fbpx
1 C
Olsztyn
czwartek, 1 grudnia, 2022
reklama

Szpital Wojewódzki w Olsztynie przeprowadził badania pracowników na koronawirusa. Są wyniki

WiadomościSzpital Wojewódzki w Olsztynie przeprowadził badania pracowników na koronawirusa. Są wyniki

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wszystkie badania wymazów od pracowników Wojewódzkiego Szpitala w Olsztynie będących w kwarantannie dały wynik ujemny – podał w poniedziałek jego rzecznik Przemysław Prais. Wyjaśnił, że do tej pory u dwóch pracowników potwierdzono zakażenie COVID-19, a zakażenia nastąpiły poza szpitalem.

W oświadczeniu przesłanym w poniedziałek rzecznik placówki poinformował, że wszystkie badania wymazów pobranych od pracowników Szpitala, będących w kwarantannie dały wynik ujemny.

„Jednocześnie informujemy, że do tej pory tylko u dwóch pracowników potwierdzono zakażenie COVID-19. Niemniej zakażenia te nastąpiły poza szpitalem i nie były w żaden sposób związane z pracą w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Obecnie nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia COVID-19 w naszej placówce i możemy traktować Szpital Wojewódzki jako bezpieczny zarówno dla pracowników, jak i pacjentów”- napisano w oświadczeniu.

Kobieta zatruła się grzybami. Wątrobę do przeszczepu przetransportowała śmigłowcem Straż Graniczna

Wyjaśniono, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie „realizuje wszelkie niezbędne procedury wyznaczone przez przepisy prawa, dbając w szczególności o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich pracowników i pacjentów”.

25 marca w szpitalu przeprowadzono szkolenie BHP, które jak tłumaczyła dyrekcja „było niezbędne do bezpiecznego prowadzenia procedur przez personel bloku operacyjnego w czasie pandemii. Jak informowała w ub. tygodniu dyrektor placówki Irena Kierzkowska, nikt z personelu uczestniczącego w szkoleniu nie miał objawów infekcji SARS-CoV-2. Później u jednej z lekarek uczestniczących w szkoleniu zdiagnozowano koronawirusa.

Jak wskazywała Kierzkowska, szkolenie dotyczyło personelu pracującego w tym dniu i odbyło się na największej sali, co umożliwiło zachowanie odpowiednich odległości między uczestnikami. Dyrekcja placówki podała, że lekarka, u której później wykryto zakażenie, nie wróciła z zagranicy, a podczas szkolenia ani ona, ani żaden z pozostałych uczestników nie przejawiał objawów infekcji SARS-CoV-2.

Bezpłatny program badań przesiewowych raka jelita grubego

Jak wyjaśniła dyrektor, „lekarka, o której mowa, po zapoznaniu się z najnowszymi doniesieniami o nietypowych objawach COVID-19 (utrata węchu), wykonała test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 i uzyskała wynik pozytywny, o czym bezzwłocznie poinformowała bezpośredniego przełożonego”. W szpitalu wdrożono postępowanie epidemiczne.

Sprawą po wpłynięciu doniesienia zajęła się prokuratura. Jak podawał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny, zawiadamiający poinformował o sprowadzeniu zagrożenia epidemicznego przez dyrektorkę szpitala w związku z przeprowadzeniem zebrania, w którym jednorazowo miało uczestniczyć ponad 50 osób, wśród nich chora lekarka. Stodolny dodał, że w zawiadomieniu do prokuratury podkreślono, że dyrekcja placówki „zaniechała podjęcia stosownych działań mających na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa na inne osoby”.

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze