fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

18 C
Olsztyn
wtorek, 26 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Pierwsze zakażenie w powiecie nidzickim. Rozpoczęła się nagonka na chora osobę i jej rodzinę


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Starosta nidzicki Marcin Paliński zaapelował w czwartek do mieszkańców o solidarność i poszanowanie spokoju – jedynej jak dotąd w tym powiecie – osoby zakażonej koronawirusem i jej bliskich. „Prosimy o powstrzymywanie się przed złośliwymi komentarzami” – napisał.

Paliński zwrócił się do mieszkańców powiatu nidzickiego (woj. warmińsko-mazurskie) z apelem o społeczną solidarność, a także poszanowanie prywatności i spokoju osoby zakażonej oraz jej najbliższej rodziny. Zaznaczył, że ma to związek z licznymi komentarzami na portalach społecznościowych.

Dzień wcześniej starostwo zamieściło komunikat na podstawie danych służb sanitarnych o pierwszym i jak dotąd jedynym w tym powiecie potwierdzonym przypadku zachorowania związanego z wirusem SARS-CoV-2.

W czwartkowym apelu starosta zapewnił o zachowaniu wszelkich, wymaganych środków bezpieczeństwa wobec osoby zakażonej i jej współmieszkańca.

„Jest to małżeństwo, które w zeszłą niedzielę wróciło z zagranicy. Zgodnie z procedurami poddali się niezwłocznie obowiązkowej kwarantannie oraz będąc w ścisłym kontakcie telefonicznym z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i Policją zastosowali się do wszystkich wytycznych. W związku z zaistniałą sytuacją zostały pobrane wymazy, dające jeden wynik pozytywny oraz jeden wynik negatywny. Osoba zakażona nie wykazuje żadnych objawów” – wyjaśnił.

Poinformował również, że to małżeństwo nie miało bezpośredniego, fizycznego kontaktu z kimkolwiek z zewnątrz, nawet z pozostałymi członkami rodziny. „Produkty spożywcze, przemysłowe oraz posiłki były i są dostarczane pod drzwi, również bez kontaktu fizycznego. Zachowując standardy bezpieczeństwa, osobie dostarczającej wykonano test na obecność koronawirusa, który jest negatywny” – stwierdził.

Starosta podkreślił, że sytuacja w jakiej znalazła się ta rodzina jest bardzo trudna. „Bardzo prosimy o powstrzymywanie się przed złośliwymi komentarzami oraz nieprawdziwymi informacjami, które powodują dodatkowy stres i emocje nie tylko wśród mieszkańców, ale przede wszystkim w najbliższej rodzinie osoby zakażonej” – zaapelował.

Przypomniał też, że w trosce o dobro i zdrowie wszystkich mieszkańców należy stosować się do obostrzeń i zaleceń – jak zaznaczył – z zachowaniem spokoju i wzajemnego szacunku.

Na Warmii i Mazurach wirusa SARS-CoV-2 wykryto dotychczas u 95 osób; jedna z nich zmarła, a 17 wyzdrowiało. Najwięcej, bo 26 potwierdzonych przypadków zakażeń odnotowano w powiecie nowomiejskim. Kolejne pod tym względem są: powiat iławski – 15 zakażonych, Elbląg – 14, Olsztyn – 12, powiat elbląski – sześciu, braniewski i olsztyński – po pięciu, ostródzki – czterech, olecki i piski – po dwóch oraz powiaty giżycki, kętrzyński, nidzicki szczycieński – po jednym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Trwają dostawy środków ochrony dla szpitali i przedszkoli

Z magazynów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego rozwożone są środki ochrony osobistej, które trafiają do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego i przedszkoli. W zasobach, które najpierw dotarły w...

Konkurs