fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

18 C
Olsztyn
wtorek, 26 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Wymiana opon zimowych na letnie dozwolona? Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Ministerstwo Zdrowia uznaje, że wymiana opon zimowych na letnie, jako czynność jest niezbędną dla zaspokajania codziennych potrzeb – poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Mandat za wymianę opon zimowych? 

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dealerów Samochodów zaapelowali do rządu o niekaranie kierowców za zmianę opon.

„Na skutek tej interwencji Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb” – podał SAMAR na swojej stronie internetowej.

SAMAR przypomniał, że PZPO przygotował wytyczne dla serwisów oponiarskich, jak postępować, by zachować bezpieczeństwo w trakcie epidemii.

Mandat za myjnię, czy za przemieszczanie się?

W Olsztynie w sobotę policja wraz z żandarmerią wojskową zaskoczyła mieszkańców miasta, którzy przyjechali na myjnię przy ul. Obiegowej umyć samochody. W momencie, gdy mundurowi zjawili się na myjni, trzech mężczyzn już z niej korzystało. Na swoją kolej czekało kilku innych kierowców. Gdy funkcjonariusze przystąpili do kontroli, kilku mieszkańców zaczęło się z nimi kłócić. Funkcjonariusze powołali się na art. 54 Kodeksu Wykroczeń, według którego „kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

– Ukarane zostały trzy osoby: 68-latek i dwóch 42- latków – powiedział Interii sierż. Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Nie pomogły tłumaczenia, że myjnia jest bezdotykowa.

Nasz artykuł zbulwersował internatów w całej Polsce. O myjni w Olsztynie rozpisywały się portale oraz relacjonowały telewizje: Mandat za mycie auta. Żandarmeria zatrzymała kierowców. Myjnia w Olsztynie była bezdotykowa

Sytuacja się odwróciła i w internecie pojawił się filmik z Pisza na którym widać jak umundurowany policjant myje radiowóz na myjni bezdotykowej. W momencie gdy publikujemy ten artykuł filmik w ciągu 3 godzin miał już 180 tys. wyświetleń.

Sprawa zbulwersowała wiele osób, ale czy słusznie? Poprosiliśmy o komentarz Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie. – Czynność mycia pojazdu służbowego przez policjanta wykonywana była w godzinach pracy, w celu utrzymania pojazdu wykorzystywanego w służbie w należytym stanie. Pamiętajmy, że przepisy nie zabraniają mycia pojazdu, lecz mówią o ograniczeniach w przemieszczaniu się. Dopuszczone przepisami są 4 wyjątki od tego ograniczenia – w tym w ramach wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych. – poinformował asp. Rafał Jackowski.

Należy pamiętać, zatem, że kierowcy nie dostali mandatu za mycie auta, lecz za bezpodstawne przemieszczanie się.

Więcej:

Policjant myje radiowóz na myjni, a kierowcy dostali za to mandat? Internauta nagrał filmik

wymiana opon

ŹródłoPAP

3 KOMENTARZE

  1. Oglądałem film na yt o Korei Północnej. Turysta chciał się przejechać lokalną taksówką. Pilot wycieczki musiał dzwonić po zgodę do odpowiedniego ministerstwa. Wydawało mi się takie debilne, że aż śmieszne. A teraz w Polsce na wymianę opon trzeba zgody Ministra Zdrowia. To czasów dożyłem.

    1
    2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Trwają dostawy środków ochrony dla szpitali i przedszkoli

Z magazynów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego rozwożone są środki ochrony osobistej, które trafiają do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego i przedszkoli. W zasobach, które najpierw dotarły w...

Konkurs