fbpx
-3 C
Olsztyn
sobota, 2 grudnia, 2023

Materac to podstawa dobrego snu

Planując zakup łóżka i materaca, często stajemy przed dylematem – czy warto w nie inwestować? Kupowane sofy, wersalki, narożniki, nawet te wysokiej jakości, nie zastąpią jednak odpowiednio dobranego materaca. Meble te zazwyczaj są zbyt twarde i przystosowane do siedzenia i popołudniowego relaksu.

[Best_Wordpress_Gallery id=”111″ gal_title=”remo materace”]

Odpowiedni dobór materaca jest niezwykle ważnym elementem dla zdrowego snu z uwagi na fakt, że w łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia. Właśnie dlatego jego wysoka jakość powinna być priorytetem dla każdego, kto ceni sobie dobry i spokojny sen oraz zdrowie i wspaniałe samopoczucie w ciągu dnia.

Planując budżet, warto kupić najlepszy materac, na jaki nas stać. Jest to bowiem inwestycja na długie lata.

Często spotkamy się z opinią, że dobry materac to taki, który jest jak najtwardszy, jednak prowadzone badania naukowe dowodzą, że odpowiednio dobrany materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki dla danej osoby. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich, ponieważ każdy z nas posiada inną budowę ciała. Często można spotkać się z rozgraniczeniem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3) przy założeniu 150–170 cm wzrostu.

Dlatego też może się okazać, że niska, korpulentna osoba ważąca mniej niż 80 kg powinna spać na materacu H3 i odwrotnie – wysoka, szczupła osoba ważąca 90 kg powinna spać na materacu H2. Materac trzeba zawsze dobierać do budowy ciała tak, by było ono odpowiednio podparte. Kręgosłup leżącego na boku powinien zawierać się w płaszczyźnie poziomej, leżącego na wznak powinien przyjąć naturalne krzywizny.

Innym bardzo istotnym aspektem jest kwestia pozycji ciała we śnie – osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej elastyczne, w których najbardziej wystające części ciała, czyli ramiona i biodra, mogą się zagłębić. Śpiący na brzuchu lub na wznak powinni wybierać nieco twardsze modele.

Kolejny aspekt, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materaca, to preferencje i przyzwyczajenia osoby, która na nim będzie spała. To właśnie one niejednokrotnie mają istotny wpływ na rodzaj preferowanej twardości – pamiętajmy, że odpowiednio dobrany materac to lepszy odpoczynek dla kręgosłupa i całego ciała.

Każdy z materacy będzie miał różne właściwości – warto mieć to na uwadze. Najbardziej odczuwalną różnicą pomiędzy materacami sprężynowymi a piankowymi będzie sposób ich pracy. Sprężyny uginają się liniowo, to znaczy, że wraz ze wzrostem obciążenia uginają się one proporcjonalnie. Siadając na materacu kieszonkowym, dość mocno się w nim zagłębimy, będzie też trudniej się nam obrócić, jednak gdy się na nim położymy, bardzo dobrze dopasuje się do kształtu ciała.

Materace piankowe i lateksowe doskonałe oddychają, a w związku z tym są przyjazne osobom z alergią. Dzięki swej elastyczności jeszcze lepiej dopasowują się do śpiącej na nich osoby, zapewniając prawidłowe podparcie każdej partii ciała. Szczególną uwagę warto zwrócić na materace zawierające piankę termoplastyczną – pod wpływem temperatury ciała śpiącej osoby stają się one bardziej plastyczne i idealnie się do niego dopasowują. Pianka termoplastyczna jako jedyna posiada właściwości redukcji nacisku materaca na ciało śpiącego, dzięki czemu zapewnia swobodny przepływ krwi oraz rozluźnienie mięśni.

Kupując materac dla dwóch osób, może też pojawić się koncepcja zakupu dwóch różnych materacy. Można zastosować takie rozwiązanie, jednak zawsze pozostanie niewygodne łączenie. Istnieje również możliwość doboru jednego materaca w podziale na dwie różne twardości,  jak na przykład w materacu Adam i Ewa.

Stosując jeden materac, nie trzeba się bać również o odczuwanie ruchów drugiej osoby. Obecnie produkowane materace elastyczne dobrze izolują ruchy śpiących osób.

Kupując materac, warto też kupić do niego odpowiedni stelaż, który wydłuży jego żywotność i pomoże mu jeszcze lepiej podeprzeć nasze ciało. Do wszystkich materacy elastycznych, na sprężynie kieszeniowej, materacy lateksowych, z pianek termo i wysoko elastycznych zaleca się stosowanie stelaży z listew giętych. Pozostałe materace powinny być podparte stelażami o gęstości listew 3–4 cm. Dobrze jest pamiętać o tym przy kupnie łóżka, ponieważ standardowo dodawane stelaże są zazwyczaj kiepskiej jakości i nie nadają się do użytkowania z lepszymi materacami.

Aby wybrać odpowiedni materac, należy wziąć pod uwagę swoją budowę ciała oraz preferencje. Powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie sugerować jedynie opiniami znajomych, ponieważ nie każdy materac sprawdzi się w każdym przypadku. Dlatego też zapraszamy do naszych Galerii Mebli i zachęcamy do rozmowy z naszymi doradcami, którzy dzięki swojej wiedzy uzyskanej podczas licznych szkoleń i wieloletniemu doświadczeniu postarają się odpowiedzieć na Państwa wątpliwości i udzielić wskazówek przy indywidualnym doborze materaca.

Serdecznie zapraszamy do Galerii Mebli – dołożymy wszelkich starań, aby rozmowa z doradcami spełniła Państwa oczekiwania.

baner remo 2

Pracujemy :
Poniedziałek – Piątek w godz. 10.00 – 18.00
Sobota   w godz. 10.00 – 14.00
Niedziela w godz. 10.00 – 14.00

Olsztyn Al. Piłsudskiego 64
tel. kontaktowy 884 867 484 lub 89 534 50 43

Olsztyn ul. Leonharda 5
tel. kontaktowy 603 565 303

Masz pytanie? Napisz do nas: remo33@wp.pl