-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

Leśnicy: duża liczba osób w lasach po zniesieniu zakazu wstępu

WiadomościLeśnicy: duża liczba osób w lasach po zniesieniu zakazu wstępu

Po zniesieniu od poniedziałku zakazu wstępu do lasów, który obowiązywał w związku z epidemią koronawirusa, w lasach Warmii i Mazur od razu pojawiło się wielu ludzi – wynika z informacji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

reklama

Jak powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, sygnały o dużej liczbie osób, które już w poniedziałek wybrały się do lasu, pochodzą z poszczególnych nadleśnictw. Jego zdaniem, można to było zaobserwować m.in. po ilości samochodów na leśnych parkingach.

“Wyraźnie widać, że zniesienie tego zakazu wygenerowało znaczny ruch w lesie” – ocenił rzecznik.

reklama

Od poniedziałku można ponownie korzystać z tzw. terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych. Otwarte i dostępne są leśne parkingi i miejsca postojowe. Jedyny wyjątek dotyczy obiektów leśnej infrastruktury turystycznej, takich jak wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe itp. – z nich nadal nie wolno korzystać.

W okresie obowiązywania tymczasowego zakazu wstępu do lasu, na terenie podległym olsztyńskiej RDLP odnotowano 263 przypadki naruszenia tego zakazu. Według leśników, w głównej mierze byli to kierowcy pojazdów, rowerzyści, a także osoby spacerujące indywidualnie lub z psami.

“Nie karaliśmy mandatami za łamanie zakazu wstępu do lasu, a jedynie informowaliśmy o nim, prosząc o opuszczenie lasu. Natomiast 32 mandaty, które wystawiła Straż Leśna, dotyczyły tych osób, które złamały zakaz wjazdu samochodem czy motocyklem do lasu” – poinformował Pietrzak.

reklama

Leśnicy przypominają, że od poniedziałku w lesie możemy spacerować bez maseczki, ale musimy jej użyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym. Nadal obowiązują również ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Należy więc zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się.

Leśnicy apelują również o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania na terenie lasów czy przejazdów przez tereny leśne, ze względu na panujące obecnie bardzo duże zagrożenie pożarowe.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia