2.6 C
Olsztyn
środa, 15 stycznia, 2025
reklama

Co warto wiedzieć o izolacji natryskowej?

Materiał zewnętrznyCo warto wiedzieć o izolacji natryskowej?

Izolacje natryskowe są obecnie coraz chętniej wybieraną metodą docieplenia. Poprzez nałożenie niezwykle lekkiej pianki poliuretanowej budynek nie jest nadmiernie obciążony, a izolacja spełnia wszystkie niezbędne funkcje. Jest to zdecydowanie najszybsza metoda ocieplania i doskonała alternatywa dla styropianu i wełny.

Rodzaje izolacji pianką

Na rynku dostępne są obecnie dwa rodzaje pianki poliuretanowej wykorzystywanej przez firmę http://izolacje-natryskowe.com/ do natrysku.

  • piana zamkniętokomorowa – zbudowana jest z maleńkich zamkniętych pęcherzyków i można ją stosować wszędzie tam, gdzie stosuje się tradycyjny styropian czy płyty poliuretanowe. Pianka jest bardzo lekka i ma doskonały współczynnik termoizolacyjny. Ma wysoką odporność na wodę, nie jest paroprzepuszczalna. Kiedy wyschnie jest twarda i sztywna, wiec należy wziąć pod uwagę, że jest bardziej narażona na ryzyko naprężenia materiału. Piana zamkniętokomorowa musi być nanoszona na suche podłoże.
  • piana otwartokomorowa – można porównać ją do gąbki. Ma również bardzo dobrą izolacyjność i jest bardzo lekka. Jest paroprzepuszczalna, stąd sprawdzi się tam, gdzie montuje się wełnę lub celulozę. W porównaniu do zamknięokomorowej jest elastyczna. To doskonały materiał na ocieplenia pianką poddasza i wszelkich konstrukcji drewnianych. Piana bowiem nie odkleja się od belek i desek. Jest bardziej nasiąkliwa. Pianę otwartokomorową nanosi się pomiędzy elementy konstrukcji

Ocieplanie pianką a ryzyko pożaru

Mogłoby się wydawać, że piana poliuretanowa jest łatwopalna. Nic bardziej mylnego. Posiada taki sam współczynnik co styropian, czyli najczęściej E. Oznacza to, że jest to materiał palny, samogasnący. Piana spełnia wszelkie normy PN-EN 1301-1. Najwyższą klasę posiada wełna, która jest niepalna. Naukowcy, którzy badają właściwości palne piany wyraźnie wskazują, że jest ona bezpieczna, a przegroda z płyt kartonowo-gipsowych, którą stosuje się najczęściej podczas wykończenia powierzchni pokrytej pianą, nie wytwarza dymu i płonących kropel.

Piana poliuretanowa a warunki atmosferyczne

Piana poliuretanowa jest mało odporna na dłuższe działanie promieni UV, dlatego należy ją chronić przed słońcem. Jeśli stosuje się natrysk na zewnętrzną część budynku,należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu farbą akrylową, bitumiczną, poliuretanową lub silikonową. Ocieplanie pianką poddasza jest najszybszą i najlepszą metodą ocieplenia, lecz należy możliwie jak najszybciej zamontować elementy, by uchronić pianę przed słońcem.

Co warto wiedzieć o izolacji natryskowej?

Piana poliuretanowa a upływający czas

W przypadku upływającego czasu piana nie traci swoich właściwości. Nieznacznie zmienia się izolacyjność piany zamkniętokomorowej, gdyż gazy w niej zawarte ulatniają się i zostają zastąpione przez powietrze. W pianach otwartokomorowych za izolacyjność odpowiada powietrze, sąd problem ten nie dotyczy tego typu materiału.

Zalety ocieplania pianą

Niewątpliwą zaletą ocieplania pianą jest dokładność pracy. Dzięki swoim właściwościom piana dociera w każde, nawet najbardziej zakamuflowane miejsce. Dzięki temu nie występują mostki cieplne, o które łatwo podczas zastosowania styropianu czy wełny. Szybkość wykonanej pracy poprzez zastosowanie pianki to kolejny atut. Dla przykładu wykonanie ocieplenia za pomocą wełny jest bardzo czasochłonne. Ponadto wełna jest wysoce drażniąca i mocno pyli. Wykonanie ocieplenia pianą pozwala na wykonanie pracy w ciągu jednego dnia. Materiał idealnie dopasowuje się do podłoża, stąd nie ma konieczności wykonywania poprawek, co znacznie skraca czas pracy. Ocieplanie pianką otwartokomorową to ponadto brak wilgoci, pleśni i grzybów na ścianie. Wełna chłonie wilgoć, stąd ryzyko późniejszych problemów jest dużo większe.Ponadto piana zapewnia doskonałą wentylację izolacji. W przypadku ocieplania poddasza wełną, często niestety pod jej powierzchnią gromadzą się gryzonie. Pianka nie jest atrakcyjnym materiałem dla szczurów i myszy, stąd nie ma tu ryzyka, ze izolacja zostanie zniszczona przez gryzonie.

Izolacja pianką poddasza

Podczas wykonywania natrysku na poddaszu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Prawidłowo wykonane prace zapewnią odpowiednią pracę materiału oraz wentylację izolacji.

  • Aplikując pianę na poddaszu należy zapewnić jej 3 cm odstępu od deskowania. Można położyć folię paroprzepuszczalną między podłoża aby wyeliminować przenikającą wilgoć do poddasza.
  • Wykorzystując pianę do ocieplenia poddasza zaleca się, aby warstwa była grubsza. Standardowo wystarczy, jeśli warstwa wynosi 20 cm, jednak w przypadku poddasza, gdzie najszybciej ucieka ciepłe powietrze, warto zastosować warstwę grubości 30 cm. Przyniesie to realne korzyści na oszczędnościach za ogrzewanie.
  • Do ocieplania poddasza najlepiej wykorzystać pianę otwartokomorową, gdyż drewniany dach stale pracuje. Piana zamkniętokomorowa jest sztywna i twarda, stąd istnieje ryzyko uszkodzeń.

Decydując się na docieplenie pianą należy zwrócić szczególną uwagę na wybór sprawdzonej ekipy, najlepiej z polecenia. Na rynku jest całe mnóstwo nieuczciwych firm, które stosują niedozwolone praktyki. Zła aplikacja lub nieodpowiednio dobrany materiał to większe ryzyko skurczenia się pianki, utleniania się czy zmiany koloru.

 

Zostaw opinię pod artykułem
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane