8 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Benzydamina w ciąży – działanie, dawkowanie, wskazania

Materiał zewnętrznyBenzydamina w ciąży - działanie, dawkowanie, wskazania

Zapalenie gardła, angina bakteryjna, grypa to stany chorobowe, które nie omijają również ciężarnych pacjentek. Nieżyt nosa, chrypka, kaszel, ból gardła, suchość w ustach, ogólne osłabienie czy stan podgorączkowy są uciążliwymi symptomami, które odbierają nie tylko zdrowie, lecz także energię i dobre samopoczucie. Wiele przyszłych matek zastanawia się, czy leki zawierające benzydaminę, dostępne bez recepty można stosować w ciąży? Jak radzić sobie z bólem gardła i innymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami, towarzyszącymi infekcjom wirusowym i bakteryjnym, spodziewając się dziecka? Co stosować oprócz tego preparatu leczniczego?

reklama

Ból gardła w ciąży – benzydamina może pomóc!

Ból gardła, który odczuwają ciężarne kobiety, jest najczęściej symptomem zapalenia gardła, za które odpowiedzialne są wirusy, rzadziej bakterie. Przyszła matka zaraża się poprzez bezpośredni kontakt z inną, chorą osobą lub drogą kropelkową. Stosując benzydaminę (środek leczniczy dostępny bez recepty w każdej aptece), można skutecznie złagodzić nie tylko dolegliwości bólowe – ułatwiając chorej przełykanie, lecz także inne objawy towarzyszące zwykle infekcji, takie jak obrzęk i zaczerwienie gardła. 

Benzydamina (pochodna indazolu), która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancja ta działa:

reklama
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwobrzękowo,
  • miejscowo znieczulająco,
  • odkażająco.

Benzydamina dostępna jest w kilku różnych wariantach, w tym m.in.: 

  • aerozolu, 
  • roztworu do płukania, 
  • pastylek do ssania 

Mimo że nie ma badań, które dowodziłyby, że nie powinno się przyjmować benzydaminy w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, gdyż wszystkie leki mają bezpośredni wpływ na płód i nie mogą być przyjmowane w bezrefleksyjny sposób. Przykładowo, większość antybiotyków jest bezwzględnie przeciwwskazana w czasie trwania ciąży.

Ryzyko ewentualnego, niepożądanego działania jest szczególnie wysokie w I trymestrze ciąży, kiedy zachodzi proces organogenezy, w którym praktycznie każda substancja czynna jest potencjalnie embriotoksyczna albo teratogenna. 

reklama

Benzydamina w ciąży – wskazania do stosowania preparatu

Oprócz wymienionych powyżej objawów związanych z infekcjami o etiologii wirusowej i bakteryjnej, lek z benzydaminą może być w niektórych przypadkach rekomendowany dla pacjentek po zapaleniu błon śluzowych w wyniku przebytej radioterapii, zabiegach operacyjnych z zakresu laryngologii i stomatologii, a także po intubacji (zastosowanej np. w wyniku zachłyśnięcia się przez ciężarną pokarmem). 

Co stosować oprócz leku z benzydaminą? Domowe sposoby na infekcje

Preparaty z benzydaminą to nie jedyne rozwiązanie. Naturalne sposoby radzenia sobie z objawami przeziębienia czy grypy są najbezpieczniejsze dla płodu i rekomendowane przez wszystkich lekarzy. Pacjentka może pić kilka razy dziennie herbatę z cytryną i miodem, który łagodzi ból i drapanie w gardle, działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo (ułatwia też zasypianie). Największą skuteczność w walce z symptomami chorób sezonowych wykazuje miód spadziowy, lipowy oraz malinowy. Innym naturalnym produktem, który wspomoże przyszłą matkę w walce z infekcją, jest propolis (kit pszczeli), którym można płukać obolałe i obrzęknięte gardło. Z pewnością ciężarnej pacjentce i płodowi nie zaszkodzi też spożywanie dziennie 2-3 ząbków czosnku, który dzięki zawartości allicyny działa bakteriobójczo i antywirusowo, wzmacniając system odpornościowy i przyspieszając proces powrotu do zdrowia. W przypadku dokuczliwego kaszlu, który jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży (może doprowadzić do skurczów macicy), warto popijać roztwór z ziaren siemienia lnianego, które ukoi podrażnione gardło i zapobiegnie napadom kaszlu. 

Podsumowując, nie ma przeciwwskazań do tego, by stosować benzydaminę w ciąży, jednak przed podjęciem decyzji, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ciąża to szczególny stan, w którym kobieta powinna zachować wszelkie środki ostrożności i nie przyjmować żadnych preparatów leczniczych na własną rękę, gdyż mogą wpłynąć negatywnie na rozwijający się płód (odpowiada nie tylko za siebie, lecz także zdrowie dziecka). Warto podkreślić, że niektóre leki mogą spowodować poronienie lub przedwczesne skurcze porodowe. 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia