fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Leśnicy: duża liczba osób w lasach po zniesieniu zakazu wstępu

WiadomościLeśnicy: duża liczba osób w lasach po zniesieniu zakazu wstępu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Po zniesieniu od poniedziałku zakazu wstępu do lasów, który obowiązywał w związku z epidemią koronawirusa, w lasach Warmii i Mazur od razu pojawiło się wielu ludzi – wynika z informacji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Jak powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, sygnały o dużej liczbie osób, które już w poniedziałek wybrały się do lasu, pochodzą z poszczególnych nadleśnictw. Jego zdaniem, można to było zaobserwować m.in. po ilości samochodów na leśnych parkingach.

„Wyraźnie widać, że zniesienie tego zakazu wygenerowało znaczny ruch w lesie” – ocenił rzecznik.

Od poniedziałku można ponownie korzystać z tzw. terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych. Otwarte i dostępne są leśne parkingi i miejsca postojowe. Jedyny wyjątek dotyczy obiektów leśnej infrastruktury turystycznej, takich jak wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe itp. – z nich nadal nie wolno korzystać.

Spotkanie mieszkańców Olsztyna w obronie Lasu Miejskiego przed wycinką

W okresie obowiązywania tymczasowego zakazu wstępu do lasu, na terenie podległym olsztyńskiej RDLP odnotowano 263 przypadki naruszenia tego zakazu. Według leśników, w głównej mierze byli to kierowcy pojazdów, rowerzyści, a także osoby spacerujące indywidualnie lub z psami.

„Nie karaliśmy mandatami za łamanie zakazu wstępu do lasu, a jedynie informowaliśmy o nim, prosząc o opuszczenie lasu. Natomiast 32 mandaty, które wystawiła Straż Leśna, dotyczyły tych osób, które złamały zakaz wjazdu samochodem czy motocyklem do lasu” – poinformował Pietrzak.

Leśnicy przypominają, że od poniedziałku w lesie możemy spacerować bez maseczki, ale musimy jej użyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym. Nadal obowiązują również ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Należy więc zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się.

Spotkanie mieszkańców Olsztyna w obronie Lasu Miejskiego przed wycinką

Leśnicy apelują również o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania na terenie lasów czy przejazdów przez tereny leśne, ze względu na panujące obecnie bardzo duże zagrożenie pożarowe.

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze