziwnego, że po zniesieniu zakazu wstępu do lasu, tam właśnie szukamy odpoczynku i relaksu. Mając jednak na uwadze sytuację hydrologiczną na terenie kraju, w tym również powiatu olsztyńskiego, brak deszczu i suchą ściółkę w lesie, proszę o odpowiedzialne zachowanie. Nadleśnictwa mają prawo w każdej chwili zamknąć ponownie lasy z uwagi na suszę i zagrożenie pożarami. Korzystajmy więc rozważnie z dobrodziejstw przyrody i powstrzymajmy się od palenia w lesie papierosów, rzucania niedopałków, nie mówiąc już o podpalaniu traw. Dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo – apeluje także Andrzej Abako, starosta olsztyński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...