-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Kosztorys inwestorski – co trzeba o nim wiedzieć?

Materiał zewnętrznyKosztorys inwestorski - co trzeba o nim wiedzieć?

Każda inwestycja musi być poprzedzona długimi przygotowaniami, do których zaliczamy także wykonanie kosztorysu inwestorskiego. Kosztorys inwestorski zazwyczaj tworzy się jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pozwala na orientacyjne określenie kosztów przedsięwzięcia w całości oraz stworzyć atrakcyjną ofertę dla inwestorów.

Czym jest kosztorys inwestorski?

Kosztorys inwestorski wykonuje się głównie w celu oszacowania wartości robót budowlanych konkretnej inwestycji. Kosztorys inwestorski pomaga potencjalnym inwestorom ocenić, czy będzie mógł sobie pozwolić na planowane przedsięwzięcie. Taki raport pozwala na oszacowanie wartości całej inwestycji poprzez wyszczególnienie środków potrzebnych na każdy rodzaj robót przy danym obiekcie. Do wykonania kosztorysu inwestorskiego potrzebny jest specyfikacja techniczna, projekt wykonawczy i rzetelny przedmiar robót. Posiadając takie informacje, możliwe jest określenie liczby roboczych godzin i pracy potrzebnej do realizacji projektu. Przygotowując kosztorys inwestorski, sporządza się także wykaz sprzętu i materiałów budowlanych. Uzyskane wyniki zestawia się z cenami jednostkowymi przypisanymi do poszczególnych robót i z cenami materiałów. Trzeba jednak pamiętać, że kosztorys inwestorski zawiera w sobie jedynie szacunkową wartość projektu, a nie dokładną ceną przedsięwzięcia.

Kosztorys inwestorski w rękach fachowców

Kosztorys inwestorski można sporządzić samodzielnie lub we współpracy z profesjonalistami. Jeżeli zdecydujemy się na amatorskie przygotowanie kosztorysu, to istnieje zagrożenie, że będzie miał on zbyt wysoki stopień ogólności. Automatycznie zwiększa to ryzyko błędu w szacowaniu ostatecznych kosztów i zarządzaniu dostępnym kapitałem. Wykonanie tylko amatorskiego kosztorysu może okazać się niewystarczające w przypadku dużej inwestycji. Nieco droższą alternatywą dla samodzielnie wykonanego kosztorysu inwestorskiego jest powierzenie takiego zadania zawodowemu kosztorysantowi. Specjalistyczne doświadczenie i możliwość korzystania z aktualnych tablic dotyczących roboczogodzin przewidzianych dla cen materiałów budowlanych i poszczególnych prac, co pozwala na oszacowanie realnej wartości przedsięwzięcia. Profesjonalny kosztorys inwestorski umożliwia na dokładne ocenienie szans powodzenia swojego projektu.

Dlaczego warto wykonać kosztorys inwestorski ?

  • Możliwość ocenienia swoich możliwości finansowych
  • Wgląd w przewidywane koszty inwestycji
  • Ułatwienie przy uzupełnianiu wniosku kredytowego
  • Pomoc w szczegółowym zaplanowaniu budowy
  • Możliwość kontrolowania wydatków na budowę i dopilnowanie postępu prac

Kosztorys inwestorski w zamówieniach publicznych

Jeżeli kosztorys inwestorski dotyczy budowy domu, to jego rola ogranicza się zazwyczaj do aspektu informacyjno-porównawczego. Daje informację, ile będzie kosztować cała inwestycja i jak wyglądają obecne ceny materiałów na rynku. Wykonanie kosztorysu ma znacznie większe znaczenie i jest konieczne w przypadku zamówień publicznych, gdzie używa się go do oszacowania wartości robót budowlanych. Trzeba jednak pamiętać, że dużo zależy od ofert złożonych w przetargu, których wartość może się różnić od oszacowanej wartości. Planowanie jest jednak konieczne, aby inwestor mógł rozdysponować swój budżet na określone wydatki.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane