fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 5 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych

Napisałem na Twitter, że „XIX Sesja RM Olsztyna przejdzie do historii. Nie dlatego, że zapadły tam fundamentalnie ważne decyzje, ale że odbyła się w okolicznościach i warunkach, o których jeszcze nie tak dawno nikt by nie pomyślał”. Rzeczywiście powodów dla których o wyjątkowości tej sesji można jeszcze długo pisać: czas trwania, brak dyskusji, wyjątkowa zgodność, brak poprzedzających sesję pracy w komisjach tematycznych (z jednym wyjątkiem – Komisja Budżetu i Finansów), wyczuwalny nastrój powagi sytuacji, anturaż itd.

Po raz kolejny doświadczyliśmy jak zaskakujące scenariusze potrafi pisać życie. Los wyznaczył nam role których odegranie może nie wymaga specjalnych predyspozycji ale z pewnością wymaga odpowiedzialności. To wszystko sprawiło, że oto Sesja RM tego dnia stała się rutynowym ceremoniałem. Chciałoby się powiedzieć „Aktorzy” ci sami, ale „gra” jakby inna. Chciałbym aby było to incydentalne zdarzenie. Życzę nam wszystkim abyśmy następnym razem powrócili do utartego rytmu pracy i merytorycznej dyskusji.

Komentatorzy przepowiadają, że COVID-19 wymusi zmiany, że nic już nie będzie tak jak dotychczas. Ja, mimo wszystko traktuję tę sytuację jako chwilowe zakłócenie. Zgadzam się, że w wielu dziedzinach trzeba wypracować nowe procedury. Trzeba dokonać np. zmian w statucie rady miasta, które umożliwią formalne przeprowadzenie sesji w przypadku takich okoliczności jakie zaistniały dzisiaj 25 marca. Pan Prezydent zdecydował aby mimo narastającego zagrożenia i wprowadzonych przez Rząd kolejnych obostrzeń przeprowadzić dzisiejszą sesję RM. Nie mając innych możliwości technicznych osobiste stawiennictwo radnych było więc konieczne. To tak na marginesie w aspekcie troski Pana Prezydenta o bezpieczeństwo i ocenę braku możliwości logistycznych i organizacyjnych w kwestii przygotowania wyborów prezydenckich 10 maja (jak wynika z treści pisma Prezydenta Olsztyna do Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie). Czyżby Pan Prezydent obawiał się, że ewentualne utrzymanie pierwotnej daty wyborów może skutkować również przeprowadzeniem referendum? Czas pokaże.

Tym czasem proponowałbym Panu Prezydentowi przestrzeganie zapisów Konstytucji RP na którą tak często ostatnio się powołuje. Ale powrócę do meritum dzisiejszej sesji RM i wyartykułuję kilka uwag nt. konsekwencji dzisiejszych głosowań. Pan Prezydent dokonał zmian, nowelizując zapisy budżetu Miasta Olsztyna na 2020 rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej miasta bo to były najważniejsze punkty dzisiejszej sesji.

Najistotniejsze kwestie to:

1. Wprowadzenie nowego zadania pn. Przebudowa i rozbudowa hali Urania (w związku z koniecznością aktualizacji dokumentacji projektowej) – zwiększenie wydatku majątkowego o 970 tys. Przypomnę, że miasto wydało w 2016 r. na projekt budowlano- wykonawczy już 1,5 mln. Niestety w styczniu 2020 r jego ważność wygasła. Jak dobrze pójdzie zamkniemy tę całą operację w okolicach 3 mln.

2. Zaakceptowano z tytułu poręczeń i gwarancji wydatek w wysokości 3.481 mln w związku z udzieleniem dla OZK poręczenia kredytów przez miasto Olsztyn (podczas sesji w lutym przeforsowano zgodę na sprzedaż). Okres kredytowania do 31 lipca, natomiast okres poręczenia do 31 sierpnia 2020 roku – piękny prezent bo tylko tak to mogę skomentować!
3. Emisja papierów wartościowych wyemitowanych w 2019 r w wysokości 48 mln skutkuje zwiększeniem spłat rat w lach 2024, 2029-2035!

4. W 2020 roku zwiększa się planowany deficyt o 26 mln do kwoty 94,5 mln. Takie są fakty!

5. W wyniku wprowadzonych zmian na koniec 2020 roku prognozowana kwota długu miasta kształtuje się na poziomie 409 mln.

Mając stabilną większość Pan Prezydent realizuje więc dalej swoją wizję rozwoju miasta i nic tam, używając metafory „po nas choćby potop” – czas pokaże jak długo jeszcze będziemy tak płynąć.

Wiceprzewodniczący
Rady Miasta Olsztyna
Jarosław Babalski

W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych W cieniu COVID-19 wzrasta zadłużenie Olsztyna? Sesja Rady Miasta w maskach ochronnych

Przeczytaj także:

Avatar
red
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Olsztyna

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Avatar
red
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Olsztyna

Felietony

To nasza wina, a nie rządu

Pomoc nie jedno ma imię [OPINIE]

Liczba osób zakażonych koronawirusem z 7 ostatnich dni w województwie warmińsko-mazurskim wynosi już 51,9 na 100 tys. mieszkańców. Wciąż jest to najwyższy wynik w...

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x